Czy płyta główna pozwoli rozwinąć skrzydła GeForce GTX 1060?


#1

Aktualnie posiadam taki zestaw:

  • Płyta główna: Gigabyte GA-B85M-D3H
  • Procesor: Intel Core i5-4440 3.10GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB DDR3 (w dwóch kościach po 4)
  • Partycja Systemowa: Dysk SSD Now 300 Kingston
  • Karta graficzna: GeForce GTX 660
  • Zasilacz: OCZ-ZS660W-EU

Zestaw jako urządzenie do przeglądania internetu i prostych prac sprawdza się wyśmienicie, niestety klęka przy nowych tytułach gier.
Zastanawiam się czy inwestycja w GeForce GTX 1060 ma w ogóle sens (w sumie nie wiem nawet czy płyta główna ją obsłuży)? Jeśli tak to planuję wymianę również procesora (jaki polecacie?) i dołożenie kolejnych dwóch kości pamięci RAM, kolejnego dysku HDD (jako magazyn).


(januszek) #2

Będzie działać. Kup GTX 1060 6GB a nie 3GB. Rozbudowa RAM jest też sensowna.


(xshoon) #3

Polecam 1060 6GB także. Póki co na ultra przy 16GB RAM jeszcze nic jej nie zadławiło w rozdzielczości FHD.
Ale nad procesorem też już warto pomyśleć, ciężko przewidzieć czy nadąży w bardziej wymagających chwilach.


#4

@januszek @xshoon ale przecież wyżej napisałem, że zamierzam dodać dwie kości pamięci RAM tj. zwiększyć jej ilość do 16GB.
Poza tym zaznaczyłem też, chęć zmiany procesora. Jaki (w miarę w rozsądnej cenie (czy warto brać pod uwagę używany?)) nie będzie dla tej karty przysłowiowym wąskim gardłem?


(xshoon) #6

Nie! Szczera i czysta prawda!


#7

Wybacz, szybko czytając źle zrozumiałem Twoje słowa. Powtórna lektura sprawiła, że wszystko stało się jasne.

Polecicie procesor?


(xshoon) #8

U siebie mam i5 7600k. Uczciwie działa, nie widzę problemów. Zależy w sumie też jak do tego podejdziesz, czy jesteś graficznym maniakiem i czy ważne dla Ciebie będzie rozdzielczość 4K. Uruchomiłem GTA V w 4K z grafiką ustawioną na ultra to niestety procesor nie nadążył, chociaż lag był niewielki. Przy normalnym użytkowaniu sprawuje się świetnie (norma 1080p, ultra).


#9

Nie jestem wymagającym graczem. Priorytetem dla mnie nie są ustawienia uber, HairWorks, 4K wiem, że nigdy nie odpalę. Zależy mi na komfortowej rozgrywce w FullHD na ustawieniach wysokich (za rok dwa mogą być nawet średnie)

Przemyślę jeszcze sprawę. szczerze pisząc stówka w tą czy w tamtą przy 2500PLN za tandem procesor plus karta nie jest jakaś szczególnie istotna. Na bank będzie to jakiś Intel Core i5.


(januszek) #10

Dopóki procesor nie stanie się wąskim gardłem to IMHO nie ma sensu go wymieniać.


#11

a takie tytuły jak:
Doom, Wolfenstein II: The New Colossus, Śródziemie: Cień Wojny, Prey
będą działać płynie przy tym procesorze (ustawienia średnie)?


(januszek) #12

Zobacz: https://www.youtube.com/watch?v=tDn0Zl2lV_c


#13

Mam rozumieć, że nie powinno być z w/w tytułami kłopotu?


(januszek) #14

Nie powinno być. Jeżeli cpu zacznie powodować kłopoty to WTEDY go wymienisz.


(Siarczyslaw) #15

Nie ma tragedii z tym prockiem 1060 to max 1070 już przesada. Rozglądaj się za modelem Ichilla 1060 X3 koniecznie pamiętając o 6 GB wersji… bo ta 3 na długo niestarczy!


(LORDEK) #16

Procek jest git malina. Nie ma sensu go wymieniać póki co. W przyszłości możesz się szarpnąć na jakieś i7 z drugiej ręki, oczywiście bez “K” w nazwie, chyba że masz jeszcze starą wersję BIOS pozwalającą na OC.


#17

@LORDEK @Siarczyslaw @januszek Pewnie macie rację i po zakupie karty graficznej z 6GB VRAM’u i poszerzeniu pamięci RAM do 16 będę zadowolony. Jak pisałem wyżej bardziej zależy mi na stabilnej i komfortowej grze niż na najwyższych ustawieniach.
Na obecnym sprzęcie przy ustawieniach średnich dość przyjemnie gra mi się w Wiedźmina 3 - Dziki Gon, Dishonored 2, Rise of the Tomb Raider, Śródziemie: Cień Mordoru czy Wolfenstein: The New Order
(co prawda w dwóch pierwszych tytułach jeśli się przyjrzeć widać dorysowywanie w locie elementów otoczenie dalszego planu (z lepszą kartą problem powinien zniknąć), ale nie zauważam sparków płynności nawet gdy akcja się zagęszcza)
Niestety wyszły takie tytuły jak Śródziemie: Cień Wojny, Prey czy Wolfenstein II: The New Colossus, które nokautują moją jednostkę, a zagrać bym chciał…
comment_AezrGJAkSc5gdWTvAXT0ZdQ4ARrxaghM
@LORDEK nigdy nie podkręcałem i raczej nigdy nie będę kręcił procesora, także tych z “K” na końcu nie biorę pod uwagę.


(januszek) #18

Jejku… Sprawa jest prosta jak budowa nunczako :slight_smile: NAJPIERW wymieniasz kartę grafiki (na GTX1060 6GB) i patrzysz jak działają takie tytuły jak Śródziemne: Cień Wojny, Prey czy Wolfenstein II: The New Colossus. Jeżeli procesor będzie wąskim gardłem (mimo, że nie powinien) to WTEDY wymieniasz go na mocniejszy.


#19

januszek Zespół Antykonfliktowy (Uczestnik HotZlotu)

…i jak się tu z Panem kłócić czy nie zgodzić.


(januszek) #20

Hmm, może Pan powiedzieć, że EVGA nie robi najlepszych jakościowo kart graficznych - wtedy wejdę w tryb kłótni bo robi :))))


#21

Mam rozumieć, że polecasz mi np. tą kartę:


…jeśli nie to, którą? Wyżej polecano mi…

…w czym EVGA góruje? W sumie EVGA bardziej “kieszonkowa” jeśli to nie ma wpływu na kulturę pracy czy chłodzenie to jest to duży plus (jak już tak o konkretnych modelach piszemy to czy obudowa Zalman Z5 Cool Innovations pomieści tą dłuższą kartę w ogóle?)