Czy po wymianie procesora w komputerze trzeba zainstalować nowy system?

Witam. Pytanie takie jak w temacie. Czy po wymianie procesora w komputerze trzeba zainstalować nowy system?

Nie

Jeżeli nowy procesor identyczny jak stary to nie, ale jeżeli inny to nie byłbym taki pewny.

Zależy czy system operacyjny masz w wersji OEM czy BOX - tyczy produktów ze stajni Microsoft.

Z zasady powinien odpalić, szczególnie jeżeli procesory sa z jednej generacji lub na jednej podstawce. Jeżeli przechodzisz np. z intela na najnowsze amd, to ryzyko rośnie, ale spróbować warto. Ryzyka praktycznie niema, najwyżej nie odpali.

Jak zmieniasz Intela na AMD to zmieniasz płytę główną więc Windows będzie się buntować.

3 polubienia

Nie doczytałem i źle odpowiedziałem. Jak zmieniasz sam procek, to pewnie będzie chciał się tylko na nowo aktywować… i tu właśnie pytanie jakiego masz Windowsa? Jeżeli OEM, to przez “internet” się nie aktywuje - tylko telefonicznie. Jak masz BOX, to nie ma problemu.

Jeżeli natomiast oprócz procesora wymieniasz także płytę główną, to jak pisali wcześniej system może działać, ale nie dziw się jak później podczas aktualizacji czy użytkowania będzie sypał błędami z tyłka.

Moim zdaniem jeszcze bardziej zamieszałeś :slight_smile: Z tego co wiem, dla Microsoftu istotną zmianą jest zmiana płyty głównej i ta zmiana powoduje unieważnienie aktywacji systemu. OEM oczywiście może aktywować się automatycznie np. jeśli minęło dużo czasu (niektórzy piszą o pół roku) ale trzeba być gotowym, że tak się nie stanie i trzeba będzie aktywować telefonicznie.

To tyle jeśli chodzi o kwestię aktywacji. Druga sprawa to kwestia sterowników. I tak - zmiana procesora bez zmiany mobo na 95% nie wymaga reinstalacji sterowników ani destabilizacji systemu. Może być potrzebny update bios, ale to nie ma związku z Windowsem.

Gorzej, jeśli zmieniamy mobo. Teraz - jeśli nie zmienia się chipset, wiele rzeczy może działać, ale sterowniki np. od producenta albo do dodatkowych układów mogą przestać działać. W takim wypadku lepiej system przeinstalować. Jeśli zmienia się chipset, bardzo prawdopodobne jest, że system będzie niestabilny. Reinstalacja jest tutaj wskazana.

Najgorszy przypadek (w kontekście stabilności po zmianie) to zmiana producenta, np. z Intela na AMD lub odwrotnie. Wtedy system wciąż ma szansę ruszyć, ale nie można na to liczyć. Równie dobrze może sypnąć BSODem na dzień dobry.

Hmmm… napisałem w dwóch akapitach, to samo co Ty w czterech.

Z tego co pamiętam Windows 7 nie aktywuje się już po zmianie procka w przypadku licencji OEM i woła o nowy klucz. Pomaga aktywacja telefoniczna. Tak samo w przypadku wymiany płyty głównej.

Co do samej słuszności reinstalacji systemu, to w przypadku wymiany samego procesora nie ma to większego sensu. Jeżeli wymieniamy natomiast płytę główną, to już reinstalacja jest wskazana, a nawet wymagana… nie wierzę, że jeszcze raz piszę to samo xD

Sorry, ale dla mnie są to rzeczy oczywiste i pisanie łopatologicznym stylem mija się w dzisiejszych czasach z celem. Proste zapytanie w wyszukiwarce i jest masa stron, gdzie jest to dokładniej wytłumaczone.

No przecież wlasnie to robie, zadaje proste pytanie w przegladarce i i przekierowuje mnie do takich dyletantow jak ty ktorzy radza zeby zadac pytanie w przegladarce

Nie , nie potrzeba, system sam dociągnie stery. Ale pierwszy raz radziłbym uruchomić w trybie awaryjnym.

Witam , nie trzeba system sam sobie poradzi z znalezieniem procesora

Podepnę się.
Wymiana procesora z pentium III na pentium 4. Uruchamia się narzędzie naprawy systemu, a następnie błąd 0XC000035a. Czyli procesor niezgodny z 64 bit, mimo że jest zgodny.

Jak się zmienia CPU na tej samej płycie to nic ni etrzeba aktywować, po prostu zostanie wykryty nowy CPU.

Wiem. Ale nie wyjaśnia to błędu. Problem mam bo nie mam płyty z systemem. przeszedłem z 8 na 10 jak dawali możliwość bezpłatnego update.

Bo jest niezgodny. Pentium 4 to procesor 32 bitowy a nie 64bit.

To nie jest mój. Mój to (INTEL Pentium 4 3,00GHZ/1M/800).I trochę porażka 3 jest zgodna a 4 nie?

To jest to samo. Link podałem ogólnie dla przykładu. Wszystkie P4 to procesory 32 bitowe. Nie zainstalujesz na nich systemu 64bitowego. Musisz stawiać system 32 bitowy.

Tu masz link do swojego procesora. I też jest w specyfikacji napisane, że to procesor 32bitowy:

Wiem znalazłem te dane.
Pentium III Xeon, 2933 MHz|
Intel® Core™2 Duo CPU E7500 @ 2.93GHz, 2933 MHz

Wynika z tego że ten co mam jest lepszy?

To też jest procesor 32 bitowy

Ten jest pełnoprawnym 64bitowcem.