Czy próba wyłudzenia na OLX kogoś interesuje, czy dopiero jak dojdzie do przestępstwa?

Akurat mama do mnie dzwoniła. Klasyczny kontakt przed whatsapp. A towar Ok? a moge zorganizować przesyłkę, a już zapłaciłem i link.
Mama ma zakaz klikania w niebieskie i zadzwoniła do mnie.
Czy sama próba już się kwalifikuje do zgłoszenia gdzieś?
OLX ma to chyba głęboko w D…
baby1

Miałem jakiś czas temu to samo. Towar wystawiony i natychmiast kontakt na WhatsApp. Taki kontakt od początku wygląda podejrzanie. Nic z tym nie mogę zrobić a na logikę powinno się dać namierzyć taką osobę przy współpracy operatora komórkowego i WhatsApp’a.

Jedyne co można i powinno się od ręki zrobić to wpisać ten numer we wszelkie bazy numerów typu https://www.nieznany-numer.pl/ żeby po prostu było łatwo go znaleźć w wyszukiwarce.

Standard na OLX, zgłaszać można do CERT, ale pewnie nie byłbyś pierwszą osobą z tym problemem :wink:

Dla mnie i rodziny to nie problem, bo pouczyłem. Tylko jakaś forma ostrzeżenia dla innych.
Nie wiem, na FB? tam mam tylko lewe konto i 0 znajomych :slight_smile:
Ale numer podam to może google zaagreguje
79056131299 - oszust

Na FB zawsze warto wspomieć. Nie każdy śledzi Niebezpieczniki i Sekuraki na FB czy Twitter :wink:

1 polubienie

Jeszcze by się przydał ten link by domena mu “padła” i poblokowały ją CERT-y operatorów komórkowych np. cyber-tarcza Orange / mechanizm blokady “malware” przez Google/Eset.

Niby dziennie zakładają po 20 domen w schemacie:

oxl.pl-???? i olx.pl.?????? a czasem coś ciekawszego np. atak na dziurawy wordpress/drupal/joomla z dowolnego krańca świata.

Ode mnie chcieli kupić 4 opony zimowe z wysyłką OLX :smiley:

Po przestępstwie też nie interesuje.

Mi chceli zapłacić poprzez płatności OLX, ale jak powiedziałem że nie aktywowałem płatności to był koniec rozmowy. U mnie taki schemat

  • zaraz po wystawieniu oszust pisze i udaje zainteresowanego (pierwsza czerwona lampka - zbyt szybko od wystawienia oferty)
  • zadaje pytanie uwiarygodniaje, np “Czy ten telefon na pewno jest w pełni sprawny”
  • po odpowiedzi odczekuje dzień i odzywa się dopiero następnego (może dlatego żeby budować napięcie a może nie chce żeby jego numer zbyt szybko wpadł do bazy numerów oszustów)
  • no i na koniec pada propozycja płatności z czapy. Niestety na to się ludzie nabierają, zwłaszcza osoby, które nie siedzą w tematyce.

Nawet nie tyle nie interesuje, co oni nie rozumieją tych zagadnień. Wszystko zależy od tego czy policjantowi potrafisz przedstawić w zrozumiały dla niego sposób przestępstwo.

Rozumieją, tylko nie mają na to czasu bo szansa złapania delikwenta jest znikoma, chyba, że przy innej okazji wpadnie. Większym zagrożeniem jest ekipa “na wnuczka” bo to uderza w starsze, często chore osoby, a kwoty są spore (oszczędności życia niejednokrotnie).

Szanse są, ale w tym czasie można zapać 10 kierowców jadących o 5 km za szybko i wykrywalnośc bęzie lepsza, albo pijanego rowerzystę przy ogródkach działkowych, też dobra miejscówka! :wink:

Taryfikator nie przewiduje mandatu za takie wykroczenie :wink: Tzn przewiduje ale NIKT tego nie stosuje :stuck_out_tongue:

Tak rozumieją, jak i wtedy gdy mój kierownik pojechał zeznawać z prezentacją w postaci programu, na którym typ robił w wała swojego szefa i udawał że palety towaru nie przyjeżdżały. Policjant nemo i sprawa umożona, mimo że pokazał dokładnie na programie na oczy jak typ robił wałki. Ale jak człowiek nie pojmuje co to PZ czy FV no to sory.

Jak to trafił mi się ostatnio artykuł na portalu policyjnym, trend na wnuczka spada, bo podobno seniorzy zostali już uświadami i się nie dają nabrać, więc wzięto się za mlodych i łapią ich głównie na zdalny pulpit i BTC.

żadnej wysyłki z OLX , to jakieś nie porozumienie

jak można się złapać na zdalny pulpit? Przeciez to trzeba chyba zainstalować potwierdzić, zgody wyrazić?
Ja wiem, ze są ludzie i taborety, ale to już przesada.

Słowo-klucz: socjotechnika

Jak można złapać się na Amber Gold?
Jak ludzie wierzyli w Get Back?

Kiedy ludzie poczują zapach łatwej kasy to głupieją jak szympansy wdychające feromony i myślą tylko o jednym… To najlepszy dowód, że jesteśmy zwierzętami, a nie żaden kreacjonizm. :wink:

Jak wspomniał @hindus socjotechnika, ale słowo klucz to raczej łatwy zarobek. Mówią Ci, że jak zainwestujesz 1000 PLN w BTC, to zarobisz 4 razy. Świadczą “pomoc techniczną” przy “inwestycji”. Każą pobrać aplikację do pomocy zdalnej, najczęściej AnyDesk. Czemu nie Team Viewer? Bo TeamViewer rozłącza sesję co minutę, gdy zbyt często z niego korzystasz, AnyDesk jest bardzo popularny i jeszcze nie jest tak restrykcyjny jak TV. Gdy logujesz się na konto w banku, oszust robi przelew i każe Ci potwierdzać operacje.

Obecnie na topie jest również atak hakerski na twoje konto w banku. Dzwoni do Ciebie gość, mówi, ze jest policjantem i na konto próbują włamać się hakerzy, oszust proponuje przechowanie pieniędzy w depozycie na koncie bankowym policji. W taki sposób zrobiono wiele osób. W jednej ze spółek księgowa przelała 1,5 mln złotych na konto oszustów.