Próba oszustwa

Pewnie jeszcze można dać banknoty i bilony kurierowi, chyba że znów na ~3 miesiące wstrzymają obrót namacalnym pieniążkiem by go nie kąpać z wirusów.

Jedynie moje zdziwienie wzbudziła prośba o adres poczty elektronowej :joy:
Jeśli koleś pisze, że zapłaci z góry to ja nie wiem jak może oszukać. Tylko on ryzykuje że sprzedawca nie dotrzyma umowy.

on nic nie chce kupić, chce żebyś mu podał dane karty, gdyby Marcinek go nie zablokował, zapewne dostałby link do fałszywej strony, na której miałby informacje o zrealizowanej płatności -> tu możesz odebrać hajs

w wersji rozszerzonej, złodzieje chcą też dane do konta w banku, ale na to łapią się już największe dzbany

Ale przecież on nie chciał danych karty, ani loginu do banku… histeryzujecie :wink:

Gdyby ciotka miała wąsy… :wink:

trąbią o tym od dawna, od razu widać, że to złodziej

I wtedy wysyłają link do spreparowanej strony, żebyś sobie “odebrał” kasę. Kontakty OLX na whatsapp to 99% oszustwo.
Z 3 dni temu opisywałem podobną sytuację.


osobiście nie mam whatsap i mam spokój. A dużo sprzedałem przez OLX i z wysyłką też.

Dostałem ten link ,ale poprzez sms ,szkoda że go usunąłem ! Niemniej wszystko się odbyła tak jak inni opisują ,

Dokładnie takie samo pytanie miałem na początku. “Czy są jakieś wady?” Zadaniem pytania jest uśpienie czujności. Wywołanie wrażenia że klient jest poważny.

  • WhatsApp - pierwsza lampka ostrzegawcza
  • pytanie prawie od razu po wystawieniu przedmiotu - drugie ostrzeżenie
  • pytający robi błędy. Np pisze do mężczyzny “Pani”, używa łamanej polszczyzny - trzecie ostrzeżenie
  • pytający odpowiada z dużym opóźnieniem - prawdopodobnie prowadzi kilka oszustw jednocześnie i nie chce sobie od raz spalić domeny czy numeru telefonu - czwarte ostrzeżenie
  • pada podejrzana propozycja płatności, trzeba kliknąć jakiś link dostarczony przez rozmówcę - ostatnie ostrzeżenie

Numer telefonu proponuję dodawać na stronach typu https://www.nieznany-numer.pl/

Dlatego ostrzegłem rodzinę, żadnego klikania w linki od nieznajomych, nawet nie chodzi o OLX. Android jest po prostu jak sito. Niby oparty na moim ulubionym linuxie, ale to wypaczona wersja.

A jak tam dodać numer?Juz wiem

Urządzacie samosąd na podstawie przypuszczeń. Eh, ludzie się nie zmieniają tylko widły :stuck_out_tongue_winking_eye:

Nie widły, tylko tak jest niestety

Trzeba go wpisać w wyszukiwarce a potem skomentować.
Wczoraj już ktoś dodał ten, z tego wątku

Bo ten chwyt jest tak niedorzeczny, że jasno myślący człowiek nie da wiary ze on działa. Oszust wysyła link z potwierdzeniem wpłaty, ale żeby dostać pieniądze, musisz podać dane swojej karty. Ludzie mają gorsze dni i czasami ktoś po prostu je poda.

Poza tym schemat rozmowy się powtarza. Miałem dokładnie wg tego szablonu co autor wpisu. Podobne błędy pisowni. Widać, ze pisze to obcokrajowiec, przeklejając gotowe fragmenty tekstu, w których nie rozróżnia np form osobowych typu pan/pani, przez co je myli. U mnie ‘kupujący’ powiedział, że wysyła pieniądze przez płatności OLX. Gdy nie zgodziłem sie na z płatności OLX rozmowa się skończyła.

Co to znaczy “znów”?
Banknoty są w tym kraju oficjalnym środkiem płatniczym, nikt nie ma prawa odmówić ci płatności w gotówce.

Odsyła się fałszywe potwierdzenie nadania i zapomina o sprawie albo wysyła słoik pełen kupy.

Szkoda, że autor nie poczekał aż będą jakieś faktyczne dowody na próbę oszustwa.
Jeśli ktoś sprzedaje i aby odebrać płatność podaje swój login do banku to ja nie mam więcej pytań :joy:

Spróbuj np. zamówić zakupy do domu i nie dziw się jak jakiś sklep będzie straszyć “płatność tylko online”.

Część nawet nie wchodzi do klatek schodowych już.

Tu jest kawałek układanki

Pieniądze dostaje się na konto w banku, ale naciągacz zaczyna sugestię podprogową, że pieniądze mają przyjść na kartę. Gdy sprzedający otrzymuje link ze spreparowanym formularzem na którym trzeba podać dane karty kredytowej, to jego czujność jest uśpiona.

Ludzie naprawdę nie ogarniają. I nie tylko starsi. My tu mądrale, ale 95% społeczeństwa jest w czarnej .upie przy takich zagrożeniach. Portali technologicznych tez nie czytają.
Tylko co im tam google pokaże akurat albo telewizor.

Dokładnie, a czasem i osoba super obeznana się na coś nabierze dlatego warto nagłaśniać i sobie pomagać