Czy taki zestaw ma sens?

Chcialbym sobie zrobic maly upgrade swojego komputera, poki co nie mam milion zlota, zeby zlozyc bardzo mocny sprzet, ale zastanawialem sie, czy zestaw, ktory proponuje, ma jakis sens.

Myslalem, aby zakupic:
Procesor - i7 4770k 3,5GHz
Plyta glowna - GA-B250-FinTech

Posiadam:
Pamiec - Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 3200 MHz
Grafika - MSI GeForce GT 710 2GB
Zasilacz 500W
HDD ok. 20TB (poki co wytrzymam bez SDD)

Prosze mi powiedziec, czy komponenty, ktore zamierzam kupic, dopasuja sie do tych, ktore juz posiadam. Jesli nie, prosze zaproponowac cos innego, w podobnej cenie.
Wiem, ze nie jest to maszyna marzen, ale i tak bedzie 1000 bardziej wydajniejsza, niz komputer, ktory posiadam obecnie :slight_smile:

Płyta główna i procesor wylatują z listy marzeń, kupić używkę by kręcić w parze z gt 710?

Zamiast tego DOWOLNA pasująca do Twojej płyty i7 (bez K tańsze a Tobie to wiele nie zmieni) + RX 570/470 najlepiej na jakieś gwarancji :wink: I możesz grać.

Widzisz, poki co mam plyte glowna obslugujaca DDR3 i ktora nie obsluguje socket 1151, dlatego wlasnie razem z prockiem, chce wymienic plyte glowna.
Nie potrzebuje poki co poteznej karty grafnicznej, poniewaz na tej, ktora posiadam, moge zagrac w setki naprawde dobrych gier. Kiedy je skoncze, wtedy sobie kupie mocniejsza :smiley:

jaki masz na to budżet lepiej powiedz i jaki jest Twój aktualny procesor, płyta główna. Przyda się też wiedzieć, co robisz na kompie, w co grasz (czy iść w grafikę, czy mocny procesor).

Co do dysku - 20 TB? SSD to raczej konieczność w dzisiejszych czasach. Nawet najtańszy SSD SATA 240 GB na system i programy.

Obesnie posiadam:
Procesor - Intel Core i3 530@2.93 GHz
Płyta główna - Gigabyte H55M-S2
Pamiec - 6GB DDR3

Potrzebuje komputer do gier oraz do nagrywania muzyki. Poki co sprawuje sie moj komputer niezle ale wiem, ze mozna go podkrecic. Chcialbym rowniez wykorzystac ram, ktory juz posiadam. Jeszcze nigdy nie korzystalem z SDD - czy faktycznie gdybym zmienil plyte oraz procesor, SDD jest konieczne? :smiley:

Ile chcesz wydać na te ulepszenia? Bo niskim kosztem możesz zmienić procesor na xeona x3450 i kupić niezłą grafikę (rx 570) oraz dobić do 8gb RAM jak obecnie nie posiadasz.
Da to dużo więcej niż kupowanie i7 do grafiki, która ledwie obsługuje filmy w FullHD.
Z takim i7 i GTX 710 niektóre gry będą miały 20 FPS na minimalnych ustawieniach.
Z Xeonem i RX 570 będzie conajmniej 50FPS we wszystkim na średnich.
Chyba że masz do wydania z 1500 zł to wtedy można nowy procesor, płytę oraz grafikę.

Nie, konieczna to jest grafika u Ciebie. Ogólnie w tym budżecie praktycznie nic nie zrobisz.
Albo sprzedajesz wszystko i składasz coś po kosztach na Ryzenie z integrą albo: płyta + i7 2xxx + rx 570. Ta druga opcja powinna Ci pozwolić zachować Ram, ale czy się nie rozsypie ze starości nie zarecze:)

… z tym xenonem dałbym spokój, on może z rx 570 nie wyrobić nawet. Nie jest to jeszcze zypełny złom, ale przegrywa i z G4560 i Athlonem 200, nawet z tym drugim w wersji laptopowej :wink:

W jaki sposob zagram w gry, ktorych rekomendowany jest procek i7 4770 na procku i7 2xxx?

Co do budzetu - mysle, ze daloby rade z tym 1500zl…

W sposób całkiem komfortowy.
Rekomendowane =//= minimalne.
Istotniejsze w nowych grach są wątki, ich i7 maja tyle samo.
Odwracają pytanie: w co zagarsz z grafika gt 710…? w nic niestety.

Teoretycznie możesz zapolować na Ryzen 1600 - 500 zł 2x8GB Ram jakieś 300 zł razem i płytkę za 250 zł. Tylko wtedy ze 150-200 zł zabraknie Ci na RX 570 i musiałbyś sprzedać to co masz. Z drugiej strony przesiadka na Ryzena dałaby Ci kopa nie z tej ziemi i na lata platformę :wink:

Czy w najgorszym razie daloby rade na chwile obecna przerzucic sie na Ryzen 1600 i nowa plytke bez zmiany grafiki? I tak poki co gram w starsze gry i jestem pewien, ze mocniejsza grafika nie jest mi potrzebna.

Co z RAM? Nie chce go sprzedawac bo to prezent urodzinowy, nigdy smigany, skoro na DDR3 6GB sie utrzymalem do tej pory, to nie dam rady z 16GB DDR4? :smiley:

Dałoby, wybacz, mój błąd zauważyłem, że:

czyli nawet masz pamięć dobrą, byłem pewien, ze to stary Ram ddr2/3 do i3 :wink:

Czyli na dobra sprawę potrzebujesz tego, obudowa i zasilacz powinny być OK.

Procesor AMD Ryzen 5 1600, 3.2GHz, 16MB, BOX (YD1600BBAEBOX)

Gwarancje
i usługi

485 zł

Płyta główna ASRock B450M-HDV R4.0 (90-MXB9N0-A0UAYZ)

238

Karta graficzna Sapphire Pulse Radeon RX 570 4GB GDDR5 (256 bit) HDMI/DVI/DP (11266-34-20G)

600,76 zł

Oczywiście Radeona brać nie musisz, 710 powinna bezproblemowo działać :wink:

Podsumowujac:

Zestaw:
AMD Ryzen 5 1600, 3.2GHz, 16MB
Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 3200 MHz
MSI GeForce GT 710 2GB (tymczasowo)
ASRock B450M-HDV R4.0
Zasilacz 500W…

… powinno mi spokojnie wystarczyc do grania w nowsze gry, a po upgrade grafiki, bez zmiany pozostalych komponentow, powinno wystarczyc, zebym zagral sobie w gry typu Wolfenstein: Youngblood czy Assassin’s Creed: Odyssey?

Powinno Ac Odyssey, Full HD, Medium 50-60 FPS

Zapomniałem zapytać o marke i wiek, ale nie jest to jakieś truchło w wieku procesora:)?

PS. Jeżeli, jeżeli budżet pozwoli to zobacz czy dużo byś musiał dopłacić do Ryzena 2600, jeżeli róznica minimalna, polecam uwadze:) (przyda się jakbys np. chciał mocniejsza karte, jest szansa, ze ceny rx 580 jeszcze spadną lub nowe wejdą ….)

No właśnie znalazłem Ryzen 5 2600 na promocji, różnica nieco ponad 10 funtów więc chyba wybór jest oczywisty. Mój zasilacz widział Powstanie Warszawskie, więc raczej będzie do wymiany :wink:

No lepiej wiec by odszedł na emeryturę, jakaś 500 silentium bronze powinna wystarczyć, to z najtańszych.

Rozumiem zatem, ze cos takiego powinno sie sprawdzic rowniez?

Czemu obrażasz dobry procesor, dużo lepszy od wymienionych?

Nie jestem pewien, ale goły 3450 nie jest aż tak mocny, syntetycznie. Można natomiast go podkręcić i wtedy faktycznie może doganiać te mocniejsze :wink: Przypuszczam, ze w Twoim wideo albo była mocniejsza wersja 34xx albo podkręcona, ale chyba nie ma sensu tego robic na starych płytach i zasilaczach:)
https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Xeon-X3450-vs-Intel-Pentium-G4560/m10439vs3892

od biedy powinien trochę pochodzić nim padnie, normalnie do lepszych/droższych lepiej brać coś z Bronze certyfikatem, przynajmniej :wink:
Chodzi o to, ze certyfikat jest wynikiem wyższej sprawności, ta zas wynika zwykle z lepszych elementów, czyli pośrednio jest to jakaś gwarancja, ze nie szmelc. Twój nie ma certyfikatu, ale spójrz proszę na linię 12V1 i 22 A, czyli jego moc na tej linii wynosi jakieś 250 w z 600w, jest to wynik raczej charakterystyczny dla bardzo budżetowych konstrukcji i osobiście odradzałbym, te certyfikowane wyciagaja spokojnie na 12v po 75%+.

Nie. Nie kupuj nieznanych zasilaczy. Mieszkasz w UK?

PS. Nie musisz nawet brać 600, poszukaj jakieś nawet 450 Bronze, ona spokojnie uciągnie Ci 570/1660ti, z rx 580 lepiej byłoby jednak już 500 lub 500+ mieć.