Czy ten Windows 98 jest legalny?

Posiadam Windowsa 98 od bardzo starego komputera z przed kilku lat był on kupiony razem z tym 98 komplet. Komputera już nie posiadam :). Ale mam Windowsa razem z książeczką na której jest napisane Certificate of Authenticity czyli certyfikat mam ale jest jeszcze napisane Do rozprowadzania wyłącznie z nowymi Optimus komputerami PC.

I moje pytanie czy mogę go zainstalować na innym komputerze czy po prostu jest on już bezwartościowy i mogę go tylko wyrzucić?

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie, ale swoja drogą wyrzucać chyba nie warto, ma to jakaś wartość historyczną, za czasów 98 nie było chyba naklejki na komp tylko numer OEM jest na certyfikacie… Zawsze możesz odsprzedać jako egzemplarz kolekcjonerski czy coś - bez prawa do instalacji (legalnej)

Była, była:

2c890417f08a80b0.jpg

System w wersji OEM jeżeli nie masz już tego kompa to legalnie płytka instalacyjna, może ewentualnie ci służyc jako podkładka pod kufel piwa.

Ja naklejki na pewno nie miałem a jak dzwoniłem do Microsoft to powiedziała że mogę go zainstalować bo mam certyfikat i płytę tylko właśnie nie powiedziałem że jest napisane Do rozprowadzania wyłącznie z nowymi Optimus komputerami PC :frowning:

A gdzie jeszcze instalować chcesz w98?

Bo złożyłem sobie taki stary komp i chce tam go wgrać żeby dziecko sie bawiło :slight_smile:

Jezu człowieku, ja NIE popieram piractwa, ale przydała by Ci się odorbina zdrowego rozsądku. Zwłaszcza że ten system już nie jest obsługiwany przez Microsoft, więc nie mają Cię jak wyniuchać że masz pirata, bo nic tym systemem z Microsoftu nie ściągniesz.

Wg.Mnie to powinnieneś zainstalować ten system (nie). :twisted:

WIEM WIEM WIEM: “AUTOR POSTU OTRZYMAŁ WARNA” . ALE TAKIE JEST MOJE ZDANIE !!

A sobie chcesz na stary komp zainstalować… to jasne że lepiej ten W98 co masz certyfikat, niż jakiś inny pirat…

Pirata nie miałem i mieć nie będę dlatego się chciałem spytać co mam zrobić ale jeśli z tym nic nie zrobię to trudną trzeba będzie znowu wyrzucić kase :frowning:

o tym własnie mówie. ja mam na kompie xp sp2 oem pl mimo że nie kupiłem go z zrzadnym sprzętem więc to jest niezgodne z licencją. Mimo to jak daje na sprawdzanie oryginalności to pisze ze legalny. Pani w aktywacji tez powiedziala: aaa kto by sie przejmowal drobiazgami. Wiec niezgdone z licencją (OEMY mozna kupowac tylko z innym sprzetem) a jednak legalne. rozumiesz? a dla nich to sie nie liczy czy tym masz jakis sprzet z tym czy nie, tylko dla Microsoftu i Policji liczy się co ci napiszę sprawdzacz autentycznosci. A jesli tylko jest poprawny klucz to niezaleznie od licencji bedziesz mial legalny. mam nadzieje ze jasno wyjasnilem :twisted:

W98 w wersji OEM kosztuje ponad 300PLN a do tego musisz kupić cos do komputera na którym będzie instalowany… zadzwoń jeszcze raz do MS i niech się wypowiedzą.

Tak, kiedyś tak było, teraz można nabyc samodzielny system w wersji OEM i zainstalować (RAZ) na dowolnym komputerze. Ponowna instalacja OEM w dowolnej licencji na innym komputerze jest niezgodna z licencja i system taki (bez znaczenia czy przechodzi aktywację czy nie itp) w sensie prawa jest nielegalny.

Złączono Posta : 23.11.2007 (Pią) 9:07

Właśnie dzwonie do MS zaraz zobaczymy

Złączono Posta : 23.11.2007 (Pią) 9:13

Zadzwoniłem i Pani z Microsofta powiedziała nie można przenieść licencji nic już z tym systemem nie można zrobić

tak? ze jak klepne z generatora to bedzie pisalo ze legalny?? wiec niesety nie bedzie. inaczej bym nigdy legala nie kupowal bo po kaka mi on?? tylko tyle ze nie moglem taki badziewi jak wmp11 i ie7 (do niedawna) sciagac,

Złego generatora używałeś :stuck_out_tongue: ewentualnie wpisywałeś zły CDKEY… albo miałeś złą instalację która w ogóle wymagała CDKEYa… swego czasu zęby zjadłem na tym więc co nieco wiem…

Panowie o czym wy mówicie jakie generatory nie popieram żadnych piratów jak chce mieć system to ide i kupuje a nie kombinuje żeby mi przez neta przeszedł test legalności to nie o to chodzi dla mnie liczy się nie tylko test ale to że mam legalne oprogramowanie

Dokładnie o to chodzi legalne oprogramowanie to jedno, a pozytywnie zakończony test legalności to zupełnie co innego…

Więc wracając do tematu i pytania na początku: Instalacje wersji OEM dla Optimusa na innym komputerze powoduje naruszenie licencji i sprawi iż oprogramowanie będzie nielegalne, aczkolwiek ponowne wykorzystanie numeru OEM z nie używanej juz kopii systemu na innym spowoduje iż taki system przejdzie testy legalności.

Tak samo było w rozmowie MS - jak powiedział na czym sprawa stoi to pani mu opowiedziała że będzie OK, jak za 2gim razem powiedział ze to Optimus to mu powiedziała ze tylko do kosza z tym - ale programy veryfikujące legalność wersji nie wiedzą czy to optimus czy nie i na jakim kompie to instalowane - pozostaje nam tylko własna odpowiedzialność.

Wielkie dzięki za podsumowanie nic dodać nic ująć uważam że doszliśmy do sedna sprawy i odpowiedź uzyskaliśmy uważam że temat można zamknąć.

Jeśli kupiłeś legalnie 98 OEM z całym komputerem, to mogłeś go legalnie używać z jakimiś zakupionymi częściami: np. Zostawiałeś obudowę i np CD/FDD, a resztę wymieniałeś i było OK. 98 nie był “przywiązany” do płyty głównej jak XP.:mrgreen: