Czy to legalne? Windows

Znalazłem na Ceneo taką oferte kupna Windowsa 10 bo myślę nad tym do laptopa, który był zakupiony bez OS-a. Czy to legalne bo cena połowa za wersję z nośnikiem, a jak wiadomo ISO najnowszej wersji Win 10 mozna pobrac z internetu i na pendrive-a??

https://tanisoft.pl/produkt/windows-10-home-3264-polska-wersja

To, w najlepszym przypadku szara strefa…

Co to jest Licencja ESD?
Mianem licencji ESD (Electronic Software Distribution) określamy pełnowartościową licencję na oprogramowanie. Licencję taką otrzymujemy nie przy zakupie wersji pudełkowej danego oprogramowania, tylko podczas zakupów elektronicznych. Kod aktywacyjny dla licencji jest w takim przypadku wysyłany na adres e-mail razem z linkiem, pod którym możemy pobrać kupowane oprogramowanie. Licencja ESD jest więc licencją elektroniczną, jednakże zapewniającą nam pełen zakres korzystania z oprogramowania. Oprogramowanie ESD jest oryginalne, gdyż kod aktywacyjny jest generowany w sposób unikalny dla każdego klienta.

Licencja ESD a OEM
Licencja OEM przypisywana jest do danego urządzenia, natomiast w przypadku licencji BOX możemy przenosić oprogramowanie na inne urządzenia. Licencja ESD działa tak samo, jak licencja BOX, czyli może być przenoszona, a jedyną różnicą jest to, że dostajemy ją w formie elektronicznej. Różnice między licencjami OEM i ESD polegają na tym samym, co różnice między OEM i BOX. Oprogramowanie na licencji ESD możemy instalować na różnych komputerach, natomiast w wersji OEM tylko na tym, do którego początkowo przypisany był klucz aktywacyjny. Licencja elektroniczna daje nam taki sam zakres działania jak licencja nabyta z produktem w wersji pudełkowej.

Co konkretnie chcesz powiedzieć?

Nie wiem, nie wygląda to tragicznie, jest trochę stron oferujących tych licencji za 200+ złotych.
http://www.programvare.pl/windows-10-c-1_15.html

Myślę, że tak samo legalne jak win10 z naklejką z innego PC na allegro za 100zł, czyli średnio :rofl:

Nie wygląda to tragicznie bo jest trochę stron oferujących takie licencje? W firmach z Hong Kongu te same licencje są dwu, czasem trzykrotnie tańsze. Tak czy inaczej to jest w najlepszym razie szara strefa.

Co do sklepu, do którego linkujesz. Oni opisali tą licencję jako “tylko do użytku domowego” :stuck_out_tongue_winking_eye:

No właśnie, czy ktoś potrzebuje się chwalić na mieście jaką ma licencję? :smiley:

Czy tylko ja to przeczytałem, a reszta tutaj mądrzejsi od tego co kolega wkleił? Ile jest licencji elektronicznych na antywirusy i każda nielegalna. Troche mam wrażenie, że się wypowiadają ci co nie zarobią 450-500 zł na wersjach z naklejką i płytami DVD bądź pendrive-ami. Poza tym mam BOX Win 8.1, który został w czasie darmowej aktualizacji do win 10 zaktualizowany i nie ma tam żadnej nalepki z kluczem tylko jest karteczka prostokątna z narysowanym kluczem, a na drugiej stronie jest kod kreskowy, a nad nim klucz instalacyjny. Czy teraz ESD gdzie klucz pewnie z kodem kreskowym dostane na e-mail jest nielegalne?? Chyba zadzwonię do Microsoftu i się spytam bo trochę to dziwne co wy piszecie. Co innego kupić za około sto zlotych na Allegro, a co innego tutaj ze sklepu.

Celowo zacytowałem kolege w całości.

Tak zrób. Daj nam, tutaj, potem znać, co Ci powiedzieli :slight_smile:

2 polubienia

Godzina wiszenia na infolini Microsoftu, chyba podziękuje. Tutaj nikt nie wie czy to legalne jak zwykle nic się faktycznego nie dowiem tu. Ech…

Około 20tej jest łatwiej :+1:

Po co jest to forum jak nie potraficie pomóc, odpowiedziec konkretnie tylko wrózycie z fusów??

Po co jest infolinia skoro nie potrafią pomóc a w przeciwieństwie do nas biorą za to pieniądze? :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Na pewno nie ode mnie bo z komórki dzwonie na warszawski numer, a nie 801 :stuck_out_tongue:

:man_facepalming: Piszę o tym, że oni są zatrudnieni, pobierają wypłaty aby udzielać informacji o sprzedawanym produkcie…

Ja nie słyszałem o licencjach na Windows 10 Home OEM ESD. Microsoft chyba też nie.

No ale najlepsze na tej stronie jest głębiej. Jak już zakupimy produkt poprzez tamtą stronę, to mamy linki do jego pogrania z… mega.nz czy instalki.pl. :joy::laughing:

Dalej mamy klasyk gatunku:

W przedmiocie licencji OEM na system operacyjny Windows. Zgodnie z aktualnymi orzeczeniami Krajowej Izby Odwoławczej oraz Sądu Okręgowego w Warszawie licencja typu OEM umożliwia ponowną instalację programu komputerowego będącego jej przedmiotem na innym urządzeniu. Nadto postanowienia licencji taką możliwość wyłączające są niezgodne z obowiązującym prawem, a co za tym idzie bezskuteczne. Zobowiązanie się do dystrybucji oprogramowania OEM tylko łącznie ze sprzętem nie jest skuteczne na potrzeby wyczerpania prawa,

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 Lipca 2012r. w sprawie C-128/11 art. 4 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/24/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych należy rozumieć w taki sposób, że drugi nabywca licencji, podobnie jak każdy następny, mogą się powołać na przewidziane w art.4 ust. 2 tej dyrektywy wyczerpanie prawa do rozpowszechniania, a w konsekwencji są uprawnionymi nabywcami kopii programu komputerowego.

Każdy niech sam oceni jak to jest legalne… :joy:

2 polubienia

¯\_(ツ)_/¯

1 polubienie

Typowa szara strefa, trochę czeskiego filmu i polotu od producenta :smiley:

To ja zadam jeszcze takie pytanie/ Czy jak dla przykłądu szkołą ma 20 komputerów to do każdego kupuje system z nośnikiem czy kupuje jedną licencję z nośnikiem, a potem hurtową liczbę licencji elektronicznych możliwe, że od samego Microsoftu? Bo jakoś mi się nie widzi 450 zł razy 20 za typową kopię Windowsa w sklepie. Żadnej szkole by się to nie opłacało.

Do każdego osobnego stanowiska komputerowego jest indywidualna licencja OEM z Windows 10 Pro. Na tego typu akcje jest przeprowadzany przetarg z wyszczególnionymi parametrami sprzętu i oprogramowania.

Państwo płaci, więc M$ się “opłaca”. Póki co z edukacją na temat Linuxa jesteśmy w lesie. o Macach nie mówiąc. :wink:

W szkołach masz nawet licencje na Autodesk, Adobe, Corel i inne specjalistyczne aplikacje.

Windows 10 Pro OEM = 650 PLN x 20 jednostek = 13 000 PLN za sam OS. Do tego Corel czy Adobe (cały pakiet) i masz kolejne 20 000 PLN…