Czy to ma sens? Nowy komputer, wybór

Nie chce, żebyście to źle odebrali, ale tak naprawdę poza wróżeniem waszym z fusów czy z błękitnego nieba żaden was nie przedstawił dowodu w postaci wykresu z testu tego NUCa, czy nawet nie poświecił 5 minut z czystej ciekawości własnej aby się coś dowiedzieć z tym chłodzeniem. Ponieważ ja jestem “kulawy z angielskim”, a kopiować całego testu do Tłumacza Google nie uśmiecha mi się, który będzie po przerywany wykresami itp więc moglibyście sprawdzić.

Ja pytałem w X-Komie na czacie czy oni coś wiedzą o chłodzeniu tutaj to padła odpowiedź, że cichsze jak w laptopie, ale aktywne.

Poza bejtem na Apple i jaki to błąd życiowy popełniłem kupując go w ogóle nie opieracie się na niczym mówiąc, że macOS 11 będzie zamulał skoro Apple stwierdził, że najstarsze Mac mini do tego systemu to Late 2014 więc wątpię, żeby zrobili na złość i system na takich z 4GB ramu był nie do użycia.

Po prostu zastanawiam się czy jest sens w tej chwili wydać 2500 i powiedzmy sprzedać Mac mini za te 600-800 zł skoro praktycznie na razie mi chodzi i mi wystarcza do internetu i TIDAL-a

Pytając się o sens zakupu NUC-a Intela oczekiwałem, że podejdziecie do tej porady na tyle sensownie jak juz stwierdzicie, że się włączycie tu i konkretne argumenty przedstawicie w czym ten NUC jest zły.

Narazie próbujecie mnie przekonać, że Apple to głupota była i jest, a NUC jest gorzej wydajny od laptopa z tym samym CPU i iGPU. Jednak to tylko wasze przypuszczenia więc tak naprawdę dalej nie wiem czy jest sens teraz zmieniać, kupować cokolwiek czy nie?

Argument typu CS czy coś w tym stylu to mój chrześniak wie, że mojego komputera się nie dotyka, ma swój.

Jeżeli mi przedtswzcie test, który pokaże, że laptop z tym samym Core i5 10 generacji jest np na 5 miejscu w teście, a NUC na 10-tym to jest to argument, ale jak różnica będzie 5, a 7 miejsce na korzyść laptopa to juz nie jest to przekonujący argument do nie kupowania NUCa bo 2 miejsca w te czy w tamta to tez jakieś granice błędu pomiaru aplikacji testującej.

Co do dysku SATA kontra M.2 to różnica w cenie dobrego modelu i producenta nie jest w tym momencie tak drastyczna, żeby nie kupić M.2, a też nie zmienia się tego co rok.

Poszukaj dowodów, a nie baw się w wróżkę.

Kto to jest pan bub?? :confused:

Stron z benchmarkami CPU jest cała masa. Zamiast wylewać żale na forum możesz wejść np. tutaj:


i sprawdzić samemu.

Zaletą NUC są rozmiary. Tylko tyle i aż tyle. Brak możliwości upgrade, słabe chłodzenie, parametry rodem z notebooka pozwalają stwierdzić, że będzie to kolejna maszyna bez przyszłości. Skoro tak się napaliłeś, to po co się radzisz? Kup i używaj. Przez dwa lata będziesz zadowolony. A potem znowu sprzedasz po kosztach.

Test CPU, a test CPU w danym modelu komputera to nie to samo. Jak wezmę test Ryzena zrobiony na moto z mocnym chipsetem, wydajnym ranem, a ktoś złoży z moto na najtańszym chipsecie to w życiu nie uzyska wyniku testu CPU z testu, który jest. internecie.

Nie napaliłem się na nic. Pytam czy warto, a wy tylko na podstawie małe i cPU z laptopa, o chłodzeniu nie wiecie jakie tylko przypuszczacie ze kiepskie bo nawet na YouTube ciężko znaleźć filmik, żeby ktoś pokazał chłodzenie z takiego NUC-a.

Gdyby to było takie gó∑no jak z samym wysnutych bez podstawnych wrażeń próbujecie wmówić to po co by to robili??

Jak kupuje procesor i nie podkręcam oraz model bez blokady mnożnika itp to co mi z super wydajnego chłodzenia w złożonym PC?? Tak naprawdę poza cisza nic.

Co do benchmark CPU czy test procesora mobilnego robili na moto w NUCu czy w laptopie? Podejrzewam, że w laptopie wiec taki test jest w tym momencie bez sensu.

Dzisiaj jakikolwiek złożony komputer po 3-4 latach trzeba cały wymieniać. Nikt nie da gwarancji, że AMD za 3-4 lata nie zmieni podstawki, nie wspominając o Intelu.

Za 3-4 lata mogą wprowadzić DDR5, a może i DDR6 nikt tego nie wie czy ten rozwój jakoś nie przyśpieszy w pewnym momencie więc każdy komputer kupiony teraz za 3 lata lub więcej idzie do kosza.

Znajdzie mi test tych NUców, a nie samych CPU. Taki test, że będą zdjęcia chłodzenia itp i udowodnijcie w ten sposób, że to bez sensu bo dalej wróżycie z fusów.

Jakby jedna jakaś sztuka była w X-Komie czy innym tego typu sklepie na ekspozycji, można by było kliknąć, zobaczyć jak chodzi to inny temat, ale nie ma i nie znajdę, więc jedyne co mi pozostaje rzetelny test NUC-a całego.

Naprawdę potrzebujesz zdjęć wnętrza, żeby przekonać się jak mizerne jest tam chłodzenie?

Uzyskasz. Bardzo zbliżony. Ryzeny można podkręcić, ale różnica nie będzie tak duża jak 10 czy 25 W. Bo w przypadku Twojego procka to istotne może być rzędu 25%, przynajmniej tak to wygląda dla I7 z 15 vs 25W. Że będziesz miał niskie limity, to akurat X-kom Ci niejako potwierdził. Moja 2200U na 15W potrafi czasami jak odkurzacz ruszyć, szczególnie jak coś długo i mocno ją zaangażuje. :wink:

Możesz kupić i taki zrobić, ale wniosek bezie taki, że do Internetu Ci starczy, do czasu, gdy sie zapsuje. Bo wtedy zaczniesz płakac o części, a jak faktycznie będziesz rozpakowywał zdjęcia od babci z wakacji, to może sie gotować. :wink:

Rzuć okiem na taka kartę, tak wyglądały pasywne i aktywnie chłodzone modele, które też do 20W sięgały. Takie coś powinno byc minimum na tym procku, by te 25W TDP utrzymał stabilnie przez dłuższy czas. Oczywiscie ten wentylatorek z radiatorkiem musi być większy, no bo Xkom obiecuje, ze cichutki. :wink:
image

Obejrzałem filmik i nie widzę na filmiku CPU, ani chłodzenia. To co on pokazuje to otworzył spód gdzie sadza się ram i dyski, a procesora nie widać, a jak nie widać CPU to nie widać tez chłodzenia. Napiszcie mi w którym miejscu niby widzicie CPU i jego chłodzenie, radiator i ewentualnie jakiś wentylatorek.

Procesor w tym NUCu według mnie jest od góry, a nie od spodu bo z taką lekkością spodu by nie otworzył do włożenia dysku i ramy bo trzymała by jakakolwiek pasta termoprzewodzącą przy procesorze.

Tu widać chłodzenie w jakimś NUC-u jak go czyści. Typowo laptopowe chłodzenie.

Tu trochę widać chłodzenie w Mac mini LAte 2014, które gorsze, a które lepsze?

Jeżeli procesor byłby z drugiej strony, tzn. z góry to policz ile on ma tam miejsca. jakieś 10-15 milimetrów. Jeżeli on tam faktycznie ejst to to chłodzenie chyba jest cieńsze niż w moim Lenovo. :wink:

Cała wysokość to 5 CM, a patrząc od spodu płyta główna sięga “ponad porty usb” na froncie to jakieś 2/3 wysokości lekko (tzn. na górze jest laminat, porty z dołu, i niżej kieszeń na dysk).

Obejrzałeś filmik, które zamieściłem o NUC-u czy dalej wróżysz?? Mam wrażenie, że nie obejrzałeś, ale OK.

Drugi filmik o Mac mini late 2014 pokazuje to co mi w mówiono przy jego zakupie wsadzi pan tylko 2,5 calowy dysk SATA. Ech niektórzy to chyba rżną głupa w tych sklepach na maksa, aby sprzedać.

W laptopie chłodzenie jest zamknięte całkowicie i ciepło wypluwa bokiem gdzie ma kratki z dziurkami, ewentualnie trochę dołem. W takim Nucu od góry trochę ma miejsca, żeby jakaś ta cyrkulacja była. NUVi sa malutkie i większe, więc jak już brał bym ten większy. Nie ma filmu jak to od góry wygląda dokładnie w obudowie. Wentylator na filmie widać ma 4-piny czyli ma jakąś regulację obrotu∑, a nie 2 linowy gdzie nie ważne czy cPU będzie miał 60 czy 40 stopni to jednakowo wyje.

Nie wierzę, że to takie gówno względem powiedzmy najtańszego laptopa bez OS z tym samym CPU.

Udowodnijcie mi na 100%, że to nie ma sensu kupować pod kątem wydajności jakiejkolwiek do internetu, muzyki no i może kiedyś obróbki jakiejkolwiek zdjęć, a nie tym, że połowy podzespołów nie wymienia czyli moto i CPU.

Obejrzałem i co na nim widzisz? Bo ja widzę pojedynczy laptopowy wentylator chłodzący. Niby Twój model Maca ma kilka rodzajów procków, ale takie coś może działać z tymi 15 W. 35 W watowe potrzebują czegoś takiego, inaczej będą się piekły, i to się zdarza nawet w gamingowych lapkach z ciepłowodami etc. Wniosek chyba jest ten sam: albo masz w NUC przycięty procek do 10/15W, albo masz gwarantowane max obroty wentylatora i pieczenie procka. :slight_smile: Ja stawiam to pierwsze.

Filmik jest o modelu z procesorem nie sprawdzałem czy Core i5 czy i3, ale 7 generacji, z Prockiem 10 generacji nie mogę znaleźć takiego filmiku. Teraz pytanie czy Intel przycina procki czy idzie na całość i daje beznadziejne chłodzenie bez oybcninanai procka? Myślę, że tacy szaleni nie sa mimo wszystko.

Poza tym wejdź sobie w X-Komie niech ci pokaże wszystkie NUC-i. Sa malutkie, do którego nie wsadzisz dysku 2,5 cala tylko sam M.2 i sa te większe, czy w tym większym z 10 tej generacji CPU dali lepsze chłodzenie? Nie wiem czy znajdziesz na to odpowiedź bo ja nie umiem znaleźć, albo źle coś wpisuje w Google.

W Mac mini jest jeden główny procesor, a nie kilka.

To w takim razie, OK, powiedzmy na razie odpuszczam NUC. Pytanie kolejne za te 2,5 tys jest sens się pchać w stacjonarkę, czy lepiej sprzedać Mac mini i monitor: Samsung C24F390 zakrzywiony ekran i kupić, któryś z Asusów wyże pokazywany tutaj?? Bo mówię, że nie nosze, ale jednak zawsze laptop to laptop nie trzeba z nim siedzieć w jednym miejscu.

Ewentualnie inny laptop.

Dalej się zastanawiam czy jest sens sprzedawać Mac mini za 600-800 zł. Owszem lepsze to niż potem oddać za bez cen, ale co jak nikt za tyle nie ruszy tego, nie zainteresuje się i mi ten Mac mini zostanie, a wydam teraz 2,5 rysia gdzie Mac mini chodzi narazie bez jakichś wielkich problemów.

Dlaczego uważasz, że nikt tu nie lubi Apple i gardzi tą firmą? Co do ceny, to sprzęty z najwyższej półki kosztują tyle samo co sprzęt Apple. Zaś @anon67650823 to prowokator, zwykły dzieciak, który tylko udaje dorosłego.

Możesz ustosunkować się do tematu czy jest sens kupić NUC-a i czy w ogóle jest sens już coś kupować skoro mac mini mi chodzi i poczekać, aż się popsuje Mac mini całkiem, że nie będzie opłacać się jakakolwiek naprawa?

Osobiście, ja bym poczekał, ale wybór należy do Ciebie. Intel NUC to fajna sprawa, ale jeśli w podobnej cenie miałbym kupić MAC Mini, brałbym MAC mini. Ja osobiście nienawidzę Windowsa, więc na NUCu i tak byłoby Gentoo, a gdybym miał wybierać pomiędzy Windows 10, który wciąż jest w fazie alpha, a macOS, brałbym MAC Mini.