Czy w i7-3770 opłaca się wyłączyć HT?

Tak jak w tytule… znalazłem taki film na YT (mam procek i7-3770 bez k)

https://www.youtube.com/watch?v=X1Hf88mThhc (koleś ma 5930K (6 rdzenie i HT) ale wyłączył 2 rdzenie czyli symulował i7 4790K) i testował z HT i bez niego

PS. procek nowszej generacji, ale ciągle 4 rdzenie z HT więc “jakieś” przełożenie do mojego procka ma… co o tym myślicie… czy gry wykorzystują już 6 wątków/rdzeni (+ HT lub SMT) obecnych w najnowszych prockach czy ciągle korzystają z 4… bo pamiętam że lata trwało (minimum 5) zanim gry naprawdę “przesiadły” się z 2 na 4 rdzenie. (Crazisa 3 nie liczę :slight_smile:

PS. W i3-3250 było odwrotnie tj wyłączenie HT dawało spory spadek FPS (testowane w Skyrim SE) co utwierdza mnie w przekonaniu że gry ciągle są robione na 4 wątki

Najnowsze procesorowe tytuły (najczęściej że stajni Ubisoft) korzystają już z 6 rdzeni i wg mnie w przypadku Twojego CPU to nie jest dobry pomysł (choć faktycznie HT nie daje jakiegoś szału FPS na DDR3).

2x4 GB DDR3 1600 MHz to już taka tragedia ? Pytam się na serio bo na kilka lat wypadłem z obiegu nowości w PC… a jak kupię DDR3 2133K/L MHZ (które oczywiście będą chodziły na 1600, ale timingi będą ostre jak brzytwa) to coś da ? (moja płyta i najnowszy BIOS obsłuży takie) ??

mało"P? Nope. Jeżeli na upartego, to jak masz wolny bank, to dodaj ze 2x2 GB do 12;-) To nie integra na Ryzenie, że musisz mieć 3000, u Ciebie ważniejsza ilść. A procesora nie kastruj. Wejdź sobie w benchmarki i zobacz jaka różnica ryzenowy 2200G i 2400G, napięcie, architektura, zegar, niemal identyczne. Jedyna różnica to wątki;)

Ja dokładnie wiem że włączenie HT w intelu zwiększa ilość punktów o 20-30% w testach syntetycznych a także (de)kodowaniu filmów czy kompresji. ale mi chodzi TYLKO o gry. Czytałem nawet że wymuszanie rozdzielania wątków na grach zrobionych na 4 wątki powoduje nie tylko spadek FPS, ale także stuttering. A gram głównie w Fallouta 4, Skyrima SE i Grim Dawn.

PS Czytałem także że gry do teraz preferują mniej silnych wątków niż więcej słabszych dlatego Intel wygrywa w grach z AMD.

Jaki proponujecie program do wygrzania pasty (ze srebrem) na mój CPU bo na razie oglądam tylko filmy w HD od kiedy go zamontowałem 2 godziny temu, ale te używają go w kilku procentach

Najlepiej co do HT to spróbuj sam i napisz jaki werdykt.

Trochę mam stracha bo słyszałem że i7 z włączonym HT mocno się grzeją i pobierają sporo więcej prądu niż bez HT a że mam zasilacz 350W ze sprawnością 85% to się cykam* trochę, ale niedługo zmienię na 400w 87% sprawności to potestuję

  • i kartę GTX 1060 6 GB z fabrycznym OC

PS. Ale może ktoś już to wie (chodzi mi o HT w i7) i oszczędzi mi czasu i stresu :slight_smile:
PS2 I czym łagodnie wygrzać pastę bo wiem że mogę skompresować cokolwiek 7-zip, ale wtedy używane jest 100% wszystkiego co oferuje CPU a ja wolałbym tak łagodnie ją wygrzać tak na 50% na każdy rdzeń

Co do wygrzania to odpal jaką grę na średnich niskich z podglądem użycia CPU :smiley:

Mam 1230v2, z GTX 1060 3 GB, wydajnościowo trochę poniżej i7 3770. Wyłączyłem HT i w grach, które wykorzystują np. 2 wątki wydajność poprawiła się znacząco, czasem nawet o połowę. W aplikacjach użytkowych, np Adobe Premiere niestety czuć spadek całkiem znaczący, głównie przy renderingu. Zatem warto sprawdzić jak to będzie wyglądało w Twoim przypadku.

Mi chodzi tylko właśnie o gry a nie (pół)profesjonalne zadania ponieważ tylko na to mam czas i ochotę po pracy :slight_smile:

PS. Dzięki za odpowiedź

No to sobie sprawdź jak to wygląda, wyłączenie HT jest bezbolesne :slight_smile:

Pytanie trochę inne, ale nie będę zakładał o taką pierdołę nowego tematu jak można to przypiąć tutaj. i7-3770 w turbo ma 3,9 GHz a mi w teście Prime osiąga do 3,7 GHz… co może być winne… za słaby zasilacz, budżetowa płyta główna czy chłodzenie ?

PS. W regedit a dokładniej w

Komputer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Power\PowerSettings\54533251-82be-4824-96c1-47b60b740d00\0cc5b647-c1df-4637-891a-dec35c318583

mam ustawione ValueMax na 0…

I7 3770 ma Turbo 3.9 GHz dla jednego rdzenia i 3.7 GHz dla 4 rdzeni. Wszystko jest w porządku.

Dzięki za odpowiedź… niepotrzebnie się martwiłem

Wg PassMarka i7-3770 ma 9300 Pkt a u mnie z wyłączonym HT wyszło 8000 (i bardzo wysoko “wycenił” moc ostatniego testu CPU czyli jednego wątku) wiec tragedii nie ma jak wymienię zasilacz i chłodzenie (na dniach) to pokuszę się o włączenie HT… tylko że HT bardzo dużo dawał w grach w i3 jak miały 2 rdzenie (własne testy) a co do i7- nie jestem za bardzo przekonany że tak będzie poza tym dzielenie na siłę wątków powoduje w wielu typowo 4 wątkowych grach stuttering. Tak jak mówiłem dostałem do w dobrej cenie z pastą i pisemną pól roczną gwarancją za niecałe 500 zł od super sprzedawcy i nie będzie on służył do żadnych zastosowań profesjonalnych a nawet pół-profesjonalnych.

Według mnie szukasz informacji tam gdzie nie trzeba i robisz sam sobie zamęt.

Sprawdź sobie jak prezentuje się wydajność 2500k (niegdyś nie było prawie żadnej różnicy w grach względem 2600k) a dzisiaj potrafi odstawać od niego o 30 procent.

Niezmiernie mnie śmieszy gdy ktoś używa tego zwrotu. Nie istnieje coś takiego :slight_smile:

Progesjonalne - profesjonalna obróbka filmów (np z wesel), Adobe
pół-profesjonalne - amatorska obróbka filmów, pakowanie w 7-zip itd itp :slight_smile:

:stuck_out_tongue: :wink:

Sam sobie wytłumaczyłeś :stuck_out_tongue:
Co do HT to owszem zwłaszcza w starszych procesorach, które i tak nie stanowią dla karty graficznej wąskiego gardła (tak jak i7 3770 dla gtx 1060) różnica jest niewielka, ponieważ dodadzą może kilka FPS, jednak zastanawia mnie inna kwestia. Ciekawy jestem jaka będzie różnica dropów FPS przy HT wyłączonym, a włączonym.

Profesjonalne - zarabianie na tym.
Amatorskie - amatorska obróbka filmów, pakowanie w 7-zip itd itp.

Niech wam będzie :smiley: