Czy warto instalować Linuxa obok Windowsa?

(system) #1

Czy warto instalować Linuxa obok Windowsa?

(Longhorn2009) #2

Jeśli będziesz z niego korzystał to tak.

(marcin82) #3

Warto instalować linuksa obok Windowsa.

(system) #4

Dziękuję za pomoc.

(rgabrysiak) #5

Skoro nie sam nie wiesz czego chcesz - to nie warto.

(Odyniec_Stary) #6

Nie warto.

(Longhorn2009) #7

Zainstaluje chłopak, pouźywa trochę, nabierze wprawy w obsłudze konsoli i może nawet zaprzyjaźni się.

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

(nintyfan) #8

Linux z KDE/Plasma5 i Yast-em to przyjaźniejszy system do użytku od jakiegokolwiek Windowsa. Pamiętaj tylko, by mieć osobny /home. O MacOS się nie wypowiem, bo nie korzystałem, ale Apple rozwija wiele technologii Linuksowych, ot choćby CUPS, czy X, a inne zostały skradzione ze stajni Apple(ot choćby systemd, choć tylko w podstawowej części). Za to Microsft bierze pełnymi garściami z Linuksów(kontery, wirtualne pulpity, serwer dźwięku, wyszukiwanie w menu start, ikony png, policykit, itd.), więc warto.

(Drobok) #9

IMO nie warto, nigdy się niczego nie nauczysz mając 2 systemy. Znając życie nawet nie będzie ci się chciało między nimi przełączać, a że wszystko po swojemu masz na windowsie linux będzie tylko zajmował miejsce.

Reasumując wywal windowsa i zainstaluj linux’a albo nie instaluj go wcale :wink:

(sir_lucjan) #10

Na początek polecam openSUSE, następnie możesz sięgnąć po Manjaro. Ja nie mam na dysku Windowsa (miałem chwilkę Windows 8, ale tylko 10 minut po rozpakowaniu laptopa) i jakoś nie narzekam na brak funkcjonalności. 

(Mikolaj98) #11

Warto jako resource disk, wrazie jakby windows padł co się może zdarzyć bardzo często, nie to co na UNIX (Linux, MAC OS)

Lepiej zainstalować Ubuntu, Linux Mint, lub inny z http://distrowatch.com/search.php?category=Beginners

(Odyniec_Stary) #12

W windows można stworzyć dysk ratunkowy. Żeby szybko uzyskać dostęp do danych można użyć jednej z dystrybucji Live.

(system) #13

Tydzień minął, dwa dni temu wywaliłem Windowsa i system mi się bardzo spodobał.

(Longhorn2009) #14

Wgrałeś ubuntu czy inną dystrybucje?

(adam_creator) #15

Warto instalować linuxa.

Pytanie wydaje się być dziwne ale jest drugie dno, bo warto się go uczyć.

(Martin8731) #16

Do czego ta nauka się przyda?

(maew) #17

W większości przypadków do niczego.

(nintyfan) #18

Odpowiedź jest prosta: do tego, by szybciej pod GNU/Linuksem pracować, podobnie jak nauka każdego programu. Poza tym, to im więcej znasz systemów operacyjnych/środowisk graficznych, to tym szybciej nauczysz się nowych.

(Drobok) #19

Jak poszukasz X razy to wejdzie samo. 

(marcin82) #20

Jak to do czego ta nauka się przyda?

• naprawa MBR (ms-sys)

• odzyskiwanie plików

• darmowe narzędzia do kopii zapasowych (CloneZilla, fsarchiver)

• darmowe narzędzia do odzyskiwania tablicy partycji / plików

• do zmiany systemu operacyjnego w ogóle

• i wiele wiele innych

SystemRescueCD, Rescatux