Czy warto instalować Linuxa?

Tak jak w temacie, pytanie może głupie, ale zastanawiam się, czy dokonać instalacji, po tym jak ostatnio go wywaliłem, brak neta, i nie wiem czy próbować z nim jeszcze raz współpracy :slight_smile: Jak myślicie, czy Linux nie znudzi mi się po miechu korzystania oraz czy po miesiącu nie będę z bootloadera wybierał zawsze windowsa? Mam chęć pracować na linuxie, jednak ostatnio miałem wielki problem z internetem, i nikt nie zdołał mi z nim pomóc, a na 3 forach pisałem:D i więc pytam was wart instalować linuxa?

jak dla mnie zawsze warto ;] . a z jakiego linuksa korzystałeś? i jest fakt, nie które aplikacje czy większość gier to windows (niestety). i sam wolę office np. niż ooO. ale Linuks powala innymi funkcjami ;]

Ubuntu 8.04- niestety net działał do czasu odpalenia compiza, później 0 pingu, nic nie działa…

Możesz wymienić chociaż kilka? Przekonajcie mnie to instalacji Linuxa!

przetestuj zobaczysz czy warto. Moją skromną opinią, jeśli chcesz dla szpanu to nie warto, a jeśli dla siebie to spróbuj :stuck_out_tongue:

Sam używam Fedory 10 z KDE 4.2.3 i naprawdę super się sprawuje.

Pozdrawia

Już ostatnio próbowałem i nie udalo się, tak jak pisze problem z netem :frowning: I teraz niewiem czy znowu instalować.

Na forum trzeba było napisać :stuck_out_tongue: a na pewno ktoś by ci pomógł. Różne dystrybucje zawierają różne sterowniki od razu po zainstalowaniu. Więc zawsze warto jak nie jedną to drugą dystrybucje spróbować.

Pozdrawiam

Przecież

Problem był na prawdę wyjątkowo ekstremalny :slight_smile: Osobiście wolę Linuksa ze względu na stabilność i szybkość działania, czasami jak korzystam gdzieś z Windowsa to mnie szlag trafia jego zdolność do przymulenia nawet na najszybszym kompie z jakim miałem do czynienia. Do tego bezpieczeństwo i wiele innych rzeczy można by wymieniać.

Mam również Windows7 ale nawet o nim zapomniałem, że go mam zainstalowany :slight_smile:

Pozdrawiam!

Jednak denerwuje mnie to dzielenie dysku-dlatego instaluję przez Wine, a jak się nie mylę, to chyba tylko Ubuntu, Kubuntu, i te inne z *Buntu można zainstalować przez Wine. Jednak przekonuje mnie to, żeby jednak ten dysk podzielić pod linuxa. Najlepiej chyba zrobię tak, że z mojego dysku tylko utnę jakieś 2 GB na SWAPA, i zainstaluję Ubuntu na NTFS :slight_smile:

Ubuntu nie instalujesz przez WINE… Instalujesz go przez WUBI, jeśli oczywiście chodzi Ci o instalowanie go z pod Windowsa. I nie instaluj systemu na NTFS-to stary i stosunkowo powolny system plików, osobiście polecam Ci (jeśli masz dużo małych plików) zainstalować Linucha na RiserFS i jak masz jakieś filmy czy inne duże pliki, posadzić je na EXT3 albo EXT4. 1GB na SWAP wystarczy.

A na początek polecam CD-Linux.pl. Łatwy, jeśli czasem zdarza Ci się myśleć, albo Fedore, albo Unutu 9.04 (wersja testowa, ale śmiga stabilnie).

Co do wyboru dystrybucji to jest podklejony temat z wyborem dystrybucji CLICK. Było jeszcze parę innych quizów gdzieś na necie.

Co do wyboru rodzaju partycji to jeszcze bym siętrzymał na ext3, bo ext4 z tego co pamiętam ma problem z zapisem danych na dysk (zbyt długo buforuje dane czyli jesli zabraknie ci pradu, dane ktore jeszcze znajdowaly sie w buforze i nie zostały zapisane przepadają).

Pozdrawiam

sorry zamiast Wine chodzi o WUBI. Czyli ponawiam pytanie, niech inne osoby się wypowiedzą, warto instalować linuxa?

Można aby coś nowego poznać ale i ta małe szanse że linuks będzie twoim głównym systemem. Bo to bardzo mało możliwe. Linuks jest ok dopuki nie będziesz potrzebował skorzystać z programu który ci będzie potrzebny w szkole, na uczelni czy w pracy a wtedy na 99,9% będzie to program pod windowsa i wtedy trzeba znowu powrócić do starego może nie idelanego ale jednak najbardziej praktycznego w tej chwili systemu jakim est windows. ale instalować jak najbardziej tak jak ma się czas żeby się nim trochę pobawić

Powiem ci tak nie warto, masa problemów któych nie można rozwiązać, brak chętnych do udzielenia ci pomocy itd.

A tak całkiem serio ja gdy instalowałem Linuksa nie zadawałem głupich pytań, tylko po prostu przekonałem się sam.

Podsumowując zainstaluj jakąś prostą dystrubucję jeśli ci się nie spodoba lub nie będziesz umiał sobie z nią poradzić zostaniesz przy Windowsie.

Pozdrawiam

Ja zainstalowałem sobie teraz na stałe Ubuntu 9.04 i uzywam go jako głównego systemu. Jeśli coś mi jest potrzebne z windowsa ( Windows 7) to mam go też zainstalowanego ale jest zupełnie pusty jak na razie, nie używam. Linuxa zainstalowałem z ciekawości, nie napotkałem u siebie błędów, a jeśli już to w miarę proste do rozwiązania z czyjąś pomocą. Nie jestem bardzo wymagającym użytkownikiem i może dlatego programy pod Ubuntu w zupełności mi wystarczają. Najbardziej mnie zachwyca to, że aby zdobyć i zainstalować jakiś program nie muszę szukać po necie tylko w dodaj/usuń lub Synapticu. Jednak nie wiem o co chodzi z tą słynną “w pełni konfiguralnością jakiej nie ma w windzie”. Chodzi o wygląd? Może o coś o czym nie wiem…? Ale jednym słowem polecam, po kilku dniach będziesz miał taki system o jaki Ci chodziło myśląc o Linuksie (tak było u mnie).

Polecam Ubuntu 9.04, jeszcze beta a niedługo RC chyba i zaraz pełne wydanie.

Powiem tak, tyle ilu użytkowników, tyle opinii. Spróbować nigdy nie zaszkodzi. Jak ju z nie chce ktoś instalować na dysku twardym jako osobna partycja, to niech wyemuluje linuxa w jakimś emulatorze np. Virtual Box.

Pozdrawiam

Zależy do czego stosujesz komputer i czy linux Ci wystarczy… Osobiście, linuxa używam rzadko, jedynie do bawienia się z siecią, lub też zabawę z compizem, ponieważ niektórych rzeczy nie da się osiągnąć przy użyciu Windowsa.

Jeżeli nie grasz w gry, nie potrzebujesz photoshopa lub innego specjalistycznego oprogramowania, linux w zupełności Ci wystarczy i polecam Ci Fedore bądź Ubuntu/Kubuntu ponieważ, są to proste dystrybucje o dużych możliwością i łatwo można doinstalować oprogramowanie :slight_smile:

P.S:

Muszę się z tobą nie zgodzić… Z linuxem jest bardzo mało problemów, przynajmniej ja tak odczuwam, ale to też zależy od dystrybucji linuxa, bo np Ubuntu jest bardzo prosty i instalowanie czegoś jest banalne, ale np kompilowanie czegoś ze źródeł, brak bibliotek na slacku lub innej typowo Unixowej dystrybucji jest już bardziej zaawansowane…

Do pomagania jest mnóstwo ludzi, jest pełno forów gdzie ludzie pomagają, na niektóre rzeczy jest trudno znaleźć odpowiedz, to prawda.

I z ostatnim się zgodzę, po prostu musisz spróbować, Linux i Windows są bardzo podobne, a jednakże takie różne :stuck_out_tongue:

niestety ale nie tyko do gier jest niezbędny windows

dziękuję za wszystkie opinie, jest ich dużo i są różnorodne, jednak czekam na kontynuacje topicku…

Co do gier to ja się nie zgodzę z takimi wypowiedziami że przez wine to już gry nie chodzą.

Istnieje coś takiego jak http://appdb.winehq.org/ - bardzo przydatna strona.

Wtedy wchodzi się w jakiś opis gry lub programu i na stronie opisane jest jakie pliki (biblioteki) zainstalować, jak zrobić żeby gra działa itp.

Problemy są już z bardziej przy bardziej skomplikowanych programach jak np. Corel. Czasami trzeba się trochę pobawić nad tym aby działało.

sosen86, wątpię że u 99,9 ludzi korzystających z linuxa uważa za to że nie jest system głółnym. Ja jakoś jestem już przy ubuntu 8.04.1 od września ubiegłego roku (chociaż miałem przerwę półmiesięczną) i jestem zadowolony z tego systemu. Nawet się nie nudzę bo też grałem w Quake’a 4, TMNF i inne gry. Z internetem nie mam problemów. Komp ledwo się zacina jak mam 100% na partycji “/”.

Co do ubuntu to poczekaj z 15 dni na stabilną wersję ubuntu 9.04.

Witam. Czy warto instalować?

To zależy od odpowiedzi na kilka pytań:

  1. Czy mój sprzęt nie sprawia problemów danej dystrybucji z danym jądrem z danym środowiskiem graficznym? - wejdź na forum danego distro i poczytaj, sprawdź podzespoły.

  2. Do czego używam komputera oraz czy istnieje linuksowe oprogramowanie o pożądanej funkcjonalności? - na tym forum masz posta czego można do poszczególnych rzeczy używać:

viewtopic.php?f=14&t=53160 .

Moim zdaniem warto, obecnie używam tylko linuksa.