Czy warto zainstalować Windows 7?

Moim zdaniem praca w Windows 7 jest o wiele szybsza, po części jest to zasługa ulepszonego interfejsu. Kultura pracy też na korzyść siódemki. O bezpieczeństwie sam już wspomniałeś.

Pewnie, że warto. Z tych powodów o których wspomniałeś a także dlatego, że wsparcie dla XP SP2 niebawem się kończy a MS i tak traktuje już XP po macoszemu. Na przykład nowych wynalazków w typie IE9 na XP nie zainstalujesz.

Po przesiadce z XP na 7 (sprzęt z podpisu) zauważyłem poprawę wydajności. Może to po prostu kwestia tego, że po długim czasie w końcu sformatowałem dysk, ale według mnie ogólnie jest lepiej. Ogólnie system wydaje się przyjemniejszy w użytkowaniu, gry i programy działają bez zarzutu, nawet przy słabszym sprzęcie niż Twój. Na dzień dzisiejszy nie tęsknię za XP.

windows 7 zdecydowanie przewyższa XP po bardzo wieloma względami, potwierdzam słowa poprzedników, polecam oczywiście win 7 x64

U mnie komputer (notebook), ma słabsze parametry od twojego kompa, i Windows 7 działa na nim lepiej, szybciej i sprawniej, niż uprzednio zainstalowana Vista.

najszybciej co mi przychodzi do głowy z różnic między 32 a 64 to ilość adresowanej pamięci, po prostu w x64 będziesz mógł używać więcej niż 4GB

a co do tego, że nie ma wielu programów, to się nie martw bo na x64 uruchomisz ich 32 bitowe wersje

a co z grami? nie ma żadnego problemu, a nawet słyszałem, że działają troszkę szybciej

żadne gorzej, windows 7 x64 oferuje pewne funkcje, których np. nie ma w 32 bitowej wersji, ale to tylko jest zauważalne z poziomu programistów

ja pisze do Ciebie słowa z windows 7 x64 ultimate za pomocą przeglądarki ff

do różnic 32 a 64 można zaliczyć np. lepsze kodowanie czyli lepszą jakość dźwięku, obrazu, po prostu więcej się zapisze na liczbie 64 bitowej niż na 32 bitowej, plus pewnie to, że zostając przy 32 bitowej wersji tak na prawdę nie idzie się z postępem, a wiadomo, że teraz wszystko będzie za chwilkę 64 bitowe to po co zostawać przy 32 bitach? wszystkie procesory obecnie są 64 bitowe

Mozilla Firefox x86 bedzie ci działała bez żadnych problemów w systemie Windows 7 x64. Jeżeli masz taką możliwość i zechcesz dołożyć więcej pamięci RAM np. 4 gb lub więcej, to tylko edycja x64, bo tylko ona ci zaadresuje takie wartości.

Na pewno polecam Ci Windows 7 ale od wersji Professional wzwyż. Porównując Vistę i 7 to początkowa różnica może nie być taka duża (np. wizualna to zmienił się tylko pasek menu start). Plusem 7 jest lepszy szybszy start, pewność i stabilność działania. Używałem oryginalnej Visty i działała tragicznie, wolno i zawieszała się. 7 oferuje super możliwości, jest intuicyjny robi wiele rzeczy za użytkownika (u mnie sam skonfigurował router w Viście i XP ręcznie to się robiło). Większość nowszych płyt głównych z 2008 r. ma sterowniki pod siódemkę. A porównując 7 i XP to zależy jaki sprzęt. Na twoim nie powinno być problemów. Zależy jakich programów używasz. Jeśli starsze wersje gier, programy, to zostań przy XP. W końcu bez powodu nie jest on najpopularniejszym systemem. Jest sprawdzony itp. Minusem XP-ka jest wolne działanie po wgraniu dużej ilości oprogramowania, zawsze tak miałem, w 7 nie ma tego problemu. Ja przesiadłem się z XP na Vistę, potem wróciłem do XP i z niego na 7. Różnica ogromna :slight_smile: Jako przykład dobrego działania to 7 miałem wgraną 1 rok i 5 miesięcy bez formatu, a przy XP-ku robiłem to znacznie znacznie częściej. Wybór należy do Ciebie. Ale ja wybrałem i wybrałbym tylko wersje x86, x64 to dla programistów itp. lub pasjonatów, większość programów jest 32-bitowa.

Brawo @chris, bardzo rozsądna odpowiedź, jednak:

  1. Athlon x64 obsługuje 64bit system, więc po co dławić go 32 bitowym,

  2. Wszystkie 32 bitowe programy bez problemu uruchamiają się na WIN7 x64

  3. Wytłumacz mi czego - Ty jako nie informatyk używasz z WIN7 Professional czego nie ma WIN7 Home premium?

  4. @Kamilu - jeśli cena nie robi Ci różnicy owszem polecam “Professional” lub nawet “Ultimate” - jeśli robi (a jest bardzo duża) wystarczy Ci “Home Premium”

  5. Przepraszam za odgrzanie tematu

  6. Wersja x64 nie jest dla “informatyków” - jest dla sprzętu, który takie “COŚ” potrafi obsłużyć - choć ja sam dla testów zainstalowałem wersję x64 WIN7 Home premium na celeronie 1,6 GHz i o dziwo - działa i to całkiem znośnie :slight_smile:

Nie byłbym pewny tego. Moj znajomy zainstalował wersje x64 i większość gier i programów, szczególnie starszych nie działała. Dla zwykłego użytkownika który używa Win7 do internetu lub gier 32 bit wystarczy na co mu 64 jak nie wykorzysta tego ? Malo jest aplikacji i gier które by to wykorzystały. To technologia przyszłości za m.in. 5 -10 lat. Popatrz na fakty, ze od wydania Windows 95 do 7 mamy ciągle 32bit i o czymś to świadczy. Dla Ciebie jako zaawansowanego użytkownika x64 jest fajna bo wiesz co i jak. A jak będą problemy to sobie poradzi ? Nie dodając, ze większość producentów sprzętu ma lub miała problemy ze sterownikami pod 7 32bit a dużo sterowników odmawia współpracy z x64 czego bylem świadkiem. Co z tego ze masz procek 64bit ? Pewnie w połowie tego nie wykorzystuje. Windows używa się po to by używać a nie by mieć. To różnica, a Ty chyba wolisz mieć x64 by mieć, a pewnie nie używasz jego polowy funkcji. To tak jak z dekoderami platform cyfrowych - maniacy tv chcą ciągle kanałów a polowy nie oglądają.

Win7 Pro wystarcza mi całkowicie. A to ze używam takiej wersji to przypadek.

@chris_au, więc twoim zdaniem 4 GB RAMu, którego żadna 32 bitowa wersja systemu operacyjnego nie jest w stanie zaadresować, potrzebują tylko informatycy? Bardzo ciekawe… Już w tej chwili mając mniej ramu nie pograsz sobie w najnowsze gry na wysokiej rozdzielczości a i do edycji wideo czy zdjęć też sporo ramu trzeba, aby wszystko działało płynnie.

jak nie, jak Windows XP obsługuje systemy do 4GB Ram’u. Nie wiem jak powyżej, ale pamiętam tak samo mówili, że Windows 95 nie uruchomi się na procesorze ponad 1GHz i nie wykryje dysku 40GB. Jak się okazało udało mi się uruchomić na Athlon XP 1700+ (1.43GHz) z dyskiem 40GB Win95 i system widział to poprawnie. Dziś większość pecetów i laptopów, które spotykam w sklepach ma 2,3 lub 4 GB pamięci. I zazwyczaj s bez Windows’a. Na allegro są fajne kompy już z 8GB ale nie potrzebuję tak silnego komputera, 2 GB mi wystarcza :slight_smile: A do edycji wideo można użyć starszych wersji programów, które nie są tak zasobożerne i git :wink:

Windows XP 32bit poprawnie zaadresuje około 3,5 GB pamięci RAM, reszta nawet jak zostanie wykryta to nie będzie można jej użyć. Wersja 64 już więcej, ale ta wersja nie została spolonizowana i chyba nawet ciężko legalnie ją kupić u nas (mogę się mylić).

Tak, do zaawansowanej edycji materiału wideo w wysokiej rozdzielczości użyjesz starych programów… Może jeszcze takich pisanych na Win98? Zastanów się człowieku zanim coś napiszesz, a jak czegoś nie wiesz to nie strzelaj na ślepo i nie próbuj na siłę szpanować wiedzą, której nie posiadasz.

Btw. masz 22 tata, więc wątpię, abyś pamiętał co się mówiło jak został wypuszczony Win98 :wink: I większość laptopów w sklepach jest z zainstalowanym systemem Windows 7, więc kolejny raz błąd.

dodam jeszcze, że jak masz kartę graficzna z 1024MB to już masz systemowego mniej

Może da się to ograniczyć, na stacjonarnych z integrą zwykle się da.

Jakbyś umiał czytać… to byś wiedział po podpisie, że wychowałem się na Windows 95. Wcześniej używałem 3.1 ale startowałem na długi okres z Windows 95. Później przeszedłem na krótko na Windows 98 i znów wróciłem do 95. Pracowałem w domu również na Windows ME (super Windows), Windows 2000, Windows XP lata, Vista krótko i teraz ponad 1.5 roku na 7.

Więc Twój zarzut, że niewiele pamiętam nietrafiony. Nie miałeś się czego uczepić więc…potknąłeś się sam na tym co napisałeś.

Windows XP bez problemu wykrywa 4GB Ram i nie widziałem żeby były jakieś problemy z nim pracując na takiej ilości. Jak czytałeś, udało mi się uruchomić Win95 na procku 1.4GHz z dyskiem 40GB bez problemu więc i z tym sobie poradzę :slight_smile:

Ta większość laptopów, to chyba u Ciebie. Większość to nie cała Polska, u mnie występuj głownie laptopy bez systemu Windows. Pewnie masz na myśli hipermarkety, ale tylko mało obeznany człowiek tam kupi największy badziew i się podnieca, jaka to była okazja.

Zanim zaczniesz kogoś obrażać naucz się czytać ze zrozumieniem bo to u Ciebie leży !

podczepię się :D…

A jak win7 Home premium działałby na takiej konfiguracji:

Intel Pentium4 2.40 GHz 1 GB RAM(jestem w stanie dołożyć jeszcze GB) nVidia GeForce MX-440 Se Max (nie potrzebuję Aero, ale żeby nie wyglądał jak win95) płyta MSI 845SE Max,nagrywarka DVD LG Gsa H10N dysk Western Digital 150 GB?

Jizas, pewnie że się da, bo ze zintegrowaną grafiką przeadresowujesz pamięć RAM jako pamięć grafiki, pamięć grafiki.

System 32bit jest w stanie zadresować ok, 4 GB ale jednak chyba z grafą,

Win XP x64 nigdy nie został spolszczony - nawet nie ma innej wersji niż “jedynie słuszna” ANG-USA

Prawie każda aplikacja 32-bit będzie działać w WIN7 x64, ponieważ w tym systemie działa “TRYB ZGODNOŚCI”, który w starszych wersjach (z Vistą włącznie) “działał inaczej”

Dlaczego używam 64 bitowej wersji?

Do kompresji i obróbki wideo (dużo szybciej)

Bo nawet 7-ZIP w wersji 64bit działa zdecydowanie szybciej

Bo mam 4-ro rdzeniowy komputer z 8 GB RAM,

Bo coraz więcej gier i programów jest w wersji 64 bit,

Bo kupując WIN7 w wersji od professional w górę dostajesz jeden klucz - ale dwa nośniki 32bit i 64 bit - ale żeby to wiedzieć - trzeba mieć legalny system a nie “z przypadku”

Co do przyszłości odległej o 5-10 lat - HAAAALOOOOO - ta przyszłość jest już - od jakiegoś roku, problemy ze sterownikami były, są i będą - do laptopów, ale to jest problem trochę bardziej złożony i nie na ten wątek, możemy o tym podyskutować ale nie tu.

Dodane 14.02.2011 (Pn) 22:10

Zasadniczo powinien działać -bez wodotrysków, jednak leciwy ten sprzęcik i Tobie nie polecam wersji 64bit :slight_smile:

Mi do netu potrzebny, ewentualnie w Simsy dwójke raz na tydzień, słuchanie muzy. Nic więcej