Czy warto zainstalować Windows 8.1?

Czy warto zainstalować Windows 8.1 ? A właściwie to upgrade z Windows 7…

Chodzi mi chociaż o przetestowanie tego Systemu bo przyznam się, że nie maiłem jeszcze do czynienia z 8 i 8.1…a ostatnio to mnie bardziej korci aby ten system wypróbować…

Tylko, ze nie chcę tych “kafelek”, których większość osób chyba nie lubi… chociaż może sam system nie jest aż taki zły…?

Jesli nie chcesz kafelków to nie widze zbyt dużego sensu. Jednak polecam spróbować poużywać nowego menu start przez tydzień-dwa. Szczerze mówiąc, tak się do niego przyzwyczaiłem, że wracając na 7 czegoś mi brakuje. Traktuję go jako drugi pulpit, na którym mam skróty do wszystkich przydatnych programów.

Aplikacje modern faktycznie tyłka nie urywają, ale menu start jest całkiem przyjemne.

Windows 8.1 to po za tym modern ui to normalny Windows 7 tylko przerobiony, więc spokojnie można go używać.

Cóż, wielu pieje z zachwytu na temat Windows 8.1, ale szału tak naprawdę nie ma. Jeśli autorze nie chcesz kafelek to nie ma sensu przechodzić z siódemki. Z resztą z większości wprowadzonych w ósemce “innowacji” Microsoft prawdopodobnie wycofa się w kolejnym Windowsie (desktopowym).

 

Jeśli z kolei koniecznie chcesz przejść z win7 na coś nowszego to zalecam powściągliwość i ewentualnie zaczekać do premiery Win9, która już bliżej niż dalej. Dziewiątka albo podniesie Windowsa po ostatnich ciężkich czasach albo jeszcze bardziej go pogrąży.

 

 

PS. Nie zapominajmy również o zawsze aktualnej opcji wypróbowania jakiejś dystrybucji Linuksa :wink:

Lepiej poczekać do 9. 

Według najnowszych doniesień będziesz miał do wyboru normalny interfejs oraz kafelki albo tylko normalny interfejs. Więc nawet jeżeli Ci się kafelki nie spodobają to będziesz mógł je wyłączyć. 

 

Dodatkowo system ma być darmowy dla posiadaczy Win7 i Win8(.1). 

Moim zdaniem warto poczekać, a Win8 możesz postawić w wirtualnej maszynie.

Jeśli masz wolny dysk to możesz na czas testów pobrać legalną wersję Windows 8 na 90 dni.Myslę że jest to wystarczający okres do testowania systemu.Co do interfejsu Metro to można zmienić czy upodobnić do 7 za pomocą programów.

Są takie same praktycznie, a kafelki na desktopowym PC traktować jak nowe inne “lepsze” menu start i po problemie, ważne też nie zakładać z góry że to jest złe bo na forach marudzą, tylko że inne. Ja się w kafelkach zakochałem po 10 minutach. W standardowym menu start zawsze się zastanawiałem jaki jest sens najeżdzać myszką i rozwijać te foldery dalej, dalej i dalej. A kafelki w końcu są bardzo logiczne.

Mój modem działa na 98/ME/2000/XP/Vista/7 

poza tym nie wiadomo czy inne programy będą działały na tym nowym systemie… więc mam pewne wątpliwości…

Cześć,

 

Zamiast się zastanawiać, pobierz wersję testową systemu, zainstaluj i sam się przekonaj czy wszystko będzie działać poprawnie.

Ze względu na responsywność -  tak

Ze względu na nowości w gui - nie.

Mi osobiście 8/8.1 odpowiada bardziej, niż 7. Jednak każdy ma inne upodobania.

Jeśli chcesz tylko przetestować system, nie musisz aktualizować obecnego. Możesz pobrać 90-dniową wersję trial systemu Windows 8/8.1 i przetestować.

Do korzystania z kafelków nikt Cię nie zmusza i tak większości pracuje się w standardowym pulpicie. Zaś manu kafelkowe, przynajmniej dla mnie, jest bardziej czytelne, niż te standardowe menu.

A czy ten system mogę zainstalować na pamięci USB 8GB ?

Możliwe, że się. Jeśli nie chcesz partycjonować dysku, zawsze możesz zainstalować na VHD.

Właśnie przeczytałem artykuł o VHD 

http://www.dobreprogramy.pl/Instalacja-Windows-7-na-wirtualnym-dysku-VHD,News,11419.html

 

I nic z tego nie rozumiem…

Jak dla mnie, wszystko jest tam jasno wytłumaczone.

 

W przypadku 8 GB pendrive problemem może być ilość dostępnego miejsca. Poza tym system taki używać będzie się dało i tak raczej tylko na tym komputerze, na którym został zainstalowany (na innym prawdopodobnie próba jego uruchomienia skończy się BSoD).

  1. Kiedyś jak instalowałem drugi system na innym dysku to później miałem problemy z pierwszym systemem,Missing Operate System albo z załadowaniem jakieś problemy np. błąd BCD (wszelkie próby naprawy zawiodły), musiałem od nowa stawiać system, 2 razy tak miałem…

  2. Jesli zainstaluje system na dysku innym niż systemowy, na którym sa już jakieś dane to na 100% ich nie stracę??

ad 1. W razie kłopotów z bootsektorem stosuje się - http://siedem.it/adam/jak-naprawic-master-boot-record-mbr-w-windows-7/ i wszystko powinno grać. Można to wykonać ręcznie bądź automatycznie. usuwa też problem po instalacji GRUB’a.

Ad. 2.

Instalacja Windows na dysku z danymi nie powoduje ich utraty, o ile tego dysku nie formatujesz.

Kpc21 - bardzo dawno nie instalowałem “czystego” Systemu (obecna instalacja nie wymaga tego)  :slight_smile: i nie pamiętam już czy przypadkiem nie jest tak, że najpierw trzeba formatowac partycję na której się instaluje system?

 

pstrowsky -

 zaawansowane naprawy tego typu np.

Bootrec.exe /fixmbr i inne…

 zawiodły, okazały się nieskuteczne to nic nie pomogło w  naprawie, cały czas był problem z uruchomieniem systemu…

Np. Wykryto problemy z uruchamianiem i po nownym uruchomieniu zostanie naprawione (coś w tym sytylu - nie pamiętam dokładnie jak to szło)

ale po uruchomieniu nadal ten problem z BCD (czarne tło i białe napisy)

i to zawsze wtedy jeśli instalowałem lub podłączałem drugi dysk z systemem…

Nie ma takiej konieczności. Na partycji może być nawet zainstalowana stara wersja Windows (choć nie jest to zalecane), wtedy nazwa starego katalogu Windows zostanie zmieniona na Windows.old.