Czy waszym zdaniem opłaca się instalować Linuksa?

Zastanawiam się nad instalacją na komputerze Ubuntu krótko po wydaniu wersji Hardy Heron. Miałbym wtedy na komputerze dwa systemy:

  • Windows Vista Home Premium PL

  • Ubuntu 8.04 Hardy Heron PL

W związku z tym mam jednak kilka pytań:

  1. Jakie jest zagrożenie, że podczas partycjonowania dysku utracę ważne dane?

  2. W jaki sposób mógłbym ewentualnie odinstalować Linuksa, gdyby mi się nie spodobał?

  3. (troszkę mniej ważne) Na Windowsie korzystam z AQQ 2.0. Czy na Linuksa znajdę komunikator o podobnych możliwościach (tzn. możliwość połączenia się z Jabberem i GG z jednej instancji oraz zarządzania kontami dwóch sieci w jednym oknie)?

  4. Jakie są zalety/wady posiadania Windowsa i Linuksa na komputerze jednocześnie?

Z góry dziękuję i proszę o odpowiedzi.

  1. Jeśli wszystko zrobisz OK, to całkowicie minimalne (chyba że trafisz na buga “jeden na milion”.

  2. Usuwasz partycje z Linuksem, i w konsoli odzyskiwania np. Windowsa XP wpisujesz fixmbr.

  3. Tak.

  4. Zależy dla kogo…

Jeżeli nie chcesz nic zmieniać w układzie partycji to możesz zainstalować Ubuntu w inny sposób.

http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 … do-ubuntu/

Ze zmianą układu partycji powinienem sobie poradzić. Najwyżej ponownie obejrzę demonstrację na dobreprogramy.pl ^^

A oprócz odpowiedniego wykorzystania programu do partycjonowania coś jeszcze trzeba zrobić? Gdzieś czytałem, że zdefragmentować dysk. Cóż, dopiero zastanawiam się nad rozpoczęciem zabawy z Linuksem :wink:

Defragmentować dysk wtedy kiedy zmieniasz rozmiar partycji np. ntfs o 30%, żeby zrobić miejsce na druga partycje. Jeżeli masz wolne i niespartycjonowane miejsce na dysku to nie trzeba będzie. Jeżeli masz cały dysk już sformatowany to wtedy możesz albo zmniejszać rozmiar dotychczasowych partycji, albo tak jak napisał hevet , zainstalować Ubuntu na już istniejącym dysku przez Wubi (z tego co wiem to tworzy dysk wirtualny, co jest troszkę powolniejsze niż działanie z ‘prawdziwej’ partycji)

Cóż - ciężko byłoby sformatować dysk nie usuwając Windowsa :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Aha, no to defragmentacja wymagana, bo Wubi jakoś mnie nie przekonuje :confused:

A czy waszym zdaniem warto mieć dwa systemy czy sądzicie, że Linux jest zupełnie niepotrzebny? Jeśli chodzi o powody rozmyślania nad instalacją Linuksa, to po prostu chciałbym się zapoznać z tym systemem. Nie gram wiele na kompie, raczej chodzę po necie i programuję (Java, IDE: Eclipse)

Jeśli Ci przypadnie do hustu to zdecydowanie się opłaca, ale to jest rzecz względna. Ja uważam, że dla mnie Linux jest systemem lepszym i używam tylko Linuksa. Mój kolega uważa, że dla niego jest lepszy Windows i używa Windowsa. Jak nie sprawdzisz to się nie przekonasz.

co do tego czy sie opłaca czy nie… wszystko zależy od ciebie…

Ja ostatnio viste na dysku miałem… denerwowało mnie że po instalacji programów najczęściej trzeba było robić restart, to że darmowe aplikacje do nagrywania cd/dvd sa do [CIACH] jest nero ale trzeba albo znaleźć dobrego keya albo kupić oryginał… dzieki…

Wróciłem na linuksa i już się tak nie denerwuje… kwestia przyzwyczajeń :slight_smile:

Wiesz, Linuks ma zupełnie inne jądro niż Windows, dzięki czemu jest dużo bezpieczniejszy niż Windowsy (po prostu nie pisze się na niego tylu wirusów). Jest też stabilniejszy (nie trzeba go formatować co 2-3 miesiące), DARMOWY nie tylko sam system, ale od razu masz też darmowe programy biurowe etc. Zresztą wpisz w googlach “dlaczego linuks jest lepszy od windows” i masz! Pozdro.

Nie do końca, jest więcej dystrybucji, oraz system jest inaczej zaprojektowany…

Mi jakoś wytrzymał Windows XP 3 lata, szok? :slight_smile:

Teraz mam Debiana + Windows Server 2008 Trial ;]

Od kilkunastu miesięcy odkrywam zalety używania Linuksa i szczerze powiedziawszy jedynym systemem spod znaku MS na jaki mógłbym wydać kasę to obecnie XP. Vistę omijam z daleka i nie mam zamiaru jej używać. Teraz korzystam z Debiana u siebie na kompie, gry z Windows działają normalnie więc niczego mi tutaj nie braknie :slight_smile:

No ja na razie mam Vistę, ale zamierzam wrzucić jutro Ubuntu bo raz że wiele słyszałem opinii, że Linux lepszy od Windy, a dwa że chcę się nauczyć tego systemu i może zacząć rozpowszechniać program również na Linuksa. A co do formatów co 2-3 miechy… Vistę mam już prawie rok i właśnie zdefragmentowałem dysk i działa wyśmienicie. No - chyba że jakiś haker się z zewnątrz bawi i co jakiś czas wyłącza mi animacje podczas otwierania i zamykania okienek :wink: (Co jakiś czas same się wyłączają i włączać muszę). Poza tym działa stabilnie i szybko. No ale Linuksa też trzeba spróbować :slight_smile:

Linuksa na prawdę warto zainstalować :wink: Jest tylko takie niebezpieczeństwo - możecie zostać już na nim na zawsze :mrgreen:

Ja już np. za bardzo nie mogę wrócić do Windowsa - po prostu brak mu tylu opcji/cech/możliwości , że nie wytrzymuję :wink: I jakoś mi z tym dobrze.

Co do wirusów - polecam artykuł - http://www.linux.pl/wydruk.php?wydruk=329&show=artykul

Największą zaletą jest to, że linuksa możesz używać do wszystkiego związanego z prywatnością (gadanie przez gg, przelewy bankowe - czasem trzeba używać useragent switcher w Fx, chodzenie po “niebezpiecznych” stronach), nie bojąc się o wirusy i spyware.

A wtedy na windowsie nie musisz mieć zadnych “Internet security” i cieszyć się niezamulonym systemem używając go do mniej poważnych rzeczy jak np. gry lub ogólnie do programów nie związanych z prywatnością, bezpieczeństwem.

Jeżeli się naprawdę boisz o pliki to zawsze możesz zainstalować linux’a na wirtualnym dysku za pomocą VirtualBox.

Linux nie potrzebuje mieć takie podzespoły jak Vista

Linux nie ma aż tak teraz z grami ale powoli poprawia na swoją korzyść :slight_smile:

Linux ma bardzo ciekawą szate graficzną Kde

Vista potrzebuje więcej mocy …;/

gry różnie chodzą i programy …

jak chodzi o szatę graficzna to jest ciekawa …:slight_smile:

Ja mam na laptopie Vistę a na PC mam linuxa :mrgreen:

Taaaak i nie móc nic zrobić na tym systemie, jak i na systemie macierzystym. Sam odpalam w drugą stronę (XP na VirtualBox, Ubuntu jako system główny) i o ile czysty XP przy wydzielonych 256 MB RAM działa jako tako, o tyle juz wtedy na Ubuntu ciężko coś zrobić. Widocznie VirtualBox optymalizuje zużycie pamięci pod system wirtualny, więc macierzysty działa gorzej.

Zainstaluj linuxa, nawet jakby ci się nie spodobał (ale na pewno się spodoba) to możesz łatwo go usunąć.

Pwoeim Ci szczerze, że mając 600 ramu (kość 1024 800 MHz, ale 400 na procesy) zawsze na inucha daję 300-400 MB. I nigdzie nie odczuwam spadku wydajności lub lekkie przymulenia na XP

Ale pomyśl jeszcze, do czego chcesz mieć tego Linuxa, bo jeśli do mało poważnych spraw, to nie ma co się za niego brać.