Czy zamykać stare wątki, czy jednak pozostawiać otwarte?

Wrzucenie do kosza nie robi revert bump date, raczej przenoszenie do kosza nie uczyło by zakładać temat od nowa jak przychodzą tutaj jakieś 12-18 latki po rady (urodzeni z lat 2003 - 2009).

Już jest “180” ustawione, więc lepiej 179 dnia odznaczyć “rozwiązane” jak przez 178 dni nie wymyśliłeś nowej opinii.

Jesteśmy ładunkiem Latającego Holendra, pilotowanego przez nieaktualizowanego autopilota? :wink:

1 polubienie

Hej Pane Moderatore!
Jaki oflag, czy nawet szlaq?
Widok - rozpaczy, ponury, nietęgi.
Zakładki - pracy, posłuszeństwa, ślepe.

Można zrozumieć, że na dalszą dyskusję w temacie pomocowym nakłada się szlaban, ale tematu wara zamknąć!
Autor po 8 miesiącach, czy po paru latach - czemu ma mieć zakazane dostępy? Albo i moderator obligatoryjnie otwiera, gdy jest powód zmian, uzupełnienie, albo otwiera na wniosek jakiegoś Antka, co wymyślił sposób na rozwiązanie, czyli nawet częściową pomoc spadłą z nieba.

Reżimy czasowe w jakichś ramach czasowych, to głębokie w dd nieporozumienie. Moderatorzy wschodzą i zachodzą a tematy pozostają, problemy w nich są nadal aktualne, są popularne, albo stopniowo mniej.

20 dni to za mało, to stosunkowo niedługi okres. Dla przykładu, w zeszłym roku z powodu “nieistniejacej” choroby byłem nieczynny około miesiąca.

Wydaje mi się że możliwość blokowania nowych wpisów po upływie 1 roku od ostatniej wypowiedzi nie byłaby zła. Rok to taka perspektywa że nie wszystko jeszcze się dezaktualizuje.

Oczywiście możemy dyskutować, ale co do wątków nieaktywnych przez kilka lat to wątpliwości chyba być nie powinno.

Możemy na początek ustawić ten rok a potem się zobaczy.

Po pierwsze, nikt nie chce usuwać już istniejących wpisów, tylko uniemożliwić dopisywanie po latach.

Po drugie, jeżeli wątek był nieaktywny przez kilka lat to coś z tą aktualnością i popularnością jest nie tak.

@Radek68 ja uważam że jeśli nic w temacie się nie dzieje przez minimum rok, to powinien być zamknięty. Przynajmniej tak byłoby czytelnie i na miejscu.

Ale …
Jeśli w temacie nikt nie pomógł przez rok, nie ma rozwiązania i napisze ktoś rozwiązanie, to czemu tematu nie kontynuować?

np, taki:

1 polubienie

Bo po 11 latach to rozwiązanie psu na budę się nawet nie nadaje.
Żyjemy w czasach gdy sprzęt i oprogramowanie staje się przestarzałe zanim człowiek się zdąży przyzwyczaić.

Nie wspominając już o tym, że jeżeli ktoś w roku 2007 pytał czy lepiej technikum czy studia to zapewne bardziej go już obchodzą zmiany w systemie emerytalnym.

Dzięki za zaproszenie do tutejszej dyskusji, bo przyglądam się jej od początku i oczywiście mam swoje zdanie na temat „wykopalisk archeologicznych”.

Na mój gust, to taki wątek, jeśli nie ma kontynuacji przez 6 miesięcy, powinien z automatu trafiać do archiwum, jako „eksponat muzealny” i tylko do odczytu. Wariantem tego rozwiązania mogłaby być możliwość wznowienia, ale tylko przez autora i nie dalej niż przez 6 mies. od zamknięcia. Natomiast skrócenie tego okresu poniżej 6 mies. mogłoby kolidować z intencjami autora, aby po zebraniu np. materiału uzupełniającego, co może zabrać czasem kilka tygodni, mógłby on wątek kontynuować.

A jeśli ktoś chce jakiś temat jednak kontynuować po długim czasie od jego zamknięcia, choćby już po roku, to niech otworzy nowy, z ewent. linkiem do zasobu archiwalnego, jeśli taka byłaby jego wola.

Trzymanie otwartych do edycji wątków przez całe lata przynosi czasem efekty wręcz humorystyczne, gdy ktoś po 10 (czy więcej) latach wrzuca propozycję rozwiązań w stosunku do zapytań lub technologii dawno zapomnianych i gdy w zasadzie nie ma już z kim gadać.

Mam jednocześnie nadzieję, że to nie jest dyskusja akademicka i Administrator Forum, czy inne Ważne Czynniki pozwolą wprowadzić w życie propozycje, jakie tu wyłonią się w dyskusji.

Widzę, że niektórzy (a będąc uprzejmym nie napiszę którzy :wink: ) nie czytają dokładnie.
Nie planuję zamykania nierozwiązanych wątków, więc tego tematu nie ma.
Chodzi tylko o wątki rozwiązane, aby potem nie doklejali się przypadkowi spamerzy, bo w wątku była np. mowa o zakupie dysku, więc po 9 latach (w swoim pierwszym poście na forum) wklejają link do “super sklepu z dyskami”.
Zawsze też wątek można otworzyć, jeśli jest taka potrzeba.

Ja wydzielam takie posty do nowego wątku, jeśli ktoś inny ma podobny problem. Kosz, to nie jest rozwiązanie. Moderator ma pomagać, nie szkodzić. :slight_smile:

No niestety nie jest. Do bardzo dawna. Ale to temat na inna dyskusję.

Nic nie robi tego automatycznie, trzeba to robić ręcznie.

Też nie widzę powodu. Przecież takie wątki mają być otwarte.

To też jest metoda. :slight_smile:

Chyba czytałem niezbyt dokładnie, przyznaję. Dziękuję za uprzejmość :smiley:

I może z tymi nierozwiązanymi jest problem? Tych nierozwiązanych jest chyba sporo. Po jakimś czasie ruch pod nimi zamiera. Mają tak tkwić w kolumnie na dalekich miejscach? Może założyć dla takich starszych niż rok jakieś Archiwum X?

Czy na spamerów nie ma jakiegoś administracyjnego sposobu? Tacy przykleją się do tematu, czy to nowego, czy starego. Chciałoby się rzec, że komercja, czyli reklamy, nie powinny mieć prawa zaistnieć na forum dyskusyjnym. Tacy powinni być usuwani natychmiast. Chcą handlować, mają Allegro.

Swego czasu góra wypowiadała się o zamykaniu wątków i generalnie stanęło na tym by zamykać tylko na prośbę autora. Jedyny problem z takimi starymi wątkami to spam od botów, z czego niewiele w ogóle jest przepuszczane przez filtr no i nowi użytkownicy, którzy nie widząc daty próbują temat reanimować, bo dotyczy też ich.

Jak dla mnie nie jest to jakiś wielki problem.

EDIT:

Jak trafi na Wasz wątek czy wątek, w którym sie udzielaliście, flaga i moderacja wyczyści przenosząc do nowego tematu.

Tylko podajcie powód oflagowania, bo niejednokrotnie przychodzą puste zgłoszenia:

1 polubienie

Może dałoby się zrobić jakieś zabezpieczenie, typu checkbox “Tak, wiem że ostatnia odpowiedź w temacie została napisana XXXX dni temu i mimo to chcę dodać post”?
Bo odkopywane są tematy jeszcze ze starego silnika forum gdzie nie bylo oznaczania jako rozwiązanie i niczego to nie da. Ile razy już widziałem odpowiedzi na tematy “sprzed 11 lat” czy często więcej (max. chyba widziałem 15).

Pop-up jest na wyglądzie PC (i chyba tablet), małe urządzenia mobilne nie mają [“typu patelnia do kieszeni”] (coś celowo dokleja klasę hidden i wymusza liniowe display: none !important).

Pewnie nawet taki CSS jest nie do wklejenia bez pomocy “SSH” by pop-up skutecznej blokował pisanie:

#reply-control > .composer-popup-container > .composer-popup { 
  width: 100% !important;
  max-width: calc(100% - 38px) !important;
  height: 100% !important;
  max-height: calc(100% - 72px) !important;
  left: 1% !important;
 }

Wtedy zasłonięte jest pole do pisania a nie błędnie nieużywane pole podglądu formatowania markdownem/BBcode/HTML.

Lub nie tylko prawy fragment pola jak ktoś każde zdanie pisze w nowej linii i na poziomie wiedzy przedszkolaka i chowa pole “podglądu”:

Nie zablokuje niestety on działania Tabulatora i magicznej kombinacji Shift+Enter do wysyłania ślepo pisanych+wklejanych linków. Spamer pewnie i tak by pozaznaczał z 20 zgód czy nawet kilka zagadek matematycznych/astronomicznych (coś trudniejsze niż kapcie Google), to pomogłoby jedynie na blokadę odpowiadania na post 1-14 letni jak ktoś ma świadomość upływu czasu.

Chociaż na boty lepsza by była też blokada wysyłania odpowiedzi z pomocą API, bo pewnie forum wspiera takie by nie używać interfejsu WWW (chociaż mobilna apka Discourse przeczy by było API do tego, bo ładuje layout mobilny).

ostatnio prześladuje mnie jakiś przempok gościu ma problem bo odpisuję na posty sprzed paru lat da się go jakoś zgłosić?

Ogólnie na forum jest taka bzdurna zasada, że jak ktoś odkopuje stary temat od razu jest piętnowany przez społeczność za kopanie. Też mi się ten proceder nie podoba, gdyż wystarczyłoby nałożyć kłódkę, ale cóż … taka decyzja władzy.

A co do Przempok’a olej go.

No moim zdaniem wszystkie tematy 2 letnie lub starsze z automatu powinny dostać kłódkę. Powiedzmy, że do roku ma jakiś sens kontynuacja tematu ale jak jest temat np. wyboru klawiatury i po 6 latach ktoś piszę, to nie wiem jaki ma w tym zamysł.

Jako funkcjonalność forum, można by wprowadzić automatycznie zamykanie tematu po n dniach nieaktywności w zależności od działu, z możliwością wznowienia przez autora ale pewnie nie da się tego zrobić :slight_smile:

Moim skromnym zdaniem osobny, forumowy dział powinien mieć @wasabi1084
Uzasadnienie:
Jest to człowiek Renesansu. Pisz, wymaluj o nim tutaj:

Zna się na wszystkim. W każdej sprawie ma swoje zdanie. Ma kota. A nawet dwa.
Co nie znajdzie rozwiązania w innych działach automatycznie powinno być przekierowywane do wasbi’go.

2 polubienia

Albo bany :banana:. Aby za nierozwiązanie tematów w jednej odpowiedzi.

Do wyboru zakres karania:

 • tylko twórcy wątku/odpowiedzi
 • obojga

Może być kot t09027do blokowania absurdalnych odpowiedzi po terminie ważności. Kłódka należy się użytkownikom, a nie rąbniętym archeologom. A jak ktoś z nas pomyli się, to dopiero będzie radoch przyznać zamykającego kota.
Łopata, złota nawet - zaczynała zwykle g. burze.

Gościu ma problem bo Ty odpisujesz i dlatego chcesz go zgłosić???

1 polubienie