Czyżby dysk twardy, zaczął sypać się? [rozwiązane]

Cześć,
Dziś po włączeniu komputera, chciałem od razu wejść w “ustawienia”. Po chwili usłyszałem ze środka komputera dysk, tak jakby startował. W tym czasie, Windows zawiesił się, do ustawień nie dostałem się. Jedynie restart komputera, pomógł. Zaraz po uruchomieniu Windowsa, postanowiłem, że sprawdzę kondycję dysku twardego. Ku mojemu zdziwieniu, program HDD life Pro informuje mnie o tym, że stan dysku wynosi 39 procent. Sprawdziłem jeszcze kondycję dysku, programem HD Tune. Wg. tego programu, z dyskiem jest wszystko okej.
Zastanawiam się, czy rzeczywiście dysk jest w jak najlepszym porządku, czy może powinienem już rozglądać się za nowym dyskiem? Co o tym myślicie?
http://iv.pl/images/22052914752753079184.jpg

PawelOS, masz na dysk gwarancję? Bo masz jeden sektor niestabilny (oczekujący na remapowanie) - parametr C5.

Pozdrawiam!

Dysk dawno po gwarancji jest. Ma jakieś 8 lat. Czy wspomniany sektor, można jakoś naprawić/ Czy konieczny serwis?

PawelOS, dysk da się zrobić ale napisz czy masz gdzie przenieść wszystkie dane.

Pozdrawiam!

Mam Pendrive 8GB ale to stanowczo za mało, gdyż mam zdjęcia na dysku, które ważą ponad 15GB. Zależy mi na tym, aby zdjęcia nie stracić. Jest szansa, że w pełni naprawię jeszcze dysk?
Skoro już w temacie dysku jesteśmy, zapytam, czy sektor też może powodować, że gra momentami nie jet płynna? Akurat gram w Shift 2 i czasami można odczuć niestabilność gry.

PawelOS, trzeba zrobić zerowanie dysku programem Vivard tylko to usunie z niego wszystkie dane dlatego musisz je gdzieś zgrać np. na dysk zewnętrzny. Niestabilny sektor może powodować takie objawy.

Pozdrawiam!

Coś wymyślę. Połowę zdjęć na Pendrive wrzucę, resztę może na dysk google. czy zerowanie dysku wiąże się też z tym, że usunie Windowsa?

PawelOS, tak dysk będzie czysty. Nie będzie na nim nic. System trzeba będzie od nowa instalować.

Pozdrawiam!

Dzięki bardzo. Czy istnieje ryzyko, że w trakcie mapowania dysku, programem Vivard, może dojść do jakiegoś trwałego uszkodzenia dysku? Wolę upewnić się.

PawelOS, dysku nie trzeba remapować tylko wyzerować. Dysk po tym nie zostanie uszkodzony. Daj mi znać jak zgrasz dane to rozpoczniemy całą akcję.

Pozdrawiam!

Okej, dam znać. Zacząłem wrzucać zdjęcia, na dysk google. Trochę to potrwa.

No dobra, kończę wrzucać Windowsa na Pendrive, więc zaraz możemy działać.

Kolega widzę należy do grupy ludzi, którzy zaczną robić backupy (jak stracą cenne dla nich dane). Skoro masz 15GB zdjęć, to dlaczego nie wypalisz ich na plyty DVD? Koszt niewielki, a dane zabezpieczone.

Zwłaszcza, że dysk wykazuje zużycie, to trochę dziwne, że nie rozważasz zabezpieczenia danych. Teraz zgrasz na dwa pendrivy, po zerowaniu wrzucisz na dysk, a któregoś dnia wpadniesz tu z płaczem “jak odzyskać dane”. No i warto zastanowić się nad kupnem nowego dysku.

1 polubienie

Tak się niestety składa, że napęd DVD, nie czyta mi płyt. Komputer ma swoje lata. Póki co, wstrzymałem się z zerowaniem dysku. Rozglądam się za nowym dyskiem.

Witam,
Zdecydowałem się, na zerowanie dysku twardego, robiąc wcześniej backup danych.
Wszystko przebiegło pomyślnie. Dysk odzyskał sprawność.
http://iv.pl/images/18051369456369092977.jpg

PawelOS, pokaż screena z HD Tune Pro z zakładki Health. Jakim programem go zerowałeś?
Pozdrawiam!

Zerowałem programem Vivard. Prosta obsługa.
http://iv.pl/images/98069408476390059341.jpg

PawelOS, dysk jest sprawny. Monitoruj SMART co parę tygodni czy nie ma nic niepokojącego. Wyłączaj normalnie komputer bo C0 masz nabite.

Pozdrawiam!

To parkowanie głowic i ma bardzo niskie - praktycznie małe, 616 na prawie 28 tysięcy godzin pracy dysku.

Nie rozumiem. Co konkretniej masz na myśli? [quote=“JNJN, post:19, topic:524825”]
To parkowanie głowic i ma bardzo niskie
[/quote]

To dobrze, czy źle, że jest bardzo niskie?