Dell E6330 padła bateria, taktowanie procesora spadło do 0,9 GHz

Nieszczęścia chodzą parami. Wczoraj bateria, która spokojnie wytrzymywała 1-1,5h stwierdziła, że stuknął jej licznik ładowań i już jej się nie da naładować. Trudno, planowane postarzanie produktów.

Niestety, okazało się także, że Win10 na sztywno obciął sobie częstotliwość procesora do 0,9 GHz.

Nie był to błąd Menadżera zadań, potwierdziły go nie tylko inne programy, ale także testy. Pierwszym pomysłem było wyjęcie baterii. To niestety nic nie pomogło. Podobnie jak walka z ustawieniami zasilania.

Tymczasowo pomogło grzebanie w rejestrze (zmiana wartości Start z 3 na 4)

i instalacja ThorttleStop z tymi ustawieniami.

Przy czym częstotliwość to 2,6 Ghz, a w tym programie jest niższa niż w CPU-Z czy Menadżerze zadań.

Niestety teraz procesor się nie skaluje i nie działa turbo. Problem natomiast w ogóle nie występuje pod Linuxem.

Czy da się to jakoś naprawić, zanim kupię nową baterię, czy muszę jakoś się przemęczyć do tego czasu? I tak wiem, temperatury trochę wysokie, ale na to też przyjdzie czas.

Hmm, nie obciął sobie tylko wykorzystuje tyle ile potrzebuje. Zamiast się cieszyć że jak nie potrzebujesz procesora to zmniejsza taktowanie żeby mniej baterii ciągnąć i się mniej grzać to marudzisz.
Włącz IPDT i zobacz co pokaże.

A to ciekawa teoria. Ponieważ taka częstotliwość jest NIEZALEŻNIE od stopnia zapotrzebowania, np ReNoise z moją muzą i paroma instancjami syntezatorów, która praktycznie nie zajmowała mi procka nagle nie da się odtworzyć z powodu zbyt słabego procka :sweat_smile: I ogólnie widać, że komp muli.

Tu też bez niespodzianek.

To tak nie działa. Zegar wraca do normy gdy jest jakiekolwiek obciążenie procesora.

Mam rozwiązanie dla W 8.1, może na W10 też zadziała:

Ogólnie problem bierze się z tego, że przez martwą baterię nie działa profil zasilania jak powinien i trzeba ręcznie to naprawiać.

1 polubienie

Trochę gdzie indziej jest to teraz zakopane, ale Szybkie uruchamianie było cały czas włączone.

Cofnij o jeden krok. Musisz wejść do planów zasilania i edytować je.

Dostępny jest tylko jeden plan, Zrównoważony. Szybkie uruchamianie jest w opcjach przycisku zasilania. Natomiast w planie zasilania dostępna jest tylko edycja zaawansowana.

Co masz w opcji “Zarządzanie energią procesora”?

Tylko to :thinking:

Nic tu nie ma. A “Bateria”?

A czekaj, wróć. Odznacz Szybkie uruchamianie w tym oknie:

Potem Zamknij system i włącz ponownie.

Źle Cię zrozumiałem.

Tu już trochę więcej. Ta opcja wygląda interesująco… Ale boję się ruszać.

Wróć do mojego posta wyżej, który edytowałem.

Hmm. Wyłączyłam tymczasowe środki, na razie się skaluje, max do 2,4 GHz, ale turbo nie działa. Nawet pod sporym obciążeniem.

Cofnęłaś wszystkie poprzednie zmiany w rejestrze oraz w ThrottleStop? Zmieniło się coś w karcie “Zarządzanie Energią Procesora”? Potrzebne byłyby temperatury pracy. Może teraz tu jest coś nie halo, że się procek nie rozkręca.

Tak. Wszystkie. Temperatury jak na stress całkiem dobre

Natomiast pojawiły się nowe opcje.

On potrafił się rozgrzać do max 100 stopni czasem.

Zainstaluj to i sprawdź co się wyświetla w programie jak obciążasz procesor na max. 100 stopni na tym procku nie wróży nic dobrego. Chyba czas na wymianę pasty i czyszczenie.

W czerwonej ramce będziesz miała wskazania czy przypadkiem nie włącza się jakaś blokada.

Tak wiem z tymi temperaturami, to do ogarnięcia mam w najbliższym czasie. Co do tego programu, to pokazuje coś takiego:

Gdy bateria była jeszcze sprawna to Turbo działało jak należy? Coś nałożyło blokadę na procesor. Może w biosie jest jakaś opcja?

Tak, działało. Ba, nawet teraz działa, ale na Linuxie…

Nie wytrzymam z tym Windowsem… Najwyraźniej coś się nie zgrywa przez brak baterii i plan zasilania nie działa.

Przy planie Wysokiej wydajności masz to samo? Jak zresetujesz plan zasilania i/lub ustawisz minimalny stan procesora na 100% to jest to samo?

BTW.
Takie cyrki to mają zazwyczaj wszelkiego rodzaju Delle czy HPki. Brakuje jakiegoś składnika w konfiguracji i nagle wstrzymaj konie i ogranicz jedno czy drugie. Brak baterii czy jej awarię system wykrywa jako zagrożenie i obniża moc…