DELL - partycje z flagą OEM niedostępne

Odpal terminal i pokaż wynik polecania lsblk

Czyli masz widoczne 2 dyski w komputerze:
Pierwszy (sda) o pojemności 2TB ma trzy partycje. Pierwsza jakieś śmieci pewnie uefi, druga (sda5) o pojemności 1,7TB zamontowana aktualnie w katalogu /media/mint/Archiwum X i trzecia o pojemności 120 GB niezamontowana
Drugi dysk (sdb) z partycją 57 GB zamontował się w katalogu /cdrom nie wiadomo dlaczego :wink:

Wpisz teraz w terminalu:

sudo su
cd /mnt
mkdir a b c
mount /dev/sda5 a
mount /dev/sda6 b
mount /dev/sdb1 c

I przechodząc do katalogu /mnt będziesz miał wszystkie 3 dyski zamontowane obok siebie.

57 GB to pendrive z Linuxem.
Rozumiem, że będę miał 3 dyski zamontowane, tylko w czym mi to pomoże? Żaden nie jest dyskiem systemowym z Windowsem.

Jakiej pojemności był dysk z Windowsem? Ile masz dysków w komputerze? Jak są one podłączone?

Tak to wygląda. Według tego programu do partycjonowania potrzebuję dobrać się do dysku 1, C: OS. A żadnej partycji tego dysku nie widzą uruchamiane przeze mnie live usb.

Czy ten program do partycjonowania (jaki?) uruchamiałeś na tym samym komputerze na którym teraz sprawdzasz dysk pod Linuksem?

Dyski w linksach są widziane jako sda,sdb… itd.
Tak że dysk pierwszy będzie dyskiem sda, a cyfry przy nich oznaczają partycję.

Ja na Linuksie się nie znam :blush:
Używam jedynie obrazów jako narzędzi do czyszczenia zbędnych plików, które blokuje Windows.
Program to IM-Magic uruchomiony na Windowsie.

Nie pytałem na jakim systemie uruchamiałeś ten program, tylko czy na tym samym komputerze na którym sprawdzasz teraz pod linuksem. Czyli czy przekładałeś dyski między komputerami.

Nie, nie. Ten sam komputer.

No to jest to bardzo dziwna sytuacja. Pokaż jeszcze wynik polecenia sudo fdisk -l (tam jest mała literka L na końcu, a nie duże i).
Oraz napisz, czy dysk jest widoczny w biosie, system z niego normalnie się uruchamia?

Dysk jest widoczny, nigdy nie był w żaden sposób modyfikowany/partycjonowany/formatowany przeze mnie - jest to dellowska fantazja na temat partycjonowania i instalacji systemu. Windows z niego startuje bez problemu, nigdy nie było kłopotów.

Pokaż mi jeszcze wynik takiego polecenia:

ls -l /sys/class/scsi_host/

Ok. Teraz wykonaj polecania

sudo su
echo "- - -" > /sys/class/scsi_host/host0/scan
echo "- - -" > /sys/class/scsi_host/host1/scan

A po wszystkim pokaż jeszcze raz

fdisk -l

Jak odpalisz Minta Live to powinien automatycznie rozpoznać i podmontować znalezione dyski/partycje - u mnie to ikonka DYSK_CVirt z Windowsem 10 (bo to na wirtualnej maszynie) Klikasz na nią i pokazuje ci się zawartość - jeśli nie to znaczy, że masz coś namieszane z partycjami.

DELL ma specyficzny schemat OEM partycji dla swoich urządzeń.
https://www.dell.com/community/Windows-10/What-are-all-these-partitions/td-p/6231083

  • ESP (EFI) FAT32
  • WINDOWS NTFS
  • Dodatkowe 3 partycje z flagą OEM:
  • WINRE TOOLS (prawdopodobnie po prostu WinRE WIM)
  • OEM IMAGE (partycja recovery z obrazem Windowsa od DELL)
  • OEM TOOLS (narzędzia od DELL)

Mnie bardzo zastanawia jakie FLAGI mają te partycje widzane w GPARTED.

@anTonim

Sam chciałbym wiedzieć dlaczego nie widać Windowsa. Ale jak mówię - nic z dyskiem nie robiłem. być może Dell fabrycznie je jakoś ukrywa przed nieupoważnionym dostępem. Pierwszy raz spotkałem się z czymś takim.