DELL - partycje z flagą OEM niedostępne

Dysk jest widoczny, nigdy nie był w żaden sposób modyfikowany/partycjonowany/formatowany przeze mnie - jest to dellowska fantazja na temat partycjonowania i instalacji systemu. Windows z niego startuje bez problemu, nigdy nie było kłopotów.

Pokaż mi jeszcze wynik takiego polecenia:

ls -l /sys/class/scsi_host/

Ok. Teraz wykonaj polecania

sudo su
echo "- - -" > /sys/class/scsi_host/host0/scan
echo "- - -" > /sys/class/scsi_host/host1/scan

A po wszystkim pokaż jeszcze raz

fdisk -l

Jak odpalisz Minta Live to powinien automatycznie rozpoznać i podmontować znalezione dyski/partycje - u mnie to ikonka DYSK_CVirt z Windowsem 10 (bo to na wirtualnej maszynie) Klikasz na nią i pokazuje ci się zawartość - jeśli nie to znaczy, że masz coś namieszane z partycjami.

DELL ma specyficzny schemat OEM partycji dla swoich urządzeń.
https://www.dell.com/community/Windows-10/What-are-all-these-partitions/td-p/6231083

  • ESP (EFI) FAT32
  • WINDOWS NTFS
  • Dodatkowe 3 partycje z flagą OEM:
  • WINRE TOOLS (prawdopodobnie po prostu WinRE WIM)
  • OEM IMAGE (partycja recovery z obrazem Windowsa od DELL)
  • OEM TOOLS (narzędzia od DELL)

Mnie bardzo zastanawia jakie FLAGI mają te partycje widzane w GPARTED.

@anTonim

Sam chciałbym wiedzieć dlaczego nie widać Windowsa. Ale jak mówię - nic z dyskiem nie robiłem. być może Dell fabrycznie je jakoś ukrywa przed nieupoważnionym dostępem. Pierwszy raz spotkałem się z czymś takim.

@FadeMind Rozkład partycji swoją drogą, ale że dysk jako urządzenie blokowe nie jest wyświetlane wcale? :thinking:

Muszę zobaczyć jak widzi GPARTED z widoczną zakładką flag. Inaczej niczego nie wiemy. @anTonim

EDIT

Patrz tu https://www.dell.com/community/Linux-General/Partitions-in-Ubuntu/td-p/5182919

Tylko zwróć uwagę na zrzuty ekranu z tych dwóch postów.


Linuks w ogóle nie widzi drugiego dysku (sdc), a nie, że ma problemy z układem partycji, tablicą partycji czy czymkolwiek. On nie widzi dysku jako urządzenia blokowego, dlatego poleciłem mu wymusić ten skan jeszcze raz, ale to też nic nie dało :confused:

W każdym razie, jeśli chcesz te flagi, to musisz wyjaśnić koledze krok po kroku, bo to jego pierwszy kontakt z tym systemem :wink:

Rozumiem, że chciałbyś te flagi zobaczyć na uruchomionym Linuksie? I tu jest problem - GParted nie widzi tego dysku, więc i flag nie zobaczysz.
Czy coś pomyliłem?

Czy mógłbyś jeszcze wrzucić fotkę, jak to wygląda w BIOSie?


Ten zakreślony na żółto jest dyskiem systemowym, którego nigdzie poza Windowsem nie widać.

Ok, czyli dysk na M.2. Zaraz poszukam czy trzeba doinstalować jakieś firmware (zakładam, że tak).
@anon67650823 Ty do tego swojego Evo w robo instalowałeś firmware/moduły kernela?

edit.
Niby powinno to być natywnie obsługiwane. To ja już zgłupiałem.

Pobierz najnowszy Manjaro XFCE x64 i zobacz tam. >

Bootowalny pendrive zrobisz rufusem albo ventoy.

A bo ja wiem? :rofl:

Spróbuj przestawić SATA na AHCI mode. (System Configuration > SATA Operation)


Monit nie wygląda zachęcająco. Domyślnie jest ustawione RAID On. Po zmianie na AHCI wyskakuje to ostrzeżenie. Wolałbym nie tracić możliwości bootowania czy babrać się w reinstalację :sweat_smile:

To przestawisz w tryb RAID on znowu i zbootujesz. Nawet bym nie pomyślał ze pracuje to w trybie RAID i po co :stuck_out_tongue_winking_eye: