Digitalizacja kaset VHS

Zamierzam zdigitalizować (popularne ostatnio słowo :slight_smile: ) stare nagrania z kaset VHS. Jak się do tego zabrać ? Co będzie potrzebne?

KLIK

:smiley:

Poczytaj najpierw to

Jak nagrać Filmy z kasety magnetowidu

Opisałem ci kilka sposobów jak to przeczytasz to na pewno zrobisz to co chcesz.

Miłej przeróbki

Filmy z kaset magnetycznych można przenieść do komputera na różne sposoby: przez interfejs cyfrowy IEEE 1394(Fire - Wire),za pomocą karty graficznej z wejściem wideo, tunera TV albo wyspecjalizowanej karty do edycji wideo.

złącze analogowe

Obraz i dźwięk można przenieść do peceta na dwa sposoby :za pomocą cyfrowych. złączy IEEE 1394 albo poprzez kartę wyposażoną w analogowe wejścia obrazu (tuner TV, karta graficzna lub do montażu wideo).Z wejść analogowych warto korzystać tylko wtedy , gdy dysponujemy starszym sprzętem wideo typu VHS ,S - VHS czy Hi8 .ego rodzaju połączenie powoduje zawsze spadek jakości obrazu .gdy tylko mamy dostęp do kamery cyfrowej z aktywnym wejściem wideo, najlepiej skorzystać z jej pośrednictwa.

Magnetowid analogowy

Sprzęt analogowy musimy podłączyć do komputera za pomocą dwóch kabli przewodem S- wideo będziemy transmitowali obraz , a do przesyłania dźwięku użyjemy kabla zakończonego z jednej strony wtyczką minijack (słuchawkową),a z drugiej dwoma złączami cinch. Sygnał audio podajemy na liniowe wejście karty dźwiękowej (niebieskie złącze).Aby zapisać obraz ze źródła analogowego, trzeba zainstalować w Windows kodek MJPEG i posłużyć się np. : programem VirualDub

Kamera cyfrowa

przesyłanie z kamery cyfrowej do komputera nie jest trudne, wystarczy w tym celu podłączyć ją do komputera poprzez kabel IEEE i już można rozpoczynać kopiowanie . za pomocą jednego przewodu przesyłamy obraz i dźwięk .Jak masz XP nie musisz instalować sterowników czy kodeków , jedyne co jest potrzebne to zapisanie filmu na dysku twardym ,to odpowiednia aplikacja ,jak choćby systemowy Windows Movie Maker

Interfejs cyfrowy

Połączenie cyfrowe zapewnia najwyższą jakość obrazu , lecz wymaga użycia kamery standardu DV lub Digital 8 .Interfejs IEEE jest teraz w każdym nowym kompie i stanowi standardowe wyposażenie kart dźwiękowych , lub może zostać dodany jako karta PCI . zapewnia bezstratne przesyłanie obrazu pomiędzy kasetą i komputerem , ale pozwala na sterowanie kamerą za pośrednictwem programów działających w komputerze.

Film analogowy przez kamerę cyfrową

Jeżeli mamy kamerę cyfrową tylko z wejściem analogowym , możemy ją wykorzystać do kopiowania filmów ze starych kaset .Dzięki temu kompresje obrazu wykona kamera, a spakowane informacje trafią do komputera już przez interfejs IEEE . Filmy zostaną zapisane w formacie DV,a potrzebne narzędzie Windows Movie Maker znajduje się w systemie .