Dlaczego Linuksy na moich komputerach są ślamazarne?

Jesteś pewny, że sterownik ważył 200MB, a nie instalator? Instalator oprócz sterownika zawiera wiele innych plików.

tak bo jeszcze po instalcji zajmował chyba nawet więcej bo był zipem spakowany do 150mb -,-

Tu misisz mieć albo pecha albo jakiś mega egzotyczny sprzęt. Przez 15 lat instalowałem Linuksy na różnych sprzętach od PC po laptopy, od sprzętów za 2k i ponad 5k PLN. Nigdy nie miałem problemów z obsługą sprzętu.

ale mi chodziło o windowsa pod linuxem nic nie musiałem instalować tylko włączyć auto konfiguracje sieci/internetu.

Mowa o Windows czy Linux? Realtek akurat wymaga firmware, tak jak broadcom czy WiFi Intela.

No to pod Windows masz dodatkowe pliki, sam instalator też swoje waży.

No i o tym mowa a ludzie narzekają na linuxa nie mając pojęcia jak w pewnych sprawach totalnie niszczy windowsa :smiley:

2 polubienia

Dla mnie wygodniejszy jest Windows. Wszystko działa bez grzebania, są wszystkie programy jakie mi są potrzebne. Linux znam i używałem, ale bez entuzjazmu.
Używałem Arch i dopóki przeglądałem internet, torrent i oglądam youtube było w porządku. Instalowałem już wiele Linuxów na różnych maszynach.
Linuxa to się niestety dobiera się do sprzętu, a dokładniej do poprawnego działania z konkretną konfiguracją laptopa. Linux nie radzi sobie dobrze z tą konfiguracją. Ponieważ pakiet xf86-input-keyboard i xf86-input-mouse już nie istnieje.

Laptop główny windows do ogólnego użytku - bardzo wydajny, bezpieczny, offline internet, a drugi laptop linux - tylko do internetu, torrenty, komunikatory.

Podobnie jak u mnie, tylko W10 do gier, a reszta tak jak piszesz, również do poznawania narzędzi pod linuxem do tego drugi laptop z archlinux.
Człowiek uczy się całe życie.

Bo są aktualnie niepotrzebne. Teraźniejszość i przyszłość to libinput: https://wiki.archlinux.org/index.php/libinput

W miarę działa jak chcesz przeglądnąć dobreprogramy czy ostatecznie włączyć film na yt. Kiedy tylko chcesz zrobić cokolwiek choćby średnio-zaawansowanego to zaczynają się wielkie schody. To jest system do konsol do gier (i tam radzi sobie przyzwoicie a mimo to rynek i tak wybrał FreeBSD w tym segmencie) a nie do poważnych zastosowań.

1 polubienie

Widocznie korzystasz byle jak z systemu
Już samu ustawienie i nałożenie SRP konto usera na windowsie jest zdecydowanie mniej wygodne
ale zapewne siedzisz na koncie z administratora uprawienia i skanujesz antywirusem i myślisz że dobrze system chronisz ^^
A teraz siedzisz i piszesz nam brednie że windows jest wygodniejszy -,-
Z linuxa tam samo sie korzysta jak z windowsa konfiguracja wstępna może troche inaczej wyglądać ale jest w pewnych momentach nawet wygodniejsza…

I różnica jaka jest między linuxem to taka że sporo rzeczy można przed instalacją ustawić w windowsie musisz wszystko instalować by następnie to wywalić a potem doinstalować resztę.
Majac dobrą dystrybucje linuxa na pokładzie mam już dobre programy przygotowane gotowe do instalacji w windowsie mam prawie czysty system i dopiero muszę się mordować z pobieraniem wszelkiej maści programów które będę instalował.

I stawiając na nowo system moge sobie zainstalować wszystkie programy naraz prostym poleceniem w windowsie siedzisz jak ten głupi buc i instalujesz jak głupi buc dalej dalej … dalej dalej wybierz patrz odznacz adware… i następny program i powtórka z rozrywki.

2 polubienia

Niestety nowsze chipsety Atherosa również

Jeśli tylko możesz, to hibernuj system. Podobnie robi Windows. Masz laptopa, więc sprzętu raczej nie będziesz wymieniać. Najlepszym rozwiązaniem jest hibernacja.

Zgadzam się ze wszystkim oprócz tego zdania. Nigdy nie dobierałem sprzętu pod Linux, mało tego dostawałem nawet służbowe laptopy, gdzie nie miałem kompletnie wpływu na jego konfigurację i nigdy nie było problemu, nigdy też nie musiałem dobierać dystrybucji pod sprzęt. Do tego używam Gentoo, a tu w ogóle nie ma problemów z obsługą sprzętu. Najwyraźniej albo miałeś pecha, albo mało wytrwałości.

W każdym razie, jak to ująłeś, Tobie wygodniej na Windows, mnie na Gentoo i uważam, że każdy powinien używać tego, co spełnia jego wymagania :wink:

Nie pisz takich głupot. Linux ma nie najgorszą obsługę sprzętu, ale ułuda, że obsłuży wszystko jest niezdrowa i może zakończyć się przykrą niespodzianką. Zawsze należy mniej więcej zorientować się, czy sprzęt działa (co też często nie jest łatwe).
Ja podszedłem jak ty do sprawy i okazało się, że w laptopie który kupiłem głośniki działają mono. Naprawiłem przemapowując kanały w alsie, ale nie było to banalne i oczywiste. No i oczywiście nie działa oprogramowanie układowe, które po wyłączeniu karty graficznej dostaje szału i ustawia wentylatory na maksa. Tego naprawić mi się już nie udało.

Poza tym mam na myśli takie rzeczy jak: kamery, wifi, skanery (nie wiem na ile to jest aktualne), chińszczyzna.

Dystrybucja oprogramowania jest jaka jest. Każda ma swoje plusy i minusy. Jak ktoś nie lubi windowsowej, to jest chocolatey (wiem, też nie jest idealny). Linux ma za to kiepską kompatybilność wsteczną i zabawę zależnościami, która opóźnia wydanie pakietów w dystrybucjach.

1 polubienie

Pewnie już te 5GHz?

Nie piszę głupot, napisałem, że “jeszcze nie trafiłem na sprzęt, którego by kernel nie obsłużył”. Sam to zacytowałeś. Widocznie mamy inne doświadczenia. Zgadzam się, że kernel może nie być na czasie, bo tak bywało wiele razy, że w 2.6.x coś nie działa, a w 2.6.y już działa.

Na ten czas jak dla mnie najlepszą rzeczą w windows 10.
Win 10 jest całkiem przyzwoity, o ile ma się wersję Pro.
Windows 10 mam rok czasu i jestem zadowolony. Wszystko można skonfigurować pod siebie, wszystko działa stabilnie, żadnego buga mi jeszcze nie wywaliło. Powyłączałem co się da ustawiłem po swojemu. Windows 10 siedzę na niej i nie mam żadnych problemów z wirusami. zawsze mnie bawią te komentarze, antywirus? Mamy legalny Laptop, legalny Windows 10.
Windows 10 jest w interfejs USB 3.0 z obsługą UASP. Dzięki temu szybkość transferu jest bardzo duża niz windows 7.
Co zrobić by Sketchup, Illustrator działały na Linuksie?
Linux to genialny system do internetu i do prac biurowych nadaje się świetnie.

mam dwa laptopy
PC dell optiplex 780 dla zabawy i testy :slight_smile:

No to bardzo fajnie. Linux obsługuje ten protokół dopiero od 2014 roku :joy:

Poprosić autorów, aby je napisali na linuksa :wink:

1 polubienie

Ja osobiście mam wielki sentyment do Archa i za każdym razem do niego wracam. Manjaro zainstalowałem w 2017r .