Dlaczego przeglądarka firefox niekiedy działa bardzo powoli?

DLACZEGO PRZEGLĄDARKA FIREFOX NIEKIEDY DZIAŁA BARDZO POWOLI?

Czy ktoś potrafi stwierdzić, dlaczego program FIREFOX działa niekiedy bardzo powoli, szczególnie zdarza się to u mnie po porannym uruchomieniu komputera, więc niekiedy muszę przeprowadzać restart, a nawet 2 restarty.

Zaznaczam, że poszukując wiadomości, otwieram nieraz jednorazowo i 30 zakładek - stron z wiadomościami ale to w środku dnia nie pociąga za sobą żadnych złych następstw.

Załączam zrzut ona programu SPEEDTEST, bo myśl, że szybkość działania internetu ma tu podstawowe znaczenie.

O przeglądarce Opera pamiętam, używam jej niekiedy kiedy program FIREFOX za bardzo zwalnia.

Ponieważ szybkość działania FIREFOXA ma dla mnie bardzo duże znaczenie, więc zależy mi bardzo aby ktoś pomógł mi rozgryźć ten problem.

Załączam tradycyjne logi i info. o moim komputerze.

Dodam tylko , że rozruch mojego komp. trwa 3.5 min., a trybie diagnostycznym tylko 30 sek.

(Uruchamianym przez msconfig)

INFOR. O KOMPUTERZE PUDEŁKOWYM.nfo.txt (1,6 MB)

najnowswze logi- Kopia - Kopia.evtx.txt (68 KB)

Po uruchomieniu komputera muszą się uruchomić usługi systemowe, dlatego warto poczekać chwilę aż się wszystko w systemie załaduje i dopiero wtedy włączyć firefoxa.

Możliwe że masz zasyfiony czymś firefox, odśwież go klikając po prawej stronie na przycisk “Odśwież program firefox” na stronie(wklej to w pasek adresu)
about:support

Wyczytałem z pliku że masz jedynie 4GB ramu co jest bardzo małą ilością do otwierania tak dużej ilości kart(pisałeś o 30)

Radziłbym przeskanować system za pomocą antywirusa aby wykluczyć możliwość wirusa.

Rozruch tyle trwa ponieważ posiadasz dysk HDD oraz z czasem Windows puchnie i chodzi coraz wolniej. Dobrze to widać na twoim przykładzie gdy uruchamiasz tryb awaryjny, który ładuje tylko i wyłącznie podstawowe sterowniki.

Nie kojarzę jak można by było jeszcze zoptymalizować windows 7 by zużywał mniej ramu(pewnie zajmuje po włączeniu 1-1,5GB), ale można by użyć lżejszej dystrybucji linuxa(Linux Mint Mate,XFCE), która zajmowałaby po włączeniu około 500MB ramu przez co firefox mógłby otworzyć więcej zakładek bez przycinania.

Bez przesady, 30 to nie jest dużo, przy 300 otwartych kartach mam około 1.5 GiB zabierane przez procesy Firefoksa, w Linuksie wygląda to tak razem z podprocesami w konsoli.

 525.0 MiB +  55.3 MiB = 580.2 MiB   firefox-esr
 762.7 MiB + 103.8 MiB = 866.6 MiB Web Content (4)

Tyle samo pokazuje Firefox. W pasku adresu about:performance, tam będziesz miał informacje o użyciu pamięci, a niżej informacje o najbardziej aktywnych kartach (więcej info pod more o aktywnej karcie). Firefox “usypia” nieaktywne karty.

@synaptyk - “Wyczytałem z pliku że masz jedynie 4GB ramu co jest bardzo małą ilością do otwierania tak dużej ilości kart(pisałeś o 30)”

  • niedługo dokupię dalsze 4 GB i napiszę co z tego wynikło. szybki FIREFOX jest dla mnie b.ważny.

@gunter
synaptyk

Załączam obiecany zrzut okna programu do pobierania plików:

Pobieranie z szybkością 117 MB/s = to chyba nie jest zły wynik?

Jeszcze pewna moja refleksja nt. spowolnień w FIREFOXIE - obecnie wiele stron jest przeładowanych nie tylko reklamą która ma charakter filmu a nie nieruchomego obrazu ale jeszcze tam są po prostu powklejane czy filmy informacyjne, nie brak też po prostu telewizji internetowej - i to wielu kanałów.

gunter

" Firefox “usypia” nieaktywne karty." - to ciekawa wiadomość ale obecnie specjaliści od reklamy chyba dbają by kanały nie dały się uśpić.

U mnie tak to wygląda, że rano szybko otwieram te 30 zakładek z wiadomościami i nic początkowo się nie dzieje a potem gdy już przejdę do innych zakładek, nagle monitor (głośniki) jak nie zacznie głośno hałasować! - to włącza się telewizja internetowa, na tych otworzonych wcześniej stronach i to często nie jedna, a wiele naraz.

zdarza się to i po 10 min. ciszy - domyślam się, że antywirusówka musi " obwąchać" w międzyczasie - wszystkie elementy strony.

Dlatego ja mam oczywiście doinstalowany Adblock do FIREFOXA.

I gdy pojawia się potem często napis “Reklamy nie są takie złe”, to myślę sobie, że reklamy są bardzo złe, skoro wywołują tak wiele problemów.

117 Mb/s nie 117MB/s

Prędkość którą posiadasz to
Pobieranie 14,625 MB/s
Wysyłanie 1,55 MB/s

To są dobre prędkości ale w niektórych bardzo wymagających zastosowaniach, mogą się nie sprawdzać

Wystarczy do wszystkiego co robisz na kilka komputerów. Mimo że jest to 117 Mbits/s, a nie 117 MB/s.

W Firefoksie w pasku adresu about:config i tam znaleźć klucz:

media.autoplay.enabled

Kliknij dwa razy, by zmienić na false.

Ja bym zmienił, na uBlock

I możesz dodać jakieś listy, jak nie wystarczą domyślne. Tylko nie za dużo, jak najmniej, czym mniej tym sprawniej (głównie dla polski).

https://filterlists.com/

W preferencjach Firefoksa zmień, można z adresu about:preferences -> Ogólne, na:

wyświetl okna i karty z poprzedniej sesji

Zostawiaj te 30 kart przy zamykaniu Firefoksa, przy ponownym otwarci uaktywni tylko jedną następne będą wczytywane w czasie przechodzenia na nie.

Pisałem ci już w innym temacie. Jeśli jeszcze tego nie robiłeś, to wrzuć raport S.M.A.R.T. bo mam podejrzenia, że coś się może dziać z twoim HDD.

@gunter

"W preferencjach Firefoksa zmień, można z adresu about:preferences -> Ogólne, na:

wyświetl okna i karty z poprzedniej sesji"

  • O tworzyłem tę zakładkę i przeczytałem:

  • i co dalej?

@anon741072
10m

“Pisałem ci już w innym temacie. Jeśli jeszcze tego nie robiłeś, to wrzuć raport S.M.A.R.T. bo mam podejrzenia, że coś się może dziać z twoim HDD.”

  • Załączam raport CRYSTAL DISC INFO - czy to wystarczy?

Tutaj jest ten raport:

RAPOPRT CRYSTAL DISC INFO - Kopia.rtf.txt (9,3 KB)

Piszesz o jednym “about:preferences”, a pokazujesz co innego “about:config”. To tak dla uporządkowywania dyskusji.

No co alert jest że możesz coś spie…przyć, albo go akceptujesz, albo siedzisz jak ta kura. :slight_smile:

Ze smart-a wynika że dysk przepracował sporo godzin, reszta jest OK, lepiej sprawdź odczyt i zapis na tym dysku.

Najlepszym rozwiązaniem na prpblem który opisałem, okazało się uruchamianie komputera w trybie … awaryjnym!

Dopiero wtedy wszystkie problemy jakie opisywałem znikają zupełnie!

Być może od dzisiaj będę pracował wyłącznie w trybie awaryjnym, w którym wszystkie programy działają i to naprawdę szybko.

Nawet OpenOffice działa i nie ma z nim żadnych problemów!

  • klikasz Akceptuje ryzyko!

  • do górnej wyszukiwarki jaka się pojawi w obszarze na stronę, wpisujesz proponowane:

    media.autoplay.enabled

  • i po przez dwuklik klikasz na tym wpisie by było false.


W Firefox 63 jest już inny wpis od tego: media.autoplay.default

W wątku znajdziesz, że wideo powinno zastopować “media.autoplay.default” ustawione na “1”.


Wspomniany kluczmedia.autoplay.enabled.user-gestures-neededma generować tylko pytanie przy aktywnym: media.autoplay.default na 2.