Dlaczego Sparky Linux? Dlaczego nie jego baza - Debian?

Kto miał styczność, proszę o opinię. Dlaczego Sparky Linux jest wart uwagi (poza patriotyzmem). Dlaczego warto używać Sparky, a nie dystrybucji, z której się wywodzi? Co w Sparky Linux jest lepiej niż w Debian i pozostałych dystrybucjach? Zachęcam do dyskusji :slight_smile:

Zerknij tutaj, świeży wątek:
https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3189.msg16941.html#msg16941

Używam Sparka od sierpnia zeszłego roku. W wersji “5”, czyli opartej o testowego Debiana. Jest stabilna, nie sprawia mi problemów w codziennym użytkowaniu. Jedyny minus to polityka dostarczania aktualizacji - kanał “testing” dostaje je później niż “stable” i “unstable”. Ale to już “wada” Debiana. Różnica w stosunku do podstawy jest taka, że w Sparku znajdziesz autorskie narzędzia ułatwiające codzienną pracę z systemem (np. APTus). Sparky ma też swoje repozytorium z dodatkowymi aplikacjami, na życzenie użytkowników opiekun dystrybucji umieszcza tam kolejne pozycje. Największym plusem jest właśnie wspomniany przeze mnie wcześniej “partiotyzm”. Kontakt z opiekunem distro jest szybki i bezproblemowy. A tak w ogóle to chciałem mieć polskie distro linuksa… i mam :slight_smile:

Dla zwolenników debianowatych Sparky może okazać się interesującą alternatywą. Najważniejsze, że jest ciągle rozwijana. A nawet gdyby pavroo (opiekun) porzucił projekt, to nadal mamy wspierany system (Debian).

Pytanie do CIebie, jeśli wyjdzie nowa wersja Sparky, czy jest konieczna ponowna instalacja systemu?

Nie, nie ma takiej potrzeby. Wystarczy podmiana repozytoriów. Zresztą pavroo na pewno przygotuje stosowną instrukcję :slight_smile:

Ok a co z podmianą standardowego GUI? Nie ma problemów? Pytam, bo lxde nie za bardzo mi odpowiada, na pewno potestuję, ale raczej preferuję KDE.

Podmiana GUI to kilka kliknięć w APTus.

Zapowiada się nieźle. Instalator chyba nie wymiata partycji Windowsa? Instaluję obok Win10 (nie wszystkie aplikacje których używam mają swoje alternatywy w Linux). Przeprowadzam instalację najprędzej jutro, więc mam trochę czasu na zrobienie backupu :slight_smile:

:star_struck:

Będę tu zamieszczał spostrzeżenia i opinie po instalacji, może przydają się potomnym

Na desktop polecam wersję rolling - będzie bardziej świeżo:
https://sparkylinux.org/download/

OK skorzystam. Czy po instalacji zalecasz dodanie jakichś repozytoriów, czy to co jest na początku wystarcza? Instalacja sterownika graficznego ze strony producenta?

Wystarczy to co jest w repozytoriach. W razie czego można posiłkować się poradami dla Debiana. No i forum Sparka :slight_smile:

1 polubienie

Kiedyś wydawano obrazy z różnymi środowiskami.
Teraz widzę tylko SparkyLinux LXQt
Więc pytanie: Jeśli chciałbym KDE to mam je doinstalować na LXQT?
Dwa pełne środowiska = śmietnik

Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by LXQT usunąć?

Ja obecnie zainstalowałem Sparky, jestem po wszystkich aktualizacjach, doinstalowałem KDE, ale nie wiem jak przełączyć środowisko graficzne bo mam teraz KDE oraz LXQT.

Na ekranie logowania masz wybór.

Wczoraj próbowałem zainstalować z obrazu minimalgui żeby potem doinstalować KDE i instalator systemu się zawiesił!
Na stałe używam Debiana stable, a to była moja ostatnia próba ze Sparky Linux. Wcześniej chociaż się instalował a zaczynał się psuć dopiero podczas większych aktualizacji.
Zostanę przy Debianie bo szkoda zdrowia i czasu.

2 polubienia

Zgłoś do opiekuna dystrybucji (pavroo).

Albo kup mu czekoladę, wafelki i zieloną herbatę.

1 polubienie

Próbowałeś zaawansowanym instalatorem? Działa lepiej :).
btw. duża szkoda, że Sparky już nie występuje w wersji z KDE, Gnome… Jak widać są czasem problemy z instalacją przez początkujących użytkowników środowiska graficznego w Sparky.

Wg społeczności OpenSUSE dwa pełne środowiska są spoko, bo nie ma powodów, żeby to komukolwiek przeszkadzało :slight_smile: Przynajmniej z takimi ja się zderzyłem klejnotami, gdy chciałem znaleźć prostą rzecz.