Dlaczego w laptopach nie stosuje się dysków 7200rpm?


(dark__jedi) #1

Witam,

zastanawia mnie dlaczego producenci w laptopach nie stosują dysków o prędkości 7200rpm zamiast 5400?

Czy z uwagi na ich głośniejszą pracę (choć wcale nie są dużo głośniejsze), a może większy pobór prądu (choć zarzekają się, że pobór jest praktycznie ten sam)?

Ostatnio kupiłem dysk 2,5 5400rpm a gdybym się zdecydował na 7200rpm, czy po prostu nie ma znaczącego skoku wydajności (czas dostępu)?

pozdrawiam.


(witek-pl) #2

Grzeją się mocniej, no i w sprzęcie przenośnym ponad 7 tysiów obrotów to nie kij dmuchał, a dysk twardy jest czuły na wibracje i uderzenia. Choć oczywiście w mocno wydajnych laptopach dla graczy stosuje się dyski 7200 lub nawet pary w RAID.


(Pixel) #3

Zobacz tutaj wkleiłem screeny z porównaniem 5400 i 7200.

Teraz mam zamontowane 2 dyski,na 7200 mam system który działa troszkę szybciej niż na 5400 który służy mi teraz tylko jako magazyn.

W klasyfikacji wydajności Visty przy dysku skoczyło z 5.1 na 5.9.

Z tymi temperaturami to też przesada,u mnie to tak wygląda jak na załączony obrazku,WD to ten szybszy 7200rpm i Toshiba 5400rpm.

a1c4ce3b2e67dcbcm.jpg

Co do hałasu to muszę napisać że wcale nie słychać,ani Tośki ani WD.


(dark__jedi) #4

Pixel , Z wykresów wynika, że 7200 zostawia w tyle 5400, oczywiście test na różnych dyskach ale jednak. Trochę bardziej obciąża system (najprawdopodobniej przez większy transfer). Zdziwiony jestem dużą różnicą w samym transferze.

Zdaje sobie sprawę, że 7200 ma prawie o 40% więcej obrotów i staje się dodatkowo żyroskopem :wink: czyli w końcu jak jest, są po prostu mniej odporne na wstrząsy laptopa podczas użytkowania...


(Pixel) #5

Z tymi wstrząsami nie jestem w stanie jakoś specjalnie przetestować,ale nie raz się zdarzyło że mój trzyletni syn testował na swój sposób odporność laptopa (oczywiście w trakcie działania,np jak zostawiłem włączonego bo ściągałem coś z neta,skan antywirusem,czy defragmentacja dysku) na uderzenia,szarpanie za matrycę,walenie w klawiaturę i całą obudowę i jak do tej pory działa cały czas bez zarzutu.


(Kamil™) #6

Ja się czaję na Samsunga MP4:

http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe ... 0jj-500-gb

lub F3 http://pclab.pl/art38935-13.html


(Daneodzyskaj) #7

Ja już mam takiego Samsunga w laptoku i jestem zadowolony.


(Kamil™) #8

A którego masz? Mogłbyś opisać wrażenia i porównać ze swoim starym? NIe chodzi mi o wykresy, bardziej odczucia, hałas, praca itp.


(Jjoasz) #9

kupcie sobie SSD i po sprawie...

ps. plus na dane jakas obudowe, celem wsadzenia dysku talerzowego 8)