Dlaczego wortal DP cierpi na swoiste rozdwojenie jaźni?

Witam,

zastanawiam się dlaczego na wortalu DP i jego drugiej części czyli Forum, panują różne zasady. Niby i tam i tu działa moderacja ale w jak różny sposób. Na Forum główne działanie moderatorów to żądania poprawiania tematów (pomijam te tematy typu:pomocy, help, itp.) i nauka języka polskiego w stosunku do piszących. Dziwne, że temat niby “nieczytelnie i nieregulaminowo” nazwany znajduje swoje odpowiedzi i rozwiązania, mimo to ląduje w Koszu. Wygląda na to, że pomoc dla innych,którzy mogliby znaleźć na tym Forum rozwiązanie swoich problemów jest nieistotna a ważniejsza jest nazwa tematu.

W komentarzach na stronie głównej DP można pisać głupoty, np. komentarz do wiadomości o wersji beta4 Firefoksa: 'dno" i komentarz taki "kwitnie"sobie w najlepsze. Można pisać z błędami, można pisać bez polskich znaków. Za to samo na Forum jest kosz i nawet można otrzymać ostrzeżenie. Treść merytoryczna niektórych odpowiedzi na Forum jest na dalszym planie. Można udzielać porad typu spróbuj tego,jak nie pomoże to tego i jest ok., dopóki wypowiedzi są poprawnie językowo, nie zawierają “byków” i mają ogonki.

Dlaczego więc takie rozdwojenie?

Może jednak coś zmienić w podejściu do tych spraw i stosować jednakowe zasady zarówno na w komentarzach jak i w postach na Forum. Obecnie wychodzi na to, że w serwisie ważne jest “ą, ę” a w salonie można robić co się chce.

Tak na marginesie, czy wyobrażacie sobie prof. Miodka uczącego w swoim programie poprawności językowej i popełniającego błędy lub przejęzyczenia?

Oczywiście wszystko jest możliwe, ale z pewnością sprostowałby swój błąd, podziękował za zwróconą uwagę.

Nie piszę tego aby dopiec jakiejś grupie, ale uważam, że trzeba odrobiny konsekwencji i ustalenia pewnych priorytetów.

Może trochę inne podejście (boję się pisać kogo) i zamiast postów o konsekwencjach i usuwaniu tematów, które znalazły rozwiązanie,drobna korekta nazwy tematu. Zadowolenie gwarantowane dla obu stron, jak również duuuuużo mniej pracy dla pewnej grupy.

Chwali się wortalowi dbałość o czystość języka polskiego, ale obecne działania przypominają walkę z piratami drogowymi poprzez fotoradary.

Fotoradar (Forum) trzeba poprawnie jechać , komentarze - gaz do dechy, przepisy nie obowiązują.

Proszę to potraktować jako sprawę do merytorycznej dyskusji a nie jako nagonkę na pewną grupę osób.

Na forum moderujemy my - moderatorzy i pilnujemy porządku i pilnować go będziemy.

Co do wortalu i komentarzy - to już działka kogoś innego.

Witam,

@przemopk, słuszne uwagi - moderatorzy jakby zapomnieli, że na tego typu forum nie wszyscy to “fachowcy”…

Wygląda to czasem, że najlepiej jakby odpowiedź była zawarta w pytaniu, wtedy nie byłoby problemów :slight_smile:

Jeżeli moderatorstwo ma wyglądać a nie pomagać to za chwilę duuużo ludzi wysiądzie z tego pociągu (ooops, duuużo to chyba też nie po polsku :P)

I to tyle na temat słowa “jakby”.

P.S.

Kto mi pomaluje drzwi od środka ? :smiley:

Pozdrawiam i życzę dalszych ciekawych uwag :slight_smile:

P.S. #2

Czy na przykład temat postu “Wi-Fi przez scianę” jest niekonkretny ? A może należałoby napisać “Mam łącze bezprzewodowe w paśmie takim a takim, antenę taka a taką, sprzęt taki a taki i problem leży w tym a tym ?” ??? Liter w tytule szybko braknie ! Czekam na odpowiedź “Miodków” tego forum …

i z powyższym się zgodzę (oczywiście pomijając tematy “help”, “wielki problem” czy “pooomocy”)

Takich przykładów jak ten, jest na forum niewiele.

Dość często przymykam oko na niedoskonały tytuł, w przypadku gdy rozwiązanie zostało odnalezione jeszcze przed moją interwencją.

Co do dokonywania korekt przez moderatorów - problem w tym, że w ten sposób strzelimy sobie samobója.

Zamiast wyrabiać w userach dobre nawyki pokażemy, że nie trzeba się starać bo i tak przyjdzie ktoś kto poprawi błędy.

IMHO nie tędy droga.

Dlaczego mam wrażenie, że optujesz za usunięciem fotoradarów z forum,

zamiast sugerować postawienie nowych punktów pomiaru prędkości na vortalu?

@Frog,

można znaleźć dużo takich przykładów, ale nie chodzi o ilość i wyciąganie ich tutaj. Czy ewentualna korekta tematu to właściwa droga, czy nie - sprawa dyskusyjna. Ocena tematu zawsze będzie Twoją subiektywną oceną, dla piszącego również.

Jeżeli uważasz, wracając do przykładu fotoradarów, że rozwiązaniem bezpieczeństwa na drodze jest ich ustawienie, np. co kilometr to gratuluję. Ale to nie wątek o bezpieczeństwie na drogach, więc nie będziemy o tym dyskutować.

Sedno mojej wypowiedzi to jednak nie tytuły wątków.

Napisałbym coś odnośnie wypowiedzi pierwszej pod moim postem, ale druga karteczka nie jest mi potrzebna

Aby ocena była całkowicie obiektywna musiałby się nią zajmować automat.

Chyba nic w tym dziwnego, że każdy z moderatorów jest inny i może nieco inaczej patrzeć na ten sam problem - ważne, że trzymamy się określonych ram wyznaczonych przez regulamin.

Czytałem kilka razy oba Twoje posty i szczerze powiem, że nadal nie mam pojęcia do czego zmierzasz.

Możesz napisać jasno, czytelnie i jednoznacznie co chcesz osiągnąć?

@Frog, odniosłeś się do pierwszych czterech linijek z początku postu i dwóch na końcu. Została cała reszta. Przedstawiłeś swój pogląd i ok. Trudno abym pisał specjalnie jeszcze raz. Czytelne lub nie może być najwyżej pismo odręczne.

Dziękuję, że Twój głos był jednak merytoryczny, tzn. dotyczył części spraw. Co miała miała wnieść do dyskusji wypowiedź Areha?

to …ze moderatorzy maja wolna reke na forum w podejmowaniu (interpretowaniu regulaminu) decyzji :wink:

Co do uwag moderatorskich w sprawie poprawienia tematow, podoba sie mi podejście kilku z nich piszą krotko i na temat

ale cala regułka zastosowana ctrl+v jest dla mnie śmiesznym podejściem :lol:

Ale zobacz, że na wielu forach nie zwraca się uwagi na poprawny temat, przykładem jest forum.linux.pl, jest tam istny bałagan. Tytułu typu HELP! !!

Zadaj to pytanie moderatorowi, który wlepił Ci ostrzeżenie.

OT - kosz.

dla mnie osobiście dobre zatytułowanie tematu jest akurat bardzo ważne bo jak przeglądam dział to od razu wiem czy jestem w stanie pomóc czy sobie odpuścić temat bo nie mam bladego pojęcia jak rozwiązać problem, pomóc i tego chyba nie trzeba tłumaczyć

a no chyba chodziło o to że obarcza się odpowiedzialnością moderatorów za treści na stronie vortalu,

moderator na forum ma za zadanie pilnować porządku tu na forum, na vortalu kto inny pilnuje porządku i nie są to moderatorzy z forum.

a co mają robić ?? pisać przykładowy tytuł ?? wyręczanie użytkowników poprawiając nazwy tematów jak wspomniano jest bardzo złym pomysłem

A prosiłem…

Teraz masz dwa ostrzeżenia - czekaj cierpliwie aż znikną.

Zawsze myślałem, że od moderowania (czy to forum, czy komentarzy) są moderatorzy. Ale jeśli nie, to kto w takim razie zatwierdza komentarze na vortalu? Przecież chyba nie redaktorzy :lol:

Ta sprawa jest bardzo skomplikowana i ciężka do wyjaśnienia. Kilka miesięcy temu (nie wiem jak teraz) user który był moderatorem obecnie zwyklu użytkownik (chyba) miał dostęp i akceptował komentarze, jeden z administratorów forum (ten najświeższy) potwierdził mi na “PW” ze sytuacja taka miała miejsce…wiec dla mnie kto zatwierdza komentarze jest tematem tabu.

O ile błędy ortograficzne, w sferze umiarkowanej nie działają na mnie rażąco, o tyle monosylabowe komantarze o których wspomniałeś, doprowadzają mnie na skraj załamania nerwowego i powinno się z tym otwarcie walczyć - tu popieram.

Jeżeli chodzi o poprawne nazywanie tematów, to zgadzam się z pozostałymi użytkownikami, iż należy z głową nazywać problem po imieniu, bowiem takie działania nie tylko ułatwia znalezienie podobnego tematu w wyszukiwarce ale jasno mówi o problemie.

Jednak uważam, że w sytuacji kiedy temat nie został nazwany zgodnie z przyjętą normą a znalazł satysfakcojnującą odpowiedź, w takim przypadku należy pokierować użytkownika w celu zmiany tytułu, na przedstawiający go problem, jeżeli formalne upomnienie nie pomoże wtedy też, oceniając realnie treść merytoryczną udzielonych odpowiedzi, w skrajnym przypadku moderator powinien wykonać korektę oraz udzielić oficjalnego upomnienia użytkownikowi. Zatem uważam, że zarówno nam i jak modernizacji powinno również na tym zależeć ( z szczególnym naciskiem na słowo “NAM”)

Pozdrawiam,

Daniel

Nie jest tak, że wszyscy moderatorzy forum są jednocześnie moderatorami na vortalu.

Ja komentarzy nie zatwierdzam - nie mam też dostępu do takiej opcji (mój wolny wybór).

Kto zatwierdza komentarze? Przyznam, że dokładnie nie wiem - wiem tylko że część z tych osób to moderatorzy forum ale ilu ich jest, nie mam pojęcia. Wiem też, że są tam też osoby spoza grona moderatorów forum i nie widzę w tym nic nadzwyczajnego.

Pomagają nam :arrow: http://www.dobreprogramy.pl/OVortalu.html ja sadziłem ze lista osób pomagających jest jawna 8)

Jest nie rozumiem twojej wypowiedzi xulu?

chciałem powiedzieć, skoro są osoby spoza tej listy, powinny być ujęte - nie sądzisz ?