Długie uruchamianie WinXP z SP3 po reinstalce

Witam.

Mam problem z uruchamianiem Windowsa XP (z SP3). Wczoraj reinstalowałem system, dysk C był formatowany i teraz od kliknięcia w Power na komputerze do wyświetlania okna z wyborem profilu mija 5 minut. Wstawiam zdjęcie, które zrobiłem z paskiem ładowania. Trwa to z 3-4 minuty, nie wiem co może być tego przyczyną. Wcześniej było wszystko w porządku raczej. Ma ktoś pomysł co może być tego przyczyną, czy coś w BIOSie mogło się poprzestawiać czy po prostu sprzęt nie wyrabia?

Dodam jeszcze jedno zdjęcie, na którym widać zieloną i czerwoną diodę - jeśli ma to znaczenie to w trakcie ładowania tego paska przy uruchamianiu Windowsa, ta czerwona dioda świeci się cały czas (a jest ona chyba odpowiedzialna za użycie procesora, choć pewności nie mam).

Z góry dziękuję za odpowiedź i będę wdzięczny, bo nie urządza mnie 5-minutowe odpalanie komputera. :frowning:

zdjcie0125b.jpg

zdjcie0126j.jpg

zdjcie0127ye.jpg

PS. Nie wiem czy ma to znaczenie, ale mam 1. wybór uruchamiania ustawiony na dyskietki (w biosie) a teraz z niczego mi się świeci ta kontrolka przy dyskietce, muli mi kompa i słyszę jak coś próbuje czytać cd-rom albo ta stacja dyskietek…

Po reinstalacji powinieneś zmienić koniecznie w BIOSie kolejność bootowania tak, aby HDD był pierwszy, czyli “First boot device - HDD”, potwierdzić i zrestartować komputer. W przeciwnym razie komputer traci czas na poszukiwanie innych urządzeń bootujących, np. FDD, CD-ROM.

PS. Czerwona dioda sygnalizuje pracę dysku twardego.

Właśnie zanim napisałeś zmieniłem to poprzez wejście w opcje (F2) i tam wybranie HDD jako 1. wybór, CD-Rom jako 2. i dyskietki jako 3. ale nic to nie dało. :confused:

Zielona sygnalizuje chyba włączony komputer :wink: a mi chodziło o czerwoną - sorry, nie sprecyzowałem, ale już poprawiłem.

A i ja się pomyliłem! Też poprawiłem. Chodzi o czerwoną diodę, oczywiście dysku twardego. W podstawowym problemie dalszego pomysłu jednak nie mam, chociaż w przypadku reinstalacji Windows’a XP do czasu ustalenia się tzw. prefechingu (3 dni!) bywa, że system startuje wolniej niż przed reinstalką.

Zrób defragmentacje np. Puran Defrag.

Po instalacji SP3 :

przeczyść komputer programem CCleaner

U góry po lewej “Cleaner” na dole Analiza - Uruchom Cleaner

później “Rejestr” Skanuj by znaleźć problemy - Napraw zaznaczone problemy.

kliknij aby powiększyć :

ccleaner1.th.jpg ccleaner2.th.jpg

Zainstaluj/użyj jeszcze Eusing Free Registry Cleaner.

Wybierasz język / language / Polish.

Przewiń – Skanuj rejestr – Napraw rejestr.

przewi.th.jpg skanujrejestr.th.jpg naprawrejestr.th.jpg

Start - Panel sterowania - System - Zaawansowane - Wydajność - Ustawienia - Efekty wizualne - zaznacz tylko

6 pozycji - Zastosuj - OK :

b6f4bd33aeb1d059m.jpg86e86da81e7e892fm.jpg

Może to wydawać się śmieszne,ale czy zatwierdziłeś zmiany po wprowadzeniu ustawień botowania na HDD w biosie?

Przestańcie wypisywać pierdoły z tym BIOSem bo czytać tego nie sposób, zmiana bootowania na CD to raptem z 2 sekundy opóźnienia. Rozumiem że sterowniki płyty głównej instalowałeś? Wejdź w menadżerze urządzeń do właściwości dysków i zobacz w jakim trybie pracuje (czy działa w trybie UDMA).

Defragmentację dopiero co formatowanego dysku?

@Xman:

Co do efektów wizualnych to IMO nie ma nic do rzeczy, bo to nie profil mi się ładuje tylko włącza komputer (dochodzi do okna z wyborem profili). Resztę mogę zrobić, jeśli nie ma nikt nic przeciwko. :wink:

Oczywiście. :slight_smile:

Sterowników płyty głównej nie instalowałem.

Dysk z tego co widzę pracuje w trybie DMA (Bieżacy tryb transferu: Ultra DMA tryb 6).

W takim razie jednak zainstaluj stery dla chipsetu.

Ok, przeczyściłem rejestr tym CCleanerem i EFRG.

Mógłbyś mi powiedzieć, które zainstalować:

http://www.asrock.com/mb/download.asp?M … SATA2&o=XP ?

Edit: AMR, tak?

Jeżeli tj. ta płyta to instalujesz Chipset

NVIDIA all in 1 driver package ver: 812

instalacja - kliknij aby powiększyć :

setupc.th.jpg

Po instalacji uruchamiasz ponownie komputer.

Ok, zainstalowane. Zobaczymy czy coś to dało. :slight_smile:

Dodane 01.09.2011 (Cz) 15:55

Nic nie dało. System włączał się 6 minut… Cały czas świeciła stale ta dioda czerwona i po zalogowaniu jeszcze jakiś czas świeciła stale, a teraz już chyba jak normalnie miga.

Niepokoi mnie ta stacja dyskietek, bo to chyba z niej taki odgłos idzie (co kilka chwil taka próba odczytania jakby płyty - mam nagrane z komórki, mogę wstawić). Może jak ją wymontuję (da się) to zobaczymy co wtedy? Czy macie jakieś inny pomysł? :frowning:

Nie musisz wymontowywać, wejdź do BIOSu i wyłącz stację FDD.

Spróbuję. Jak nie napisze tu zaraz to znaczy, że nie zadziałało i proszę o dalszą pomoc. :frowning:

ja tu obstawiam dysk

ściągnij program HD Tune

i zdjęcia z zakładek

benchmarks, health i error skan(normalne nie szybkie skanowanie)

I jak to wygląda?

screenhunter01sep012017.jpg

screenhunter02sep012017.jpg

screenhunter03sep012017.jpg

Drugiego dysku chyba nie ma potrzeby skanować.

Dodane 01.09.2011 (Cz) 20:27

Zrobiłem z ciekawości test 2 dysku i jakiś inny graf mi wyszedł, czuję, że to może być ten problem…

screenhunter04sep012025.jpg

screenhunter05sep012025.jpg

screenhunter06sep012025.jpg

z error skan nie nacisnąłeś start i nie zaczął ich malować na zielono

zrób error skan na tej 80 i podaj

160 nie musisz

z tą 80 jest coś nie tak bo wykres powinien wyglądać jak tej 180 a nie taki poszarpany

Nie pisałeś wcześniej, że masz dwa twarde dyski i pewnie oba były “na chodzie” podczas reinstalacji systemu? Jeśli tak, to odłącz fizycznie (przewody) dysk, na którym nie ma Windows’a i sprawdź, co na to “powie” komputer. Jaka będzie reakcja podczas startu komputera?

@pawcio1212:

Teraz wyszło coś takiego z tym dyskiem:

screenhunter01sep012332.jpg

screenhunter02sep012333.jpg

screenhunter03sep012333.jpg

@Poraj:

Tak, przecież nie będę odpinał dysku na czas instalowania. :slight_smile:

Jeśli nikt do jutra nie wymyśli nic lepszego to sprawdzę to popołudniu, bo teraz nie będę się bawił już.

Pzdr.

i już dziękuję za pomoc. :biggrin:

Dodane 02.09.2011 (Pt) 14:53

Odpięcie dysku nic nie dało. :frowning: