Dobra i tania MB pod Phenoma 9950

Witam. Noszę się z zamiarem kupna nowego komputera. Na pewno będzie to AMD (więc nie wysilajcie się z Intelem :slight_smile: ). Otóż jestem na etapie wyboru płyty głównej. Zależałoby mi na zintegrowanej karcie graficznej (najlepiej z obsługą Hybrid CrossFireX, która pozwala na połączenie mocy zintegrowanego układu oraz karty graficznej włożonej w slot PCI-E x16). Procesor jaki wybrałem to Phenom X4 9950 (raczej ostateczny wybór). Do tego 2 GB pamięci RAM, dyski twarde takie jak w podpisie i ew. jakiś zasilacz (możecie polecić coś cichego).

Upatrzyłem sobie takie mobo http://www.gigabyte.pl/products/mb/spec … 3h_10.html

Niestety podobno nie obsłuży Phenoma 9950.

nie obsłuży Phenom :shock: ?

czemu nie intel że tak zapytam ?

Czemu nie Intel? Nie chodzi tu o wydajność, cenę. Po prostu lubię AMD. Nie zrobili mnie w bambuko, gdy kupowałem płytę pod socket A. Nie zmieniają tak często podstawek. Chociaż AM2 raczej już się kończy.

Mam wrażenie, że ten GA akurat serii 9850 nie obsłuży :frowning:

Jesli chcesz mieć dobry sprzęt to radziłbym zainwestować w jednak Intela i nie w 4 rdzenie tylko w 2 jajowca a mianowicie E8400 (E8400 45nm - Phenom 65nm / E8400 6mb pamięci - Phenom tylko 2mb / E8400 3Ghz i duża podatnośc na podkręcanie - Phenom 2,5Ghz i trudno powiedzieć coś o podkręcaniu) + np. MSI P45 NEO2-FR + Patriot LLK 2x1GB/800MHz i masz fajny sprzęt :slight_smile:

MSI P45 NEO2-FR - ta płyta odpada. Pamięci 800 MHz traktuje jako 700 z małym haczykiem. Miałem do czynienia z dwoma jej wariantami. No i jak już mówiłem: Phenom 9850 :slight_smile:

Na prawdę nie dasz się przekonać do intela ?? :? (test potwierdza moje słowa że Phenome jest gorszy nawet od Q6600 który jest w starszej technologii 65nm [E8400 jest już w technologii 45nm i z zegarem 3GHz oraz pięknymi możliwościami o/c - pomyśl o różnicy]) Nie wiem czy kierowanie się wyłącznie tym że lubisz AMD jest dobre bo to marnowanie kasy moim zdaniem. Nie dość że nie wykorzystasz 4 rdzeni (chyba że jesteś grafikiem) to jeszcze zmarnujesz kasę na słabego procka (to 2mb pamięci podręcznej dla 4 rdzeniowego phenoma to jakaś kpina - tyle mają najtańsze c2d).

Jeśli nie MSI NEO (o tych pamięciach to pierwsze słyszę) to może ASUS P5Q albo Foxconn P45A-S ??

P.S skoro na stronie producenta jest napisane że płyta ma wsparcie dla procesorów Phenom to znaczy że je obsłuży, ale i tak radzę się zastanowić czy warto marnować kasę na 4 rdzenie i to jeszcze na Phenom?

OK. Poleć jakiegoś dobrego i taniego Quada od Intela. A najlepiej cały zestaw (grafika może być zintegrowana, ale PCI-E też potrzebne). Rozważę taki zakup :slight_smile:

Powiedź w takim razie ile masz kasy i do czego ci ten komp w ogóle będzie potrzebny bo jeśli nie jesteś grafikiem to na 4 rdzenie stracisz niepotrzebnie pieniądze

Na procesor jestem w stanie wydać 600 zł. Na płytę ok 300 zł. Do tego 2 GB pamięci (może 4 - chociaż nie wiem, czy jest sens). Zasilacz póki co byłby taki jak mamy teraz :slight_smile: (jeżeli uciągnie). Quad się przyda przy konwertowaniu filmów. Od czasu do czasu włączona byłaby jakaś gierka. Płyta główna mogła by posiadać pewne możliwości OC (regulacja mnożnika i napięć). Jest jeden argument, który jest jeszcze dla mnie ważny. Mianowicie pobór mocy przez CPU. Z tego co się orientuje, to Core Intela jest nieco oszczędniejsze od Phenoma (nawet tego 45 nm). Prawda to?

Piszesz, że jeśli nie jestem grafikiem to stracę pieniądze. Nie prawda. Układ wielu rdzeniowy to dużo większa elastyczność i wygoda w korzystaniu z komputera. Np. 1 rdzeń - kompresja wideo. 2 rdzeń - przechwytywanie obrazu 3 rdzeń - np. winrar 4 rdzeń - inne zadania.

sam wymiar technologiczny 45nm pozwala na dużo mniejszy pobór prądu i mniejsze wydzielanie ciepła (Quad to grzałka w porównaniu do C2D), ale tu masz przykładowe porównanie:

pobormocyobciazenierh0.png

Co do zestawu to:

- Intel E8400 + Pentagram Karakorum = Ponad 4Ghz po o/c (do samego konwertowania filmów nie potrzeba ci ładować się w Quada tym bardziej za 600 zł - za tyle jest jego najsłabsza wersja więc E8400 wygrywa a na tym chłodzeniu będzie pięknie śmigał)

- Microstar P45 NEO3-FR - co do tych cyrków z pamięciami to pierwsze słyszę i jednak mimo wszytko polecam tą płytę ale jeśli jednak ci ona nie pasuje to w tej cenie zamiast niej to raczej tylko na starszym chipsecie Foxconn P35A-S - obie mają bardzo dobre możliwości o/c

- Patriot LLK 2x1GB Dual 800Mhz - chyba że masz więcej kasy to dorzuć do OCZ Reaper HPC Edition DDRII 2GB/1066 (2 x 1GB) CL5

Zasilacz nie powinien mieć problemów z takim sprzętem.

Co do grafiki to nie wiem ile możesz na nią dać. Jeśli koło 200 zł to proponuję te 2 katy (lepiej nr.1) :

- PowerColor ATI Radeon HD2600XT 256DDR4

- Microstar GeForce 8600GT OC 256MB DDR3

Obecnie jest mało aplikacji wykorzystujących 2 a co dopiero 4 rdzenie. 4 rdzenie mają obecnie zastosowanie w mocnej obróbce grafiki w mocnych programach oraz w dużej kompresji i edycji video w profesjonalnych programach. W zwykłych programach nie wykorzystasz dobrze nawet 2 rdzeni :slight_smile: smutna prawda…

Dałeś mi poważnie do myślenia. Tj wezmę raczej 4 rdzenia (ze względu na to co napisałem wcześniej). Problem tylko z której stajni. Niższa wydajność i cena Phenoma, czy mniejszy pobór mocy Intela. Za AMD przemawia jeszcze fakt, że w układzie AMD 780G zaszyta jest w miarę przyzwoita grafika (jak na integrę). Pamięci kupiłbym pewnie te szybsze 1066 MHz. Zastanowię się.

Z taktowanie pamięci niespełna 800 MHz troszkę się pomyliłem. Problemy z nimi mają płyty MSI NeoFir 9 (nie wiem, czy dobrze zapamiętałem nazwę) pod AMD AM2, a nie Intela.

To nie wina płyty jest, tylko pomysł AMD to jest :stuck_out_tongue:

ja polecam ci 2 rdzenie Intela ze względu to że nie ma wielu aplikacji które wykorzystają 4 rdzenie a wykorzystanie ich w sposób jaki podałeś mija się z celem bo nie spowodowałoby to wzrostu wydajności w wymienionych przez ciebie czynnościach a raczej spadek (wykorzystujesz wtedy 1 rdzeń do każdej operacji a sens wielu rdzeni polega na tym aby jedną operację podzielić na 2 lub 4 rdzenie dla zmniejszenia czasu potrzebnego do jej wykonania i tym samym zwiększenia wydajności). Poza tym Quady są bardzo ciepłe i to ich mankament a nie ma sensu brać najtańszego Quada za 600 zł - lepiej tak jak podałem wziąc E8400 i ten cooler od Pentagrama i podkręcić. Phenom to moim zdaniem pomyłka i chęć pokazania się przez AMD po tym jak Intel zaczął ponownie królować.

Oczywiście ostateczny wybór należy do ciebie ale miej na uwadze to co napisałem. Jeśli bardzo chcesz Quada to lepiej poczekać do premiery Nehalemów w listopadzie bo wtedy z całą pewnością ceny starszych procków spadną i będziesz mógł w podobnej cenie wziąć mocnego Quada a nie ■■■■ Quada z dolnej pułki. Na razie weź E8400 :slight_smile: taka jest moja rada.

Wg mnie phenom to nowoczesny procek. Pełne 4 rdzenie, a nie 2x2 Intela. Na pewno nie jest jakiś super wydajny, ale za tę cenę wydaje się dość ciekawą propozycją. Wolę kupić Phenoma z wyższej półki, niż shitQuada od Intela :slight_smile: z niższej. Scenariusz z czekaniem do listopada/grudnia jest wielce prawdopodobny. Jeszcze jedno. To nie ma być komputer na rok czasu, tylko 2, 4 - może 5 lat. Nie zmieniam sprzętu za często, co widać zresztą po podpisie.

Lepiej poczekać no nowe procki od intela i wtedy zastanowić się nad kupnem

W takim razie może poczekaj na premierę Nehalemów i ich pierwsze testy bo jeśli masz kasę na coś porządnego to lepiej będzie zainwestować w nową podstawkę i nowszą technologię o ile okaże się ona dobra.

… albo poczekaj na premierę AMD AM3. :lol:

Coraz fajniejsze rady dajecie :slight_smile: Prawda jest taka, że che kupić samochód ale jakoś nie mogę dozbierać. Teraz zamiast do skarbonki, to nowy komp będzie ha ha. No nic. Ostatnio robię po 12h, żeby było więcej hajsu.

Jedno jest pewne :slight_smile: jeśli ci się nie spieszy to lepiej poczekać i zobaczyć co wyjdzie z nowych platform i czy to nie okaże się strzałem w 10 ;] niż kupić teraz to co jest dobre a potem pluć sobie w brodę że się nie poczekało ;]. A nawet jeśli nowe platformy okażą się bee to przynajmniej obecne ceny powinny spaść ;]

Jeszcze na AM2+ w tym roku mają wyjść nowe phenomy w technologii 45nm, mają mieć podobno jakieś poprawki wydajności.

A nowa podstawka AM3 ma wyjść w pierwszym kwartale 2009 roku tak jak w przypadku nahelemów potrzebne będą ramy DDR3.