Dobre głośniki do gier i muzyki

Denon DRA-585 - używam od dawna.
Spory zapas mocy, solidny, świetny dźwięk.
Kupisz za 3-4 stówki.
STX M100 - świetny stosunek jakości do ceny, dobre parametry, przyzwoite brzmienie.

Większość wzmacniaczy czy amplitunerów markowych jak Denon, Yamaha, Onkyo itd. zagra przyzwoicie. Sugerowałbym się bardziej stanem technicznym tj. czy był naprawiany, czy jest w 100 % sprawny, wizualnie dobry. Mam RX-570 od 13 lat i jestem zadowolony. Czasami trzeba przemyć styki pokrętła wyboru kanału i tyle.
Monitor Audio BX2 jest do kupienia za 950zł. Bardzo dobre cena / jakość kolumny podstawkowe.

Ano, wzmacniacz jak najbardziej używany, wyższej klasy używany z przed 2k roku potrafi cudnie zagrać. Głośniki bywały różnie eksploatowane i łatwiej im zaszkodzić więc proponuję nowe.

Bo edfider ma już aktywny wzmacniacz w sobie DSP

Moc wyjściowa: Satelity: 2x15W + 2x25W Subwoofer: 70W

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Mam dzięki wam spory wybór :smiley:

Przepraszam po raz kolejny, ale okazało się, że mam nowszą wersję tej listy, i jest tam więcej wzmacniaczy. Jeśli znacie więcej kolumn i wzmacniaczy godnych polecenia, to piszcie, bo będzie chyba z tego osobny wpis na blogu.

Jaką wartość będzie miał zbiór losowych opinii z internetu? Odbiór dźwięku to bardzo indywidualna sprawa dlatego ja nigdy nawet nie próbuje nikomu doradzać konkretnych modeli, ale jeśli już to ktoś ma robić, to lepiej osoba z wyrobionym słuchem, zawodowo się tym zajmująca, niż banda internetowych entuzjastów, którym się coś wydaje, a najbardziej to jak kable grają :wink:

Nie chcę cię zniechęcać do pisania, ale przemyśl, czy taki wpis nie miałby większej wartości gdybyś opisał swoje wrażenia z przetestowanych zestawów, niż tylko wkleił zasłyszane od innych oceny.

Dlatego od roku tego jeszcze nie robiłem.
Ale w ogóle jednak kiedyś popełniłem coś takiego, i gdzieś tam wrzucałem, bo jednak w pewnym momencie pojawiła się potrzeba na taki temat i chodziło mi to już wcześniej po głowie od dłuższego czasu.

Większość tych kolumn jest używanych i już niedostępnych, więc i tzw. zawodowcy (w większości ze sklepów) raczej tu nie będą nikomu pomagać, więc niestety zostają entuzjaści i ich opinie. Sporo modeli nie ma opinii wcale, poza tym, że były polecane.

Generalnie i tak trzeba odpowiedniej wiedzy o zgraniu danych kolumn z danym wzmacniaczem, więc jest to tylko lista poglądowa do rozeznania, i pisania gdzieś tam na forach, gdzie ludzie dalej pomogą z danym przypadkiem. Warto w takim wpisie to też zaznaczyć.

Poza tym nie marudź już tak.

To nie tylko kwestia zgrania ze wzmacniaczem, ale przede wszystkim pokoju odsłuchowego, jego charakterystyki, czy samego ustawienia kolumn. Jedne kolumny w danym pomieszczeniu będą grały lepiej, inne gorzej, ale w odwrotnej konfiguracji będzie inaczej. Jest bardzo dużo zmiennych dlatego ciężko ferować jednoznaczne opinie.

ps.
Nie marudzę, ale warto sobie z tego zdawać sprawę :wink:

Dziękuję. Nie dowiaduję się od Ciebie niczego nowego, lecz to kolejna rzecz, którą warto uwypuklić akurat na początku tej listy.

Imo tego co piszesz chyba lepiej posłuchać kogoś kto wie cokolwiek (Pan deton24 wie nawet dużo więcej :smiley: ), niż będąc totalnie zielonym błądzić i kupić coś co w ogólnie nie ma sensu.

Wiesz może jaka jest różnica między Yamaha A-520, a Yamaha RX-570? Seria RX jest serią wyższą rozumiem?

RX-570 to tani amplituner, A-520 to droższy, ale też starszy, tylko że wzmacniacz. Do napędzenia kolumn lepsze z zasady to drugie.

Widzę tylko nagłówek- “4omy potrzebują dobrego wzmacniacza bo będzie brak basu” i już mam pogląd na temat rzetelności.

Rozwiń czemu wzmacniacz będzie lepszy od amlitunera bo zgodzić się mogę tylko w przypadku tego wzmacniacza vs nowy tani ampli 5,1.

570 jak najbardziej godny polecenia, staruszek ale zagra dobrze.
Możesz oczekiwać czystego ciepłego brzmienia i na brak mocy nie będziesz narzekać.
Z STXami które wyżej poleciłem będzie fajny zestaw.

Bezpiecznie napisałem z zasady, nie, że z reguły.
Tam są wszystkie opinie wzięte w cytat, wcale nie moje, czasem mogą tyczyć się konkretnych tematów doboru pod dane kolumny, zatem wszelkie sugestie, co jeszcze można zrobić, by to wszystko ulepszyć przyjmuję z entuzjazmem.

Jak możesz, napisz coś więcej.

Tamten cytat odnosił się w ogóle do RFT 3010 (DDR). Nie że ogólnie do 4Ohm trzeba dobrego wzmacniacza, tylko że do nich.

Tani to znaczy jaki? Bo nie wiele gorzej gra od dzisiaj powszechnego Oknyo tx- 8270. Sam sprawdzałem na odsłuchu, dlatego dziadek zostaje.
Odnośnie porównywania starych wzmaków czy ampli, pierwszy i najważniejszy to jego stan techniczny. Ciekawe jest, że moja RX-570 ma prawie 30 lat i posiada oryginalne kondensatory.

Fakt faktem ogólna rozbieżność cenowa vs 520 to nie tak dużo, bo 100 zł, początkowo myślałem że jest tańszy ten 570.

Fajnie, że opisałeś jakiś punkt odniesienia.

Do nich jak do każdych cztero omowych trzeba cztero omowego wzmacniacza.
Co do ilości basu to każdy wzmacniacz powinien mieć płaską charakterystykę więc nie rozumiem stwierdzenia “dobrego”.
W którymś z tych poradników było jakieś porównanie do Altusów - ktoś kto porównuje cokolwiek do Altusów jest z góry skreślony.
Fabryczny Altus to tragedia, współczuję wszystkim którzy musieli na tym słuchać muzyki.

Nie powołuj się na te wypociny ani nie polecaj tego czytać, przejrzałem pobieżnie i zrobił to ktoś kompletnie bez pojęcia, przejrzał tylko ceny i podsumował tak naprawdę nie wiedząc co.

To że tani nie znaczy że zły.
Mój Denon kosztował mnie trzy stówki.

Analogi z przed 2k roku są jeszcze na poziomie, nowe sprzęty im nie dorównują.
Przykład, miałem chyba dwa lata temu okazję testować nowiutką Yamahę, jakiś model za tysiąc coś złotych, w papierach 120W na kanał, wi-fi, BT, itd…
Głośniki 80W ledwo na tym drgnęły, gdzie te 120W nie mam pojęcia, grało to tak jakby miało 12 a nie 120W.
Regulacja tonów jakaś “cyfrowa” nie dało się tego słuchać inaczej jak w pozycjach “zero”.

Jedno to sam wzmacniacz, 2-gie ma wbudowany tuner czyli można na tym słuchać radia, nie potrzeba zewnętrznego odbiornika.