Dobre głośniki do gier i muzyki

RX-570 był średniakiem.

Spróbuję to trochę przypudrować, ale to się już dawno rozeszło po kilku forach i rozejdzie jeszcze dalej w podobnej formie, jeśli ktoś na poważnie nie pochyli się nad tym tekstem, i nie zasugeruje kilku rzeczowych poprawek. W tej chwili to co piszesz, pomimo raczej dobrych zamiarów, jest stanowczo nie wystarczające. Jeśli wyrazisz dobrą wolę, spojrzeć na to jeszcze raz dokładniej, i zasugerować więcej poprawek, choćby w ciągu tego miesiąca, daj znać. Nigdzie mi się nie śpieszy, ale póki co miałem śladowy feedback, i raczej wśród sporej ilości osób nikt nie mówił tego co Ty. Nie znaczy, że nie możesz mieć racji. Ot, przesyłali nowe modele. Wydaje mi się, że chociaż część z nich zasługuje na wyróżnienie.

I tak lepszym od dzisiejszych nawet średniaków.

Ja testowałem Arcam SA10 na wysokosprawnych Klipsch i też wzmak nie poradził.

Porównaj moc, Klipsch zazwyczaj daje potężne moce.
Ten Arcam ma 60W, nie da rady napędzić większości podłogowych kolumn.
Podłącz mu Klipsche o mocy maksymalnej nie większej niż moc wzmacniacza to poradzi albo pośle je na śmietnik.
W tym przypadku i wzmacniacz i kolumny miały tą samą impedancję, wzmacniacz mocniejszy od kolumn i nie dał rady.

Z tą wysoką sprawnością też bym się nie rozpędzał.
Dla jakich parametrów podaje Klipsch Efektywność?
2,83V/1m
Jaki jest ogólnie przyjęty pomiar?
1W/1W/1kHz.
Dostrzegasz różnicę?
Jak podadzą efektywność dla ogólnie przyjętego wzorca pomiaru to będzie można wtedy porównywać i sprawdzać.
BTW, to ostatnio modny sposób pomiaru, taki chwyt jak z mocą PMPO.

Ale czy moc jest istotna? Chyba dla kogoś, kto chce napędzić prywatkę w hangarze :wink: Tym tropem poszli producenci współczesnego sprzętu i obiecują cebulion watów (moc w piku, uj wie jak liczona), jak producenci chińskich telefonów obiecując pierdylion pikseli w aparacie bez optyki (telefony).

To swoją drogą sroga przypadłość Klipscha.
RP-600M - monitory - 100W/400W…

Istotna moc jest, ważne aby dobrać głośniki większej mocy niż wzmacniacz.
Oczywiście można podłączyć mniejszej mocy głośniki ale łatwiej je wtedy zniszczyć.

Pomijając to mam 90W amplituner i 200W głośniki, maksymalnej mocy nie użyłem chyba nigdy.

powodzenia, kiedy producent nie podaje ci rms tylko jakieś wyjęte z czapy wartości :wink:

Niewielu już podaje prawdziwe dane, ja mam tego świadomość.

Za słaby tandetny wzmacniacz zrobi więcej złego głośnikom niż dobrej klasy z nadmiarem mocy.

Oczywiście. SA20 wysterowuje te same kolumny z uśmiechem. Są to nieporównywalne wzmacniacze, a różnice w mocach:
SA10 2x50W
SA20 2x80W
Daje przykład, że moc jest pojęciem mało istotnym.

Rozwiń tą teorię.
Ta drugą też.

Mocny wzmacniacz jest bezpieczny dla głośników, sygnał jest przez cały zakres głośników stabilny. Nawet chwilowe przekroczenie granicy nie powinno mu zaszkodzić. Pomijam idiotyzm ludzki. Rozkręcenie słabego wzmacniacza do 80 % może więcej, powoduje mocne przesterowanie, tym mocniej im bliżej 100%. Wtedy głośnik najbardziej cierpi.
Trudno określić, który wzmacniacz jest mocniejszy nawet o tych samych opisanych mocach. Jak wspomniał kolega @anon741072 producent pisze swoje a realia inne. Dochodzi do tego dopasowanie konkretnego modelu do kolumny. Nie chce mi się tutaj teoretyzować bo już dawno to jest nie na temat.

To co piszesz podpada już pod audiowoodoo.
Kiedyś się spiąłem ze sprzedawcą w jednym z salonów który twierdził że przester nawet jakby go nagrać zniszczy każde głośniki.
Dziwne bo bardzo dużo twórców używa przesteru jako efektu i nikomu to głośników nie psuje.
Oczywiście nie twierdzę że się nie da ale to w przypadku ekstremalnego przesteru gdzie nie słychać nic poza charczeniem.
Tak jak przester wzmacniacza jest słyszalny już przy 0,02% tak przester głośników ciężej wyłapać.

Mam pytanie co do omów. Jeżeli w opisie amplitunera jest napisane moc 2x 70w przy 8 omach to nie mogę do niego podłączyć głośników 6 omowych ? przykład połączenie yamahy rx 570 z Sony SS-NX1

Impedancja głośników zawsze powinna być równa lub większa niż wzmacniacza.
Podłączając głośniki mniejszej impedancji ryzykujesz uszkodzenie jednego albo drugiego.
BTW, nawet nie myśl o tych głośnikach, to tanie kolumienki od zestawu micro.