Dobre pamięci do Ryzena 3900XT

Hej,

Szukam pamięci, aby je sparować z Ryzenem 3900XT (tym odświeżonym).
Po przejrzeniu co tam w ceneo i googlu piszczy wychodzi na to, że warto rozważyć:
G.SKILL FlareX 32GB (2x16GB) 3200MHz CL14 za około 1100 PLN.
Chcę kupić w sumie 4 x 16, czyli 64 GB.

Czy jest warta uwagi alternatywa do tych g.skill?

A może lepiej szybsze megaherce (3600), ale gorsze latency CL16?

Co proponujecie?

ps. płyty jeszcze nie mam, ale prawdopodobnie wezmę coś asrocka na X570

Wg mnie dobrze mieć HyperX z dożywotnią gwarancją, no i wyjdą ciut taniej.

Co do płyty głównej to pooglądaj recenzje B550 płyt.

1 polubienie

Tu masz test płyt X570:
http://der8auer.com/x570-motherboard-vrm-overview/

Co do pamięci to brałbym 3600. Jakie? Może tutaj znajdziesz odpowiedź:

p.s. dzisiaj odebrałem bracket pod Ryzena, tylko z montażem muszę jeszcze chwilę odczekać :wink:

TridentZ 3600 CL15.

Mam żelazną zasadę: pamięci wybiera się z listy QVL producenta płyty głównej (np. Asus B450M-A). Dopiero potem ceneo :wink:

Piszesz 3600… ale o CL ani słowa. A ja pytam czy przypadkiem 3200 CL14 nie będzie szybsze od 3600 CL16? Bo o ile mi wiadomo CL jest bardzo mocno istotny.
A płyty obczaję, thx.

ps. jak potestujesz bracketa i okaże się, że obiektywnie robi wow to się pochwal :slight_smile: zresztą …jeśli starczy Ci jaj :wink: to daj znać gdy się okaże, że wywaliłeś kilka stów w błoto :slight_smile:

Czemu polecasz mi B550 zamiast X570? Możesz uzasadnić?

Poczytałem i widzę jedną kluczową zaletę B550: brak pieprzonego wiatraka na chipsecie!

Zobacz: https://youtu.be/J3LSnCLpXAA

Jeśli się okaże, że bracket to tylko efekt placebo…

… to będę miał najdroższe śruby mocujące do chłodzenia CPU :rofl:

spojler

jedna ma źle nawinięty gwint, więc tak czy siak muszę ją wymienić


CL ma trochę znaczenia, ale Hz większe. CL często da się obniżyć, po HyperX bym się spodziewał CL15 że powinno działać stabilnie.

I te co podałeś na początku CL17 twierdzisz, że ruszą na CL15? Jaki % szans jest na to wg Ciebie?

czyli już koszty rosną… przykre by było, gdyby efekt był mizerny, 3mam kciuki :slight_smile:

Nie, nie tak. Poprzednie mocowanie było trefne, jedną śrubę musiałem dokręcać kombinerkami. Bałem się, że się nie wykręci, ale poszło gładko.

Teraz Rysiek wygrzewa się w Prime. Na razie nic nie mówię o wynikach :wink:

Jakiego masz tego Ryśka? Bo widzę, że AIO i znowu (jak w poprzednim wątku :wink: mnie ciarki przechodzą… odżegnując się od Threadrippera uciekłem przez te 280W i konieczność wodowania, Ryzen będzie szedł na powietrzu.

Poczytałem i pooglądałem YT na okoliczność czipsetu B550, chyba rzeczywiście będzie dla mnie dobrym wyborem, bo niewiele ustępuje X570, a nie ma chłodzenia aktywnego oraz mobasy pod B550 są dobrze wyposażone… choć akurat Asrock wypada gorzej niż Gigabyte i na razie wygląda, że B550 AORUS Master wypada najlepiej.

3600, ale to nie jest moje ostatnie słowo :wink:

B550 mają “wadę” w postaci współdzielenia linii PCIe przez M.2 i SATA5/6. Jeśli chciałbyś w pełni wykorzystać możliwości płyty i podpiąć mnóstwo dysków twardych, na B550 będziesz ograniczony do 1xM.2 + 6xSATA lub 2xM.2 + 4xSATA. Zdaję sobie sprawę, że to wada trochę na wyrost, ale przy moim zestawie (1xM.2 + 4xSATA) robi się nieciekawie (z punktu widzenia B550). No i X570 ma mocniejsze zasilanie CPU (8+4 PIN), przez co jest lepszą bazą do OC. A aktywnego chłodzenia chipsetu praktycznie nie słychać (przynajmniej na ASUS TUF).

Uuu… mam obecnie 6 SATA i w zasadzie z jednego tylko mógłbym zrezygnować, ale to i tak nic nie zmienia… no to jednak nie jest sprawa prosta z tym B550.
A co do aktywnego chłodzenia… nie o hałas chodzi, tylko o awaryjność, to co się kręci w końcu zdechnie, zwłaszcza jak jest małe i się kręci jak oszalałe, bo zakładam, że nie ma taka pierdziawka 500 obr/min. tylko z 2 tysie. A pamiętam daaawne czasy, gdy czipsety miały wentylki i były z tym problemy :expressionless:

Dokładnie 2,5k rpm :wink: Czy zdechnie? Pewnie tak. Kiedy? Zapewne będziemy mieli wtedy Ryzeny -nastej generacji.

Bierz X570, nie zawracaj sobie głowy B550.

A z bracketem mam w Prime kilka stopni mniej (3? może 4). Mogłem wrócić do 4150MHz ustawionych na sztywno. Jestem zadowolony :smiley:

Jakie mobo proponujesz od siebie? Tylko omiń Asusa, bo mam alergię na tę firmę.

W znanym już teście od Łysego drugie miejsce zajęła Gigabyte Gaming X:

W tym budżecie Asus nie ma godnego przeciwnika.

Ten budżet mnie nie interesuje, nie chcę najtańszego truchła :wink:
Masz jakieś porównanie droższych modeli? Zaczynam oglądać test Liptona o płytach Asrocka na x570, ale może masz coś ciekawszego?