Dobry fotel do biura

Myślę, że ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że siedzący tryb życia może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego powinniśmy starać się więcej ruszać, nawet jeśli pracujemy w pozycji siedzącej. Czytałem tutaj. Można na przykład robić krótkie przerwy na spacer po pokoju lub wstać od biurka i pracować na stojąco.

Wpływa niekorzystnie. W epoce przed powszechną komputeryzacją były nawet głosy ostrzegające, że czas spędzony przed komputerem nie powinien przekraczać godziny dziennie. Dziś jest jednak inaczej bo mamy lepsze krzesła, lepsze monitory.

Warto też wziąć pod uwagę fakt, że układ limfatyczny lepiej pracuje gdy są bardziej intensywne ruchy mięśni i swobodny oddech, czego często brakuje w skurczonej, zgarbionej czy zestresowanej pozycji siedzącej Podstawy anatomii układu limfatycznego - Zintegrowana Platforma Edukacyjna

Jednakże należy pamiętać, iż występują znaczne różnice między układem limfatycznym, a krwionośnym. Po pierwsze układ chłonny jest układem półzamkniętym, w przeciwieństwie do zamkniętego układu krążenia. Po drugie nie ma „centralnej pompy”, której zadania w układzie krążenia wykonuje serce, napędzając przepływ krwi…

Transport chłonki napędzany jest w pierwszej kolejności poprzez skurcze ścian naczyń chłonnych dzięki obecności w ich ścianie mięśni gładkich. Proces ten wspierają ruchy oddechowe, praca mięśni i ruchy w stawach

W sumie przy obecnej wiedzy chyba należy się trochę dziwić, że stanowiska pracy siedzącej są często kiepsko dostosowane, bo to w ostatecznym rozrachunku wg mnie strata dla pracodawcy.