Dobry kabel HDMI-HDMI

Poszukuję dobrej jakości (i zapewne markowy) kabel HDMI-HDMI o długości mniej więcej 5m.

Przeglądałem allegro i nie znalazłem kabli w standardzie 1.4 (ogłoszony 28 maja 2009), więc 1.3c (ostatnia wersja przed 1.4, ogłoszona 25 sierpnia 2008) będzie najlepszym wyjściem, choć różnice między tymi wersjami nie są jakieś kolosalne.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kabla? Jakiej firmy są dobre? Co konkretnego polecacie (linki)?

Standardy różnią się tylko jakością wykonania.

Każdy kabel HDMI jest taki sam, przecież to przesył cyfrowy.

Ja ostatnio kupowałem kable firmy Vivanco w wersji 1.3c. Nie twierdzę, że są najlepsze ale działają dobrze z Bluray. Ceny też były na akceptowalnym poziomie, a nie np. 300 zł za 2 metry.

Każdy kabel HDMI który jest dobry, marka nie ma tu zaczenia

Na allegro kable różnią się następującymi rzeczami:

-wersją: 1.3b / 1.3b cat II / 1.3c

-obecnością filtrów

-wykonaniem kabla (z miedzi beztlenowej)

-posiadanymi certyfikatami (ISO 9001:2000; CE; ROHS)

Co sądzicie o tej aukcji: http://www.allegro.pl/item723765176_roh … 00_k5.html ?

A standardy nie różnią się tylko jakością wykonania: http://en.wikipedia.org/wiki/High-Defin … e#Versions

Możesz uwierzyć w chwyty marketingowe albo w to że każdy HDMI jest taki sam.

No inna wersja czy obecność filtrów i kabla z miedzi beztlenowej chyba nie są tylko chwytami marketingowymi?

Wiem że zazwyczaj te certyfikaty etc często mają mało wspólnego z jakością kabla, ale na podstawie czegoś trzeba wybrać, a kilka złotych różnicy majątkiem nie jest.

@PaPuX:

Uwierz, że jednak kable się różnią.

Mam taniutki (25 zł) kabel HDMI i TV wyświetla komunikat, że nie może się połączyć z Bluray. Na trochę droższym kablu (80 zł), zgodnym z specyfikacją 1.3c, wszystko działa idealnie. W systemach kina domowego są przesyłane bardzo duże ilości danych, a w tanich kablach jest za dużo przekłamań. W związku z tym, że to połączenie cyfrowe, urządzenia ponowią wysyłanie utraconych pakietów, ale filmu na płycie BD nie pooglądasz. Chyba, że lubisz oglądać coś w stylu TV satelitarnej w czasie burzy. :slight_smile:

Inną sprawą jest, że kupowanie kabli po 300 zł i więcej za 2 metry nie ma sensu, bo tam już płacisz za pierdoły, które nic nie dają.

Moje kable są okrągłe (12 mm średnicy), bez dławików, z pozłacanymi wtyczkami i zgodnością ze specyfikacją 1.3c. Firma Vivanco, 80 zł za 2 metrowy kabel.

EDIT:

Test kabli HDMI w czasopiśmie Komputer Świat (PDF)

Można poczytać ciekawy wątek na forum HD TV:

Kabel Hdmi - Jakość

bzdura. Ja tylko dodam po wypowiedzi kolegów, że dobry kabel to przewód gruby, z grubą izolacja, z metalowymi końcówkami najlepiej pozłacane.

Cała wtyczka najlepiej jak jest także metalowa. Widać dużą różnicę w jakości sygnału i wykonania między kablem za jakieś 20 zł i 80 zł jak kolega wyżej napisał. Z resztą w obojętnie jakich kablach tak jest. Np. żaden DJ na świecie nawet jakiś mały nie używa tanich kabli.

Obojętnie jaki sprzęt używamy zawsze warto brać do tego przewody lepszej jakości co automatycznie dają lepszą jakość sygnału.

W transmisji cyfrowej przecież nie ma lepsza albo gorsza jakość.

Albo jest 100% albo 0% ale każdy ma swoje racje i poglądy.

Jest lepsza i gorsza jakość. :slight_smile:

Można np. wysłać 100 pakietów danych, które umownie dotrą do odbiornika po 1 sekundzie.

Jeśli teraz kabel jest złej jakości, to np. 50 pakietów gdzieś zaginie i nadajnik musi je wysłać ponownie. Odbiornik już będzie musiał czekać na taką samą porcję danych umowne 1,5 sekundy. Im gorsza jakość kabla, tym więcej razy (dłużej) trzeba wysyłać pakiety danych, żeby do odbiornika dotarł komplet 100 pakietów.

W skrajnym przypadku strumień danych będzie płynął za wolno, żeby np. obraz na ekranie odbiornika był płynny i transmisja zostanie przerwana, co objawi się “stop klatką” lub komunikatem ze strony odbiornika o braku kompatybilności.

I to by było na tyle. :slight_smile:

Pytanie: czy do sporadycznego podłączania swojego laptopa pod telewizor bądź odtwarzacz DVD (na razie) wystarczy kabel z tej licytacji http://www.allegro.pl/item723765176_roh … 00_k5.html ? W mniej więcej tej cenie da się znaleźć coś lepszego, czy wszystko to jest to samo i dopiero powyżej 50zł zaczyna się inna klasa kabli?

To jest tak niska cena, że można zaryzykować. Zdecydowana większość komentarzy jest pozytywna. Do DVD i laptopa powinno wystarczyć, bo tam są transmisje na dużo mniejszym poziomie niż w bluray.

No na razie, może w przyszłości do czegoś poważniejszego użyję, ale wtedy i może na lepszy kabel będzie się opłacało wydać. :slight_smile:

Jak ktoś ma jakieś jeszcze propozycje czy opinie, będę wdzięczny, za kilka dni kupię i jak przeprowadzę jakieś testy użytkowe to dam znać.

BTW ten test z Komputer Świat to… Ocena na podstawie tego, czy na opakowaniu jest napisany jaki standard kabla?

Bież 1.3. Ogólnie to przewody różnią się jakością zastosowanych materiałów (czystość przewodnika).

Z tego co zauważyłem u siebie to źle/nierówno dociśnieta wtyczka HDMI może już powodować klatkowanie obrazu i utratę szczegółów. Przewody mimo, że cyfrowe to są dość “czułe” na utrate sygnału. Sam posiadam przewód Panasonic HDMI 1.3c. Dobry ale bez rewelacji.

Ogólnie to im lepszy przewód tym lepsze barwy. Wszystko zależy też od klasy odbiornika.

Wersja 1.4 dodaje sieć i obsługe wyższych rozdziałek niż 1080p.

http://www.hdmi.org/learningcenter/kb.aspx

No w tej aukcji niby kabel jest z miedzi beztlenowej (OFC) o wysokim stopniu czystości - 99,96%, więc może tak źle nie jest, jeżeli są to prawdziwe dane.

A co do różnic między wersjami to w teorii je znam (Google i Wikipedia działają), ale pytałem o praktyczne różnice. A 1.3 również potrafi wyświetlać większe rozdzielczości niż 1080p (np. 2560×1600), ale już z 4kx2k już sobie nie poradzi faktycznie (w przeciwieństwie do 1.4, które ciężko kupić).

Musisz mieć sprzęt zgodny z 1.4 aby w pełni wykorzystać jego funkcje.

Powiedzcie mi czy jak kupujecie kartę graficzna to też patrzycie czy ma pozłacane końcówki, a może specjalnie do nowego monitora kupujecie kabel DVI czy tez korzystacie z tego co był w pudełku ? Czy jeśli będę używał kabla RJ takiego za 200zł za metr to filmiki na youtubie będą w lepszej jakości niż jeśli bym korzystał z takiego za 10zł ?

Niektóre odbiorniki sa bardzo czułe. Dla przykładu gdy tv plazmowy posiada wejście ethernet to kabel musi być ekranowany ferrytem (dlatego zaznaczyłem wcześniej, że odbiornik jest ważny).

Zasada jest prosta - wyższa klasa sprzętu - wyższej klasy okablowanie (umieszczenie słabego kabla pomiędzy dwie jednostki Hi-Fi to tworzenie wąskiego gardła; tłumimy dwie jednostki równocześnie). Oczywiście różnice dla przeciętnego śmiertelnika mogą być nawet nie zauważalne ale testy kabli często pokazuja różnice (głównie podczas generowania barw). Przy plazmowych panelach 1080p widać różnice.

Osobiście uważam, że do kina domowego przewód za 90zł to max.

@fiero

Twój sarkazm był zbyteczny.

Hej, szukam kabla hdmi do telewizora, zastanawiam się nad którymś z tych http://www.profan.com.pl/sklep/k1,1/k2,41,kable/k3,62,hdmi/, ale nie znam się na tym za bardzo. Możecie doradzić?