Dodatek do oczyszczania linków z fb?

Szukam dodatku do Chrome, który będzie oczyszczał odnośniki z facebooka, tak żeby zamiast takiego “gunwa”:
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fallegro.pl%2Foferta%2Fgrzejnik-kwarcowy-maltec-800w-promiennik-farelka-10006232917%3Ffbclid%3DIwAR1IgkjRSHXsfC2viBzWzLZBKQBguhb5LZ5aXVVbbW6rbMfqCZz3nbEq0hE&h=AT3v2rRJ7otndTLQiDioxNAYEOH7dXV4chrPuDJhd89PgV-tuHO6DjHiASol5qyZQHCmfcAx0zIQ0ALVF87yYfaPDPSjTXDBm6uCYdHYIobXfyiYPaBWj6yv3CuO8cHoYIgsCciOmjNt5ELgyP0&__tn__=-UK-R&c[0]=AT2e1CWmQcLgqr9EFKLQ20pmTN452uuNabe1E2Q6L606PJfGbwsfbye8fSgeRJeFfXxExGwNg_hFGLX_kaAkjT86HWbM5yuK4__Aw-5F2JgvxKyrixlmzsYCXbEQxPrkHedaMvOF08wXy4Y6a3PhQmUEUIUzjJdPPeI
mieć normalny link, czyli:
https://allegro.pl/oferta/grzejnik-kwarcowy-maltec-800w-promiennik-farelka-10006232917
Zainstalowałam jakiś Link Cleaner, ale nie działa :frowning: W dodatku nie wiem czy to od instalacji tego dodatku czy po aktualizacji Slimjet coś mi się porobiło z paskiem dodatków i nie da się go teraz przedłużyć, aby widzieć więcej ikon (zawsze po najechaniu kursorem pokazywała się taka dwustronna strzałka pomiędzy paskiem adresu, a paskiem dodatków i można było sobie przesuwać)

Dodatek raczej nie popsuł paska Slimjet z dodatkami, może aplikacja ma odgórny limit na np. 11 ikon i “Basta”.

Może te mają opcje naprawy linków Facebook:

https://einaregilsson.com/redirector/

Redirector niby można uczyć jak ma naprawiać linki o ile nie działa on za późno (np. poprawia link z wersji PC, wymuszając wersje mobilną).


Bardzo opcjonalnie w uBO 1.32.2/AdGuard może działa:

facebook.com##+js(remove-attr, bla-bla-bla, a[href], stay)

przy czym nie wiem co za atrybut trzeba wstawić w miejsce “bla-bla-bla”.

1 polubienie

Nie, mam tam niewiele ikon i miewałam więcej. Zresztą skrócić tego paska, aby ukryć część ikon też już się nie da, a wcześniej była taka możliwość. Niestety akurat aktualizacja przeglądarki zbiegła się u mnie z instalacją dodatku :frowning:

No ja też nie wiem…

@krystian3w Redirector niestety nie działa, a ClearURLs działa tylko częściowo:
https://allegro.pl/oferta/grzejnik-kwarcowy-maltec-800w-promiennik-farelka-10006232917?fbclid=IwAR360OHuSkSXBnIfn_z7kvKR7k_PrdpYdXnjFNQflYntAjI3cwedCbWwudo
Co ciekawe, jeśli kliknę w link, to po przejściu do podlinkowanej strony jest przez ułamek sekundy taki jak wyżej, a następnie zmienia się już na czysty. Jednak przy kopiowaniu jest z tym dopiskiem facebookowym…
Także no lepsze to niż nic, ale jednak wolałabym coś w pełni działającego

Ja od dłuższego czasu nie wchodzę na fb, ale z tego co pamiętam, to u mnie działał chyba Skip Redirect:


plus
Neat URL:

Skip Redirect bardzo rzadko powoduje pętlę przekierowań (u mnie np. na Yandex czy Yandex Translate) i wtedy go wyłączam na chwilę. Przypuszczam, że jest możliwość tego spersonalizowania w ustawieniach, ale nie wnikałem. Może krystian3w tu pomoże.

@Maha czyli trzeba zainstalować obydwa jednocześnie?

Najpierw zobacz Skip Redirect. NeatURL usuwa niepotrzebne “dodatki” na końcu adresu. Przykład ze strony rozszerzenia:
Before:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Ioquake3-Auto-Updater&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Phoronix+(Phoronix)

After:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Ioquake3-Auto-Updater

Możliwe, że działania obu dodatków w części się pokrywają, ale u mnie działają zgodnie razem.
Nie wiem, czy dobrze Cię zrozumiałem - czy chcesz czysty link spod prawego myszki i kopiuj, czy po otwórz w nowej karcie? Bo może potrzebne są inne dodatki.

P.S. Jest w Slimjet opcja pod prawym myszki “otwórz w nowej aktywnej karcie”?
Ja używam (w Cent browser) dodatku Open link in foreground tab:


To tak na marginesie.

Chcę jedno i drugie, ale nieco bardziej zależy mi na możliwości skopiowania czystego odnośnika pod PPM.

Tak, jest taka opcja, ale otwiera właśnie ten “brudny” odnośnik z dopiskiem na końcu. ClearURLs dodaje pod PPM opcję “Kopiuj oczyszczony link”, no ale jak napisałam wcześniej, działa ona tylko połowicznie, a w przypadku otwierania w nowej karcie, otwiera najpierw brudny, ale w ułamku sekundy przekierowuje na czysty

Może to zadziała:

przy okazji niby naprawia Google/Yandex i “milion” innych.

Skrypt niby rusza z ViolentMonkey a Facebook traci kontrolę nad podmianą linków w:

  • lm.facebook.com” (widok mobilny m.facebook.com).

  • Ale na wersji PC już niby jest zero efektu - może trzeba koniecznie TamperMonkey…

    • bardzo opcjonalnie wersja PC za często zmienia układ elementów w drzewie DOM i nikt nad tym nie nadąża a nie widzi sensu sprawdzania 100% linków

PS. skrypt wtedy psuje w “AdGuard Base” działanie filtru na usuwanie reklam z prawej bocznej kolumny na “homepage”, bo AG Base szuka l.facebook.com a nie np. fbclid, zrezygnowali z szukania “Sponsored” z racji problemów z layoutem np. polskim/włoskim.

a fbclid jeszcze czymś innym trzeba by usuwać, uBO od kilku wersji umie:

||pl^*fbclid=$queryprune=|fbclid,important,domain=pl

Przy czym queryprune aka removeparam działa tylko na link z paska adresu a nie tego w kodzie HTML strony. Podejrzewam, że AdGuard też nie ma łatwej opcji do usuwania parametrów z kodu HTML a tylko z linków otwieraniach (np. pasek adresu).

1 polubienie

@ krystian3w mam pytanie/prośbę dotyczącą jednego dodatku. Mam nadzieję, betmariss, że się nie obrazisz za tę prywatę, ale profil krystian3w jest ukryty i nie mogę do niego wysłać wiadomości prywatnej.
Chodzi mi o chyba jeden z najlepszych dodatków do blokowania automatycznego odtwarzania audio i wideo na stronach internetowych AutoplayStopper robiony przez yochaim-a:


Na AMO Firefoksa go oficjalnie nie ma, nie wiem czemu. Jest fork zrobiony przez RandPC Halt VideoAutoplay (na karcie dodatków pojawia się jako Autoplaystopper):

ale nie był dawno aktualizowany. Co ciekawe yochaim cały czas robi aktualizacje pliku xpi (sprawdzam dodatkiem Link Properties Plus WE dla Fx), ale nie podpisuje go w AMO. Więc nie da się go zainstalować w Firefoksie, ale już np. w Waterfoksie warunkowo już tak. Znaleźć go można tu:
http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?f=48&t=1483305&start=1275&sid=45ee4a76ebebee4da6725d39d6cb798d
Link do zipa z autoplaystopper.xpi w środku:
https://yochaym.bitbucket.io/flashtest/newversions.zip

@krystian3w : jeśli to nie problem (a chyba masz konta na AMO, Chrome web store, czy reddit) i masz chwilę czasu, to czy mógłbyś popytać się yochaim-a, czy RandPC, czy nie da się czegoś z tymi aktualizacjami dla Firefoksa zrobić. Może sam mógłbyś zrobić takiego forka, czy chociaż pomóc yochaim-owi podpisywać xpi. Ja niestety w ogóle się na tym nie znam, ale dzisiaj też do yochaim-a napiszę, czy nie da się zrobić (jego mail jest na Chrome web store).

Ja używam głównie Firefoksa, ale poszukam jeszcze rozwiązań na chromowate i jeśli coś znajdę, to dam znać. Chyba, że krystian3w coś znajdzie. Ja tylko amatorsko, a on praktycznie zawodowo się tym zajmuje :slight_smile:

@Maha - zainstalowałam Neat URL - niestety, nie oczyszcza kopiowanego odnośnika wcale, nawet nie dodaje żadnych opcji pod PPM, ale po kliknięciu w odnośnik od razu otwiera się czysty link.
Czyli nadal szukam czegoś, co oczyszcza kopiowany odnośnik, ale najlepiej, aby było to 2 w 1, bo słabo, żeby trzeba instalować 2 różne dodatki.
A ten Skip Redirect ma opcję oczyszczania odnośników przy kopiowaniu pod PPM czy oczyszcza jedynie kliknięty link podczas otwierania strony?

Może Mozilla nagle ich zbanowała jakoś a dodatek oznacza jako “marny” i żąda poprawy jakości kodu przed publikacją nowej wersji.

Nie wiem na ile oni umieją w np. dockery by skryptem wysyłać dodatek do podpisania na potrzeby własne i po około 15 min - 1 h otrzymać podpisane XPI dla Firefox Quantum “stabilnego”. Możliwe, że stracili chęć ręcznego wysyłania ciągle przez WWW, pobierania po godzinie ręcznie (niby łatwiej surowy kod spakować do zip i zmienić rozszerzenie na xpi).

Bardzo możliwe, że uznają mechanizm wbudowany w najnowszy Firefox za dojrzały, tylko użytkownicy zapominają ustawić na sztywno blokady zmutowanego wideo w ustawieniach:

Przechwytywanie

Niby tylko “TikTok” i player “WP Media SA” to obszedł (albo ja za dawno temu oglądałem tiktoka i player WP, gdy się wyłamał z blokad).

@krystian3w tylko ja nie używam dodatku GreasMonkey a to chyba potrzebne?
No i mi chodzi wyłącznie o wersję PC
Dodałam do uBlocka:
||pl^*fbclid=$queryprune=|fbclid,important,domain=pl
ale nie oczyszcza kopiowanego odnośnika, tylko ten kliknięty.
Czyli teraz potrzebne coś, co oczyszcza ten kopiowany

GreaseMonkey jest tylko dla Firefox (i niby ma teraz najmniej funkcji), na Chromium najpopularniejsze odpowiedniki to ViolentMonkey i TamperMonkey.

Ja wersje PC sprawdzałem w trybie podglądu postu z grafiką i na “tablicy”/“wallu”, wtedy skrypt w prawej kolumnie nie działa ani na post ze środkowej kolumny (może jakiś bug w ViolentMonkey ale wątpię).

W sumie ciekawe czy wersja mobile ma słabsze wymuszanie lm.facebook.com/..., pewnie tak…


Nie chce zapeszyć ale pewnie to musi być już dodatek lub skrypt dedykowany pod Facebook, skoro Facebook używa jakiś eventów “mousedown” by podmieniać link w kodzie - niesety na część eventów nie pomaga wbudowane w uBO/AG +js(aled, bo on części nie widzi wcale.

Nigdy nie były mi te dodatki potrzebne i trochę słabo instalować dla jednego skryptu. No i skoro na PC i tak jakoś słabo działa, to chyba nie ma sensu.
W każdym razie otwieranie odnośnika załatwia ten filtr do uBlocka, więc teraz potrzebne tylko coś, co oczyści kopiowany odnośnik, bo często zdarza się, że chcę komuś wysłać i wtedy mi się wkleja taki zaśmiecony. W sumie ClearURLs pomaga, bo wtedy już tylko usuwam tą dopisaną przez fb końcówkę, no ale wygodnie by było, gdyby coś czyściło te odnośniki do końca :wink:

Jeszcze mam pomysł by szukać dodatku z opcją:

“kopiuj widoczny tekst linka” - takie coś jest niby standardem w mobilnych przeglądarkach (?)

niby Facebook nie wspiera BBcode/Markdown/HTML by link maskować pod dziwne słowa lub zupełnie co innego np.:

allegro.pl a otwiera się przekręt kup-szybko.allegro.agency.

Ale wtedy ucierpią długie linki aukcji allegro, bo pewnie FB wciska z 3 kropki i więcej linka nie widać:

https://allegro.pl/oferta/grzejnik-kwarco... - taki nawet nie otwiera się, bo ucięło numer aukcji a już nikt nie używa pewnie wersji listing=100063... bez nazwy w url.

No dokładnie. Widoczny tekst mogę skopiować i bez dodatku, ale właśnie problem w tym, że wtedy brakuje połowy odnośnika :frowning:

Sprawdziłam jeszcze Copy Real Url, ale też nie daje rady z tą końcówką przy kopiowaniu odnośnika

Bo ten “fbclid” jest chamsko osadzony w kodzie.

Na ryzyk fizyk spróbuj użyć AdGuard na Facebooku (jak dalej używasz go pod filmweb - niby adblock tam zelżał i już uBO nie robi zepsucia), aktywować tryb “niewidzialności”, zobaczyć czy w polu “usuwaj parametry śledzenia” jest “fbclid”.

Może taki mechanizm działa wyjątkowo na kod HTML (bo removeparam raczej tylko na ruch sieciowy tj. “pasek adresu”) i ma interwały do wykrywania ceregieli ze strony FB, że dalej dokleja (no chyba, że doklejanie zachodzi w ms od usuwania).

1 polubienie