Dodatkowe chłodzenie laptopa

Witam,
Czy jest możliwe dołożenie dodatkowego chłodzenia laptopa np wymontowując napęd DVD i w jego miejsce wkładając wentylator + jakiś miedziany moduł odprowadzania ciepła?
Posiadany przeze mnie laptop to Lenovo g710.
Pozdrawiam

Ten model laptopa z poprawnie wykonaną konserwacją układu chłodzenia nie wymaga dodatkowego schładzania. Na dodatek nic tam by nie dało zamontowanie wentylatora w miejscu napędu. No, może trochę kurzu.

Rozebrać, dobrze wyszorować Kntaktolem U procesor, radiator i GPU. Nałożyć odrobinę pasty na radiator i dobrze wypolerować, na połysk, nałożyć pastę na CPU i GPU, podgiąć odrobinę elementy sprężyste, dociski do góry, i skręcić lekko, a potem dociągnąć mocniej i powinno być wszystko w normie.

Poza zabrudzeniem układu chłodzenia, przyczyną przegrzewania się może być odkształcony radiator (np skoszony podczas nieumiejętnego zdejmowania lub zakładania).

1lajk

Zakładając, że od tego “podginania” lub ze starości, nie rozszczelniły się ciepłowody.

Ostatnio wymieniałem pastę termoprzewodzącą na ARCTIC MX-2 miała dobre opinie. Podzespoły w stresie nie przekraczają 65 stopni. Zastanawiało mnie czy da radę zamontować dodatkowy wentylator żeby zejść poniżej 60 stopni i czy to ma w ogóle sens.

Nie ma. 60 stopni w laptopie podczas stresu to dobra temperatura.

1lajk

Nie ma sensu. 65 stopni w laptopie to bardzo dobra temperatura i dalsze jej obniżanie nie przyniesie wymiernych korzyści.

1lajk

Ok dziękuję za odpowiedzi.
W takim razie może jesteście w stanie powiedzieć (tak na przyszłość) jakie temperatury maksymalne (bezpieczne) mogą mieć:

  • CPU - i3 4100m,
  • GPU - nVidia GT820m?

Procesor 100 stopni.

Z tego co pamiętam chyba 80 stopni.

1lajk

Wow nie przypuszczałem że aż takie temperatury to wytrzyma. Ok dzięki temat można zamknąć.

Procesory mobilne to nieco inna technologia i architektura dlatego są wstanie znosić większe temperatury od swoich desktopowych odpowiedników gdzie można zastosować wydajniejsze chłodzenie. Laptopy są skazane na dużo gorszej jakości chłodzenie dlatego też procesory muszą wytrzymywać większe temperatury.

1lajk

Na aliexpressie mają coś takiego, ale musiałbyś poszukac za modelem i rozsądną ceną.
KOOLASON 12.7mm laptopy Notebook Optical CD napęd ROM zmodyfikowany chłodzenia chłodnicy SATA cichy regulowana prędkość Turbo wentylatory chłodnicy|cooling cooler|cooler sataturbo radiator - AliExpress

1lajk

W ramach ciekawostki - odkurzacz chłodzący do laptopa. Imho wyciąganie kasy.

Mają też np.

Myślę, że oba urządzenia są równie skuteczne.

Powiem tak, dodatkowy wentylator, który pompuje chłodne powietrze przez stacje cd może działać. Szczególnie jak laptop ma mało dziurek na spodzie. :wink:

Wyciągacz powietrza tez może działać, jak ktoś ma uszkodzony wentylator :wink:

65 stopni w stresie to bardzo dobry wynik.

Co ma dać ten wentylator w tym laptopie, poza wciąganiem syfu, hałasem i pobieraniem prądu?
Jeśli cokolwiek da, to bardzo niewiele, a szybko zabrudzi laptopa w miejscach, które nie są do tego celu przystosowane. Mozę np. wdmuchiwać bród w klawiaturę, czy złącza taśm.

Strumień powietrza przy radiatorze CPU, i syf. :slight_smile: Możesz ciągnąć samochód, ale szybciej, gdy ktoś pcha dodatkowo. Tak samo będzie z przepływem powietrza, a to implikuje wspomniany syf. Jak zawinie folia, to dostęp powietrza wyniesie 0 i brudu też nie będzie.

Co zawinie folią? Płytę? Klawiaturę od spodu? Gdzie ci to powietrze ma niby wlatywać? Widziałeś zdjęcie powyżej? Ono nawet nie doleci do radiatora. A jeśli cokolwiek tam dotrze, to bez jakiegokolwiek wpływu na temperaturę. Co więcej, sam radiator jest izolowany, a powietrze jest zaciągane z poza obudowy.

Całego laptopa, wtedy bezie w środku czysto, zero powietrza, to zerowy dostęp kurzu. :slight_smile:

Owszem ma, powietrze będzie szło, na oko, przez moduł wifi, na RAM, a tam zostanie zassane do do chłdozenia ciepłowodów. Spójrz na obudowe z drugiej strony, przepływ powietrza ograniczą poszczególne elementy, ale nie zablokuja, tam pełno jest dziurek i okienek, a sama obudowa nie przylega na całej długości 100% idealnie do płyty.