Dodatkowe opcje w GRUBie + wine dla innych użytkowników

(Dziara667645121) #1

Witam, mam dwa problemy.

Pierwszy dotyczy GRUBa. Mam do wyboru opcje podstawowe (Mandriva i Mandriva tryb awaryjny), ostatnio pojawiła mi się taka opcja:

Deskop586 2.6.21.1-4mnb

i jeszcze dwie podobnej budowy. Co jest odpowiedzialne za ich powstanie, i jak je usunąć?

Drugi problem dotyczy programu Wine. Czy da rade zrobić tak, że jeżeli ja jako użytkownik1 mam zainstalowanego Wine, a dodatkowo instalowałem programy Windowsowe przez niego to np użytkownik2 może je tak samo włączać? Znalazłem folder Wine, oraz programów niezainstalowanych za jego pomocą, ale nie wiem jak zrobić aby inny użytkownik mógł je wybierać tak jak ja z poziomy paska menu.

(B Brachaczek) #2

Musiałbyś najpierw zmienić uprawnienia, żeby inni użytkownicy poza tobą mogli zapisywać do tych plików. Potem stworzyć dowiązania symboliczne (symbolic links) typu /home/uzytkownik2/.wine -> /home/uzytkownik1/.wine oraz /home/uzytkownik2/.local/share/applications/wine -> /home/uzytkownik1/.local/share/applications/wine.

(Dziara667645121) #3

Dobra jeżeli chodzi o pierwszą część twojego posta beevvy to rozumiem że mam nadać chmody 777 tym folderom tak?

Ale co do tych dowiązań to za dużo nie rozumiem, ale poszukałem trochę na Google i znalazłem coś takiego:

ln -s plik_istniejący link_symboliczny

czyli ma to wyglądać tak? :

ln -s /home/uzytkownik2/.wine /home/uzytkownik1/.wine

W menu użytkownika2 będzie to widać?

(B Brachaczek) #4

chmody 777 może nie są najlepszym rozwiązaniem, ale niewątpliwie będą działać. Tylko pamiętaj o opcji -R do polecenia chmod, żeby zmienić uprawnienia także podkatalogów i plików wewnątrz.

Co do dowiązań, to chodzi dokładnie o to, co napisałeś. To pierwsze (.../.wine) to same programy, a drugie (.../.local/...) to pozycje z menu. Przy czym wiedz, że w ten sposób nie tworzysz kopii, tylko po prostu uzytkownik2 będzie widział to samo, co uzytkownik1, ale fizycznie będzie to się znajdowało tylko w jednym miejscu (u uzytkownika1).

(Adam Romanowski993) #5

Ten wpis w GRUBie możesz usunąć, wpis "Uruchom Mandriva Linux..." jest "zalinkowany" do najnowszej wersji jądra. Możesz sprawdzić, włączając system z tych 2 wpisów i porównując wersje jądra poleceniem

uname -r

(Dziara667645121) #6

Tak o:

Udało mi się dowiązać to:

ln -s /home/maggot/.wine /home/patrycja/.wine

Wszystko ładnie działa, ale kiedy wpisuje to:

ls -s /home/maggot/.local/share/applications/wine /home/patrycja/.local/share/applications/wine

Pojawia się:

ls: nie ma dostępu do /home/patrycja/.local/share/applications/wine: Nie ma takiego pliku ani katalogu

a po kilku próbach:

/home/maggot/.local/share/applications/wine:

razem 4

4 Programy/ 0 wine@

Pewnie robię błąd w poleceniu, pytanie gdzie?

(B Brachaczek) #7

Programy są zainstalowane u maggota tak? Jeżeli tak, to dobrze robisz.

Prawdopodobnie patrycji jeszcze żaden program nie stworzył odpowiednich katalogów. Wpisz zatem zalogowany jako patrycja:

mkdir -p /home/patrycja/.local/share/applications

A potem jako root znowu:

ln -s /home/maggot/.local/share/applications/wine /home/patrycja/.local/share/applications/wine

(Dziara667645121) #8

Zrobiłem tak jak powiedziałeś i o to efekt:

[root@localhost maggot]# mkdir -p /home/patrycja/.local/share/applications

[root@localhost maggot]# ls -s /home/maggot/.local/share/applications/wine /home/patrycja/.local/share/applications/wine

ls: nie ma dostępu do /home/patrycja/.local/share/applications/wine: Nie ma takiego pliku ani katalogu

/home/maggot/.local/share/applications/wine:

razem 4

4 Programy/ 0 wine@

[root@localhost maggot]#

(B Brachaczek) #9

Oho, już widzę. Ma być "ln", a nie "ls". Nie zauważyłem tego wcześniej. Poza tym katalog dla patrycji miałeś tworzyć jako patrycja, a nie root, ale mniejsza z tym.

(Dziara667645121) #10

Mogło by się wydawać że wszystko działa. Konsola nie wywala błędu, ale kiedy loguje się na patrycje to w Menu zero zmian, dodatkowo zauważyłem że kiedy próbuje uruchomić jakiś program przez Wine na profilu patrycji (dostaje się to niego przez katalog wine) to ciągle jest ładowanie, a w końcu nic się nie odpala;/

(B Brachaczek) #11

Podaj wyniki komend (każda osobno):

ls -l /home/patrycja/.wine

ls -l /home/patrycja/.wine/

ls -ld /home/patrycja/.local/share/applications

ls -l /home/patrycja/.local/share/applications/wine

ls -l /home/patrycja/.local/share/applications/wine/

ls -l /home/maggot/.local/share/applications/wine*

(dragonn) #12

beevvy a nie powinno być zamiast ls ln ??

(B Brachaczek) #13

Jeśli chodzi Ci o mój ostatni post, to nie. Kolega już wykonał ln. Ja chcę się przekonać, czy zrobił to dobrze i czy są odpowiednie uprawnienia.

EDIT:

A jeśli o ten, który przed chwilą edytowałem, to to było kopiuj-wklej od Dziary - na początku nie zauważyłem błędu u niego :wink:

(Dziara667645121) #14

ls: nie ma dostępu do /home/patrycja/.wine: Brak dostępu

ls: nie ma dostępu do /home/patrycja/.wine/: Brak dostępu

ls: nie ma dostępu do /home/patrycja/.local/share/applications: Brak dostępu

ls: nie ma dostępu do /home/patrycja/.local/share/applications/wine: Brak dostępu

ls: nie ma dostępu do /home/patrycja/.local/share/applications/wine/: Brak dostępu

razem 4

drwxrwxr-x 5 maggot maggot 4096 2009-12-22 17:13 Programy/

lrwxrwxrwx 1 root root 45 2009-12-22 19:12 wine -> /home/patrycja/.local/share/applications/wine

Czyli rozumiem że źle nadałem uprawnienia tak? W plikach jest że wszyscy mają dostęp i mogą zmieniać, więc sam nie wiem...

(B Brachaczek) #15

Zapomniałem napisać, żebyś wykonał to jako root.

(Dziara667645121) #16

lrwxrwxrwx 1 root root 18 2009-12-22 19:15 /home/patrycja/.wine -> /home/maggot/.wine/

razem 536

drwxrwxrwx 2 maggot maggot 4096 2009-12-22 17:12 dosdevices/

drwxrwxrwx 6 maggot maggot 4096 2009-12-19 20:55 drive_c/

-rw-rw-r-- 1 maggot maggot 506710 2009-12-23 10:43 system.reg

-rw-rw-r-- 1 maggot maggot 2184 2009-12-23 10:43 userdef.reg

-rw-rw-r-- 1 maggot maggot 23923 2009-12-23 10:43 user.reg

drwxr-xr-x 2 root root 4096 2009-12-22 22:17 /home/patrycja/.local/share/applications/

lrwxrwxrwx 1 root root 43 2009-12-22 22:17 /home/patrycja/.local/share/applications/wine -> /home/maggot/.local/share/applications/wine/

razem 4

lrwxrwxrwx 1 root root 45 2009-12-22 19:12 wine -> /home/patrycja/.local/share/applications/wine/

razem 4

lrwxrwxrwx 1 root root 45 2009-12-22 19:12 wine -> /home/patrycja/.local/share/applications/wine/

Kurde, dziwne że sam nie wpadłem na to że trzeba to wykonać rootem... Ale mam nadzieje że już wszystko jest dobrze.

(B Brachaczek) #17

Dobra, to wykonaj poniższe polecenia rootem, przeloguj się patrycją i powiedz, czy już działa.

chown patrycja:patrycja /home/patrycja/.wine

chown -R patrycja:patrycja /home/patrycja/.local

chown patrycja:patrycja /home/patrycja/.local/share/applications/wine

rm /home/maggot/.local/share/applications/wine/wine

chmod -R 777 /home/maggot/.wine

chmod -R 777 /home/maggot/.local/share/applications/wine

Jeśli jeszcze nie działa, to podaj jeszcze raz wyniki tych poprzednich poleceń.

(Dziara667645121) #18

Można powiedzieć że działa, tzn programy już się normalnie uruchamiają, ale wciąż nie ma ich w menu.

Ta komenda miała za zadanie usunąć dowiązanie?

rm /home/maggot/.local/share/applications/wine/wine

(B Brachaczek) #19

Hm, to pokaż wynik

Masz GNOME czy KDE?

A tamta komenda miała usunąć niepotrzebne dowiązanie, które widocznie przypadkowo utworzyłeś.

Ogólnie problem z tym jest dlatego, że w Wine nie ma takiej opcji, żeby programy instalować globalnie, na cały system. Obecnie da się tylko dla poszczególnych użytkowników.

(Dziara667645121) #20

lrwxrwxrwx 1 patrycja patrycja 43 2009-12-22 22:17 /home/patrycja/.local/share/applications/wine -> /home/maggot/.local/share/applications/wine/

razem 4

drwxrwxrwx 5 maggot maggot 4096 2009-12-22 17:13 Programy/

Mam KDE