Dokupowanie Pamięci RAM - czy ma sens?

Witam. W tym temacie chciałbym zadać 2 główne Pytania:

  1. Czy i jakim programem można sprawdzić jaką mam pamięć ram (częstotliwośc, firma itp) czy jedynym sposobem jest otwieranie komputera?

  2. Mam sprzęt: Intel Core 2 Quad Q9300 (4x 2.5ghz), GeForce 9600GT oraz 2GB pamięci Ram. Wiem że mam 2 kości po 1Gb i prawdopodobnie są one 800Mhz. Czy odczuł bym zmiane z 2gb na 4gb? Dokupiłbym 2 kości po 1gb takie jak mam żeby pasowały. CHyba że można mieszać to może nawet 2x2Gb bym dokupił. Gry takie jak GTA IV w miare chodzą. Raczej sam System wolno ładuje a już kilka okienek czy procesów kopiowania itp strasznie zamula komputer. Czasem przeglądarka potrafi go zamulić. Bawię się w Tworzenie stron Intenetowych i jest to irytujące kiedy Kopiowanie pliku trwa DŁUGO a przeglądarka przy większej ilości kart się zawiesza. Czy dokupienie Ramu pomoze czy to raczej może być Wina procesora (który zazwyczaj ma max 20% zużycia a Ram często 70% przy samym systemie Windows 8.1 Pro)

Jeżeli masz 64-o bitowy system, to jak najbardziej warto, ale moim zdaniem do takiego sprzętu 8GB to max.

programem CPU-Z odczytasz taktowanie pamięci można to też sprawdzić w biosie, firma oraz model pamięci powinny pisać na naklejce na pamięciach

na pewno odczujesz pozytywną różnicę po dołożeniu ramu na 4GB i według mnie było by warto ale już więcej nie ma sensu, po dołożeniu ramu bym zainstalował Windows 7 jeśli go w tej chwili nie masz na pewno też odczujesz poprawę w działaniu systemu i gier

Do tego sprzętu włożyłbym nie więcej niż 4GB pakowanie w ddr2 jest nieopłacalne.

Dziękuję. Tylko mając te 2 kości po 1 Gb lepiej dokupić kolejne 2 po 1Gb czy jedną 2Gb?

 

P.S.

 

Polecicie jakieś tanie Kości Ram ? Wiem tylko że mam 800Mhz 2x 1GB  DDR2(nie boje sie wywalenia tego całkowicie). Pytanie tylko czy kości szybsze niż 800mhz zadziałaja i czy np. DDR3 zadziałają? To zalezy od płyty głównej czy nie?

Rodzaj pamięci DDR2 czy DDR3 zależy od płyty - nie wsadzisz DDR3 do płyty na której masz DDR2.

W moim komputerze na płycie znalazłem takie dane:

PC2-6400 to są 800 MHz!

To z jakiej Paki program mi wskazuje 400Mhz… To już nie rozumiem :]

Zawsze przy pamięciach 800mhz program pokazuje 400 to jest normalne

A to tego nie wiedziałem. Dzięki za informacje. 

Na olx znajdziesz pewnie i po 30 zł. Jeżeli nie zmienisz systemu, to wystarczy.

Witam. W komputerze mam 2 wejścia czerwone i 2 żółte (oznakowania do Dual Channel). Stare kości 1gb Hynix 800mhz 5-5-5-15 timmingi (nieznane napiecie volt) działają jakbym nie wsadził. Nowo zakupione kości są problematyczne.

  1. Gdy dołoże 2x 512mb Patriot 800mhz 4-4-4  komputer sie nie uruchamia - czarny ekran

  2. Gdy włożę same Patrioty komputer uruchamia się

  3. Gdy włożę 2x1gb Patriot 800mhz  4-4-4-12 2.2v komputer nie włącza się i wydaje z siebie 3 piski, i potem znowu i znowu.   Gdy te same kości dołożę do obecnych znowu czarny ekran i nic.

 

512 z timmingami 4-4-4 działają, 1gb z 4-4-4-12 już nie. Na 512 nie podane są volty, na 1gb podane 2.2… 

 

Kości sprawdzane na innym komputerze i działają poprawnie wszystkie - Sprawdzane Memtestem. Ktoś pomoże?

musisz ustawic timingi na sztywno w biosie 

u mnie ten trik dziala

Tylko jak to wszystko porobić i dostosować. 

1 kosc ciagnie ok 10watt 

ps. zasilka słabiutka .dziwie sie ze podczas gry nie masz bluescreenow

Na szczęście mnie to ominęło… Ciekawe czy ten zasilacz w ogóle uciągnie dodatkowe 2 kości RAM, ale najpierw muszę jakoś je uruchomić. Timmingi zmienić? Ok spoko. A Napięcia nie trzeba? Jak zmienić te Timmingi i ewentualnie jak napięcie zmienić? Da się na 2 kości 1.8 a na kolejne 2 dać 2.2v ?

Poza tym jak mam uruchomić bios w celu obnizenia Timmingów nowych kości RAM jak nawet nie uruchamia się komputer tylko pipczy?

Zmień zasilacz będziesz bezpieczniejszy. Igranie z ogniem.

Ale czy sama zmiana zasilacza pomoże czy i tak będę musiał coś przestawiać? Jaki zasilacz byście Polecili? (niedrogi, byle na 1 rok starczył). 

A wiąże się, wiąże! Bywa, że “lekarstwem” jest po prostu reinstalacja systemu po zmianach w slotach pamięci. Może i to Cię czeka?! Istotne jest, czy BIOS widzi odpowiednią wartość pamięci RAM? To jest sprawa podstawowa!