Domowy serwer - konfiguracja sprzętu

Witam,

posiadam obecnie powiedzmy serwer ze starego laptopa ASUS F3e CPU Core2Duo T5450, 2GB RAM [jutro będzie 4GB], HDD 160GB, HDD2 2TB w obudowie na Firewire800.

Na serwerze nie ma mega dużego ruchu.

Działają na nim usługi: www, mysql, ssh, ftp, irc, torrent, owncloud

Z ownClouda korzystają wszyscy domownicy 12-15 osób, każdy ma po 100GB przestrzeni

WWW, są na nim 3 blogi [Wordpress] z nie dużym ruchem. jedno forum oparte na phpBB3 - korzysta z niego 25-30 osób, jest to forum pracownicze dla mojego znajomego

ssh, głównie korzystam ja i jeszcze 3 osoby

torrent, oczywiście przez TorrentFlux [www]

Jak na razie taki zestaw daję radę i nikt nie narzeka.

Ale ostatnio pomyślałem czyby nie kupić jakiegoś używanego serwera z DDR3 z ebay.co.uk [mieszkam w UK].

Czy lepiej złożyć coś na nowych częściach wiadomo nie były by to części typowo serwerowe, ale może coś można pomyśleć…

Jak wy uważacie?

Na używany serwer chciałem przeznaczyć z 400-500 funtów. Oczywiście nastawiam się, że dyski będę musiał kupić nowe, bo jak wiadomo w takim używany serwerze mogą być już trochę w złej kondycji. Jedynie ten mój dysk 2TB w obudowie zostanie, podłączyłbym go przez Firewire albo ewentualnie USB do póki nie kupiłbym nowych dysków do tego używanego serwera o pojemności minimum 2TB.

Bo zostawienie obecnego laptopa z tym dyskiem zewnętrznym chyba nie jest dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę?

Dobra to mamy opcje:

  1. kupić używany serwer z DDR3 z ebay.co.uk + zakup nowych dysków

  2. składać serwer z nowych części wiadomo nie na częściach typowo serwerowych

  3. zostawić obecnego laptopa i ewentualnie dokupić kontroler firewire lub esata na ExpressCard i kolejny dysk w razie potrzeby

Co do typowych serwerów, nie zwracajcie uwagi na zużycie prądu ponieważ mam stałą opłatę nie patrząc na zużycie (taki plus wynajmowania mieszkania obok firmy :wink: ten sam właściciel :slight_smile:

Wiadomo z czasem będzie pewnie więcej userow. Już mam z 5 osób chętnych na konto ownCloud takie po 20GB.

Z czasem rownież chciałbym uruchomić jeszcze serwer mail.

Obecne łącze: download 30-35 Mbps upload 12-18 Mbps to jest łącze tylko dla serwera drugie podobne mam dla wszystkich do codziennego użytku :slight_smile:

Czekam na wasze propozycje!

Dzięki za wszelką pomoc!

Pozdrawiam.

dla mnie w takim serwerze mankamentem jest brak mirroringu dla danych użytkowników ale i tak pomysł z wykorzystaniem laptopa uważam za odważny :). w takich zastosowaniach postawiłbym jednak na stacjonarny - ze względu na dyski. Ja bym kupił nowego kompa a nie jakiś używany za tą kasę, 2GB ram powinno wystarczyć 4 to max, jakiś athlon 2 rdzeniowy czy intel i3 i dyski wg zapotrzebowania byle w software raid chodzily + 64GB ssd dla systemu. dodałbym też najprostszy UPS. Monitora, klawiatury i myszy przecież nie potrzebujesz.

Mam jeszcze jeden dysk 2TB na USB i na nim robię co 2-3 dzień kopię tego 2TB w serwerze.

 

To jak stacjonarka to może jakaś bardzo dobra płyta ze sprzętowym RAIDem będzie lepsza?

ten serwer ktory pokazujesz jest spoko i zdecydowanie za duży jak na twoje potrzeby ale na pewno warto kupic jesli kasy ci nei szkoda bo nowy sprzet z dyskami wyjdzie taniej albo podobnie. jednak ja bym sie wystrzegał sprzetowych raidów w tanich płytach głównych i w tych serwerowych również. dużo gimnastyki jest jak płyta padnie bo musisz identyczny lub bardzo podobny kontroler znaleźć żeby odzyskać dane. a te pesudoraidy w tanich plytach glownych to sciema ale nie bede sie na ten temat rozpisywał. Ja stosuję softwareowe raidy chyba ze mam konkretny kontroler z własnym zasilaniem.

Co do kasy… Sporo osób będzie z tego korzystać i same się zaoferowały na dotacje jak jednak chciałbym zmienić sprzęt. Chcą tylko żeby to zawsze działało. Tak więc mam 15 osób z czego rozmawiałem z 11 i do 50 funtów mogą dorzucić. 550 funtów jest. W takim wypadku mam na serwer, trochę zostanie. Dokładam i kupuje nowe dyski tego serwera co pokazałem. Rozwiązanie EXTRA! Osobne pomieszczenie mam dla niego więc hałas również mnie nie interesuje. 

 

Muszę jeszcze pomyśleć. 

 

A co mi powiesz o RAIDzie np. w tym serwerze co wyżej? Albo podobnym sprzęcie od tego usera z ebay…

no co mam powiedzieć tu masz specyfikację - to chyba ten serwer gdzies tam po prawej mozna pobrac pdf

 

natomiast wyobraź sobie, że odpalasz sprzętowego raida, masz dane na dyskach i pada ci płyta główna. Jak odzyskasz dane?

 

nie spodziewaj się jakiejś szałowej wydajności na sprzętowym zintegrowanym kontrolerze bez własnego cache i procesora. Wydajność będzie podobna do programowego albo mniejsza ale możesz sobie zrobić testy i się przekonać. Ja korzystam z programowego i jestem spokojny, dysk ci padnie to masz ciągle dostęp do danych, w międzyczasie dodajesz drugi dysk chyba że masz spare. wszystko jak w sprzętowym raidzie tylko bezpieczniej. Nie musisz korzystać z całych dysków, możesz robic raid na partycjach. No dla mnie programowy raid jest wygodniejszy i bezpieczniejszy ale poczytaj jeszcze w google. Chyba że masz kasę na prawdziwy kontroler z własnym procesorem, cache i zasilaniem.

 

w podanym linku masz wszystko ładnie wyjaśnione.

http://blog.bart.prokop.name/2009/05/raid-software-czy-hardware.html

Przekonujesz mnie do tego softwarego RAIDa…

 

Na razie idę spać pomyślę jeszcze nad tym :slight_smile:

 

I tak dzięki za obecną pomoc.

Jeśli chcesz trzymać tego Della w domu i ma działać 24h, to bierz pod uwagę, że będzie generował większy hałas i może wymagać dodatkowego chłodzenia. Taki serwer przyda Ci się do wirtualizacji. Planujesz postawić serwer pocztowych, więc wirtualizacja się przyda. Zamiast pchać wszystko na jedną maszynę, stawiasz VMki z różnymi usługami. Każdej maszynie możesz przydzielić zasoby i w razie potrzeby je zwiększać, a w razie awarii systemu na jednej z wirtualnych maszyn, reszta pracuje bez zakłóceń. Usługi możesz też powielić i klastrować, w razie padu jednego serwera, usługa działa na drugim. Jeśli nie potrzebujesz wirtualizacji, zainwestuj w zwykłego PC.

Dell bedzie lepszym wyborem no i mozliwosc wirtualizacji :slight_smile:

przy  czym to miał być domowy serwer a nie w średniej fimie

Dobrze powiedziane to ma być serwer domowy :slight_smile: Chyba nie potrzebuje takich rozwiązań…

 

Co do wytwarzanego ciepła i hałasu to nie jest to dla mnie problem. Mam małe pomieszczenie zamykane na klucz, wymiary 2m na 2m wysokość 2.80m. W ścianie obecnie jest wentylator łazienkowy 20cm. Jak będzie trzeba mogę wstawić coś większego albo np. mój klimatyzator przenośny z pokoju… 

 

Z Żoną rozmawiałem na ten temat i oboje stwierdziliśmy, że lepiej będzie jak trochę później kupię sprzęt, ale sam. 

Jeszcze później w razie problemów z pracą serwera będą fochy itp. innych osób. Tutaj ma rację! Też wolę takie rozwiązanie.

 

Co do sprzętu nadal myślę co lepiej kupić… 

Nic się nie będzie grzało

W takim razie zainwestuj w zwykły PC z mocniejszym procesorem i ilością RAM. Zawsze możesz do niego bez problemu podpiąć ze 4 dyski i zrobić sobie RAID. W razie braku mocy, zawsze tego PC możesz zostawić jako macierz, a laptopa wykorzystać jako dodatkowa moc obliczeniowa.

Właśnie bardzo myśle o opcji dr.boczka

Np. CPU i5 lub i7 do tego minimum 16GB Ram DDR3 (czy lepiej DDR4) i dyski. Ja bardziej myślałem o 3 dyskach, ale nie wiem czy np. RAID wymaga innej ilości dysków. Sprawdzę poszukam. RAID na pewno bedzie programy.

W obudowę wsadzę wentylatory, oczywiście porządek z kablami itp.

Co do płyty głównej co byście polecili? Tak do 150-200 funtów (750-1000 zł). Jak podacie modele sprawdzę ich cenę tutaj.

ja powiem ci tylko tyle że dwurdzeniowym athlonem na 2gb ram obsługuję całą firmę, gdzie jest 30-40 użytkowników korzystających z aplikacji webowej i dysków sieciowych non stop. bez żadnych zacięć chodzi na tym samba, apache, mysql i dhcp. owncloud ma co prawda spore wymagania ale bez przesady, ram zawsze mozesz dokupić. Także nie przesadzaj…

 

system warto postawić na dysku SSD natomiast do danych wystarczą ci dwa dyski po 2TB, ewentualnie możesz dodać jeden zapasowy - tzw “spare” - taki dysk nie jest uzywany przez system tylko w przypadku awarii któregokolwiek mdraid automatcznie odmontuje uszkodzony i zamontuje nowy ale to taki gadżet, jeśli nawet jakiś dysk padnie to mdraid natychmiast cie o tym powiadomi i mozesz sobie dokupić dysk. bo trzymanie danych na większej ilości dysków nie ma sensu przy takim zastosowaniu.

Dzięki za szybką odpowiedź.

 

Chciałem kupić coś mocniejszego i z większą ilością RAM na zapas i żeby nie martwić się przez parę lat. Trochę mam resztę dozbieram :slight_smile:

 

W cenie i5 lub i7 są też np. XEONy. Czy taka płyta do tych zastosowań nada się?

http://www.komputronik.pl/product/206476/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/ASRock_Fatal1ty_H87_Performance.html

 

Co do dysków opcja na 2 + “spare” bardzo mi się podoba. Rozumiem, że każdy ma być taki sam czyli 2TB? SSD na system również?

w programowym raidzie dyski nie muszą być identyczne ale jest to zalecane jeśli macierz robisz z urządzeń a nie z partycji. na system wystarczy jeden dysk ssd. płyta może być

To zależy jaki RAID chcesz zastosować. Pamiętaj w każdym razie, że potrzebne Ci minimum 2 dyski, najlepiej o takiej samej pojemności, bo RAID dostosowuje się do najmniejszego dysku. Przy okazji warto wspomnieć o utworzeniu LVM, ułatwia życie.

Tak poczytałem trochę o tym RAID i myślę, że tryb RAID 1+0 był by dobry dla mnie, ale mogę się mylić. Jak tak poprawcie mnie. 

Jeszcze myślę czy lepiej robić RAID na partycjach czy na dyskach. Muszę poczytać jakie są różnice…

Jeszcze co do dysków. Rozumiem, że dysk SSD z systemem nie będzie w tym RAID? Czyli SSD [system], 4xSATA na RAID. Czy jeszcze inaczej to będzie?

 

LVM, wiem co i jak. Na pewno go zrobię, bo przyda się na pewno.

 

Co do sprzętu, bo dalej przeglądam. Jest sens brania płyty z DDR4? Jeśli tak to do takich zastosowań jaki chipset będzie najlepszy?

Jeśli jednak na DDR3 to również mam pytanie jaki chipset się do tego najlepiej sprawdzi…

generalnie nie ma większego znaczenia jaki chipset, byle nie jakaś nowość.

 

http://www.komputronik.pl/product/223151/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/WD_Purple_2_TB_WD20PURX_64MB_cache_Serial_ATA-600.html

 

Możesz oczywiście użyć raid 10 ale to ci zwiekszy koszty a wydajnoś RAID 1 przy sata III jest wystarczająca na domowe potrzeby.