Dostałam się do technikum informatycznego,może lepiej liceum

Dostałam się do technikum informatycznego, ale może lepiej było wybrać liceum? Teraz niestety zostały tylko wolne miejsca na profilach humanistycznych… Ale może na początku roku spróbować się przenieść do liceum na profil mate-fizy lub mate-info?

Ale:

  • w technikum będziesz miała zapewne mniej humanistycznych przedmiotów niż w liceum

  • w tym profilu możesz mieć lepszy poziom informatyki niż w liceum

  • na studia dostać się będzie podobnie trudno

Pytanie, czy kładziesz nacisk na informatykę bo wiążesz z nią swoją przyszłość, czy dlatego że taka moda?

Wybrałam technikum informatyczne, ponieważ to mnie interesuje, jestem zdecydowana wybrać później studia politechniczne chociaż nie wiem czy to będzie właśnie informatyka.

Ale co Cię interesuje? Kolor komputerów? Projektowanie obudowy? Programowanie? Jaka dziedzina… Studia na Politechnice to maglowanie przez min. 2lata (i dłużej) matematyki: alegbra/analiza, dodatkowo fizyka wymagająca dobrej znajomości matematyki.

Technikum daje Ci zawód i mature, liceum daje Ci tylko maturę. W liceum może być większy nacisk na języki obce i przedmioty typu biologia/geografia, w technikum poznasz budowę procesora.

Po Technikum masz zawód i tytuł Technika.

Po liceum nie masz nic. Liceum to jeden z etapów w drodze na studia.

Technikum to etap końcowy ale z furtką na dalszy rozwój np. studia tak samo jak liceum.

Tak, ale słyszałam, że nawet po technikum ciężko znaleźć pracę. Na dodatek nie wiem czy chcę iść na ten wydział na studiach politechnicznych…

Teraz to w ogóle ciężko jest znaleźć pracę nawet po zawodówce.

Co z tego, że w mediach krzyczą że pracodawcy nie mogą znaleźć 600 tyś. wykwalifikowanych pracowników jeśli oferuje się im najniższą krajową 1600 brutto.

Jesteś młoda więc myśl o nauce w Polsce z zamiarem pracy za granicą. W Polsce nie ma perspektyw. O nacisku na język angielski i niemiecki nie muszę pisać chociaż w Niemczech wystarczą podstawy żeby dostać pracę. Oczywiście nie mam na myśli pracy sezonowej.

Chyba masz racje, znajomi moich rodziców pracują w Norwegii i naprawdę zarabiają kokosy, a komunikują się jęz.angielskim.

To trochę smutne, że polska to kraj bez przyszłości…

Jeśli wiesz co chcesz robić w życiu i to coś jest powiązane z tym co będziesz miał w technikum to nie kombinuj. Mam wielu znajomych, którzy po technikum poszli na studia informatyczne/inżynieryjne i szło im znakomicie. Na studia dostaniesz się bez problemów - z powodu niżu demograficznego… teraz niestety biorą wszystkich jak leci, dodatkowo nie wyrzucają, bo będą musieli zamknąć kierunek… dlatego też to wszystko leci na łeb na szyję:/

A to fakt także brakiem miejsca na studia bym się nie przejmował.

Zrób technikum, a potem życie pokaże :lol:

Uważaj tylko na islamistów;P

Islamistów ostatnio zatrudniają na śląsku w kopalniach jako górników strzałowych, jednorazowych :lol:

OK widzę, że schodzimy na temat islamów :smiley:

Wielkie dzięki wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam…

Jak to nic?

Masz dokładnie to, czego się nauczyłeś. A ile tego jest, to w dużej mierze od Ciebie zależy.

Skąd te dane?

Dla leni i nierobów nie ma perspektyw (no chyba, że w polityce). Nie ma też ich dla tych, którzy idą na studia typu pedagogika, socjologia, stosunki europejskie z zamiarem pracy w zawodzie. Nie ma też ich dla tych wszystkich “magistrów”, którzy po prześlizgnięciu się przez studia, na które kazali im iść rodzice, nie chcą się skalać pracą fizyczną, mimo że innej dla nich nie ma.

Ci którzy myślą i wybierają zawód rozsądnie, chcą zostać hydraulikiem, mechanikiem samochodowym albo programistą, perspektyw mają aż za dużo.

  1. I co ci po tym ? Myślisz, że pracodawca zatrudni cię bo masz wiedzę ? Liczy się papier i umiejętności/praktyka, a po liceum nie masz ani papierka/zawodu ani praktyki.

  2. Napisałem w mediach więc poszukaj w necie. 600 tyś. to dane sprzed dwóch dni podanych w TVP1 oraz TVN.

  3. Jakie perspektywy ? Za 1600 PLN brutto ? Jeśli masz dzianych rodziców i ci pomogą na starcie założyć własny biznes to ok. ale będziesz tyrał jak wół albo zatrudnisz ludzi na 16 godzin dziennej pracy a na papierze będzie pół etatu.

Co ty wiesz o życiu ?

Wyjedz np. do Niemiec na jeden rok i popracuj w miłej atmosferze to nie będziesz chciał wracać do PL. Tylko jest jeden warunek. Unikaj pracy z rodakami bo się nigdy nie zmienisz.

Polska to chory i dziki kraj i trzeba naprawdę rewolucji żeby coś się tu zmieniło, a na to się nie zanosi.

Wychodzisz z założenia, że tylko Ty jesteś zajebiaszczy Polak na całe Niemcy i nie można już nikomu ufać? :wink:

Zeszedłeś z tematu.

Kim ja jestem to moja sprawa.

Ja “zeszedłem” z tematu? :slight_smile:

Wszystko zależy od poziomu nauczania i twoich chęci. Jeśli dostałaś się do jakiegoś dobrego Technikum, a licea w okolicy są taki sobie to zostań tam. Ale pamiętaj że najwięcej zależy od Ciebie. Ja też sie wahałem nad liceami, ale w końcu wybrałem techniku Teleinformatyczne. Bo to które mam w okolicy ma dość wysoki poziom. ps. Chyba trochę za późno zaczęłaś się zastanawiać :smiley:

//Dzięki za poprawę Unga Unga, bo jak widać nie czytam ze zrozumieniem :smiley:

dostałaś

zaczęłaś

:wink: