Dostęp aplikacji do sprzętu graficznego został zablokowany - firefox.exe

Czasem podczas przeglądania rozbudowanych stron albo oglądania filmików z YT na Firefoksie, cały komputer na chwilę się zawiesza cały system, po kilku sekundach się odwiesza. W powiadomieniach pojawia się wtedy informacja “Dostęp aplikacji do sprzętu graficznego został zablokowany - firefox.exe”. Dzieje się to bez względu na jakiekolwiek reinstalacje Windowsa. Na Chrome też. Jedynie Edge nie ma problemu. Ale ja chcę używać Firefoksa, bo na Edge nie działa NC+ GO. Drivery do obu kart graficznych najnowsze ze strony Lenovo, BIOS też najnowszy.

Laptop Lenovo Ideapad 520-15IKBR:
-Intel Core i5-8250U,
-Intel UHD Graphics 620,
-NVIDIA GeForce MX150,
-8 GB RAM DDT4,
-SSD SATA 256 GB.

Dzieje się to rzadko, ale się zdarza. Inne aplikacje i gry bez problemu. Tylko przeglądarki. I też nie wszystkie, bo Edge jest OK. Więc nie może to być kwestia uszkodzonego sprzętu. Wszelkie 3DMarki i inne testery działają prawidłowo. OCCT działa bez błędu na stress teście CPU i GPU. RAM bez usterek. Sprawdzane Memtestem. SMART dysku na zielono. Da się coś z tym zrobić? Zdarza się rzadko, ale jest wkurzające.

Sprawdzałeś wyłączenie akceleracji sprzętowej (odznaczenie) w zaawansowanych opcjach firefoxa?

Wtedy mulą niektóre filmiki (gubią klatki).

Spróbuj otworzyć przeglądarkę w trybie zgodności z windows 7.

Szukałem wyniki pod hasłem “Application has been blocked from accessing graphics hardware” ale oprócz powyższego, nie mogłem znaleźć żadnej w miarę sensownej odpowiedzi.

W necie przeczytałem, że za blokadę odpowiada Windows Defender i jest to swego rodzaju ochrona przed koparkami kryptowalut. Gdy jakiś program niebędący grą nadużywa GPU, jest blokowany. Firefox i Chrome prawdopodobnie blokowane są ze względu na koparki kryptowalut używający JSa.

Tutaj na forum też był taki temat i konkretne rozwiązanie:

W internecie jednoznacznych rozwiązań brakuje, zwłaszcza po ponownej instalacji systemu i sterowników - chyba że masz kopię sterowników i powielasz problem.

Też miałem ten problem w ostatnich kompilacjach Insiderskich October Update. Przy moim Radeonie pomogło mi przeinstalowanie sterowników. Od około miesiąca się już u mnie nie zdarza. Ale to może coś związane z jakąś aktualizacją? W centrum opinii widziałem kilka zgłoszeń na ten temat

masz słaby lapek dla tego :wink:

to jest problem z przeglądarką Firefox, dzieje sie tak po aktualizacji