Drugi ekran nie wyświetla obrazu

Witam!

Mam problem z drugim monitorem. Podłączyłem drugi monitor i w systemie wykrywa go poprawnie natomiast nie wyświetla obrazu. Główny monitor jest okej - normalnie wyświetla. Próbowałem już ustawiać niestandardową rozdzielczość dla drugiego monitora wraz z odświeżaniem obrazu, próbowałem różnych ustawień (duplikuj ekran, rozszerz ekran itp.) i nic. Drugi monitor pozostaje czarny.

OS: Windows 10 Home
Główny monitor: Acer X193HQ podłączony przejściówką VGA -> DVI
Drugi monitor Samsung SyncMaster 710v podłączony przejściówką VGA -> HDMI
Karta graficzna: Gigabyte NVidia GeForce GTX 970
Płyta główna: MSI B150 PC MATE

Napewno nie jest to wina uszkodzonych kabli, monitorów, czy wejść na karcie graficznej. Sprawdzałem, wszystko sprawne.

Jak dla mnie - to jest kwestia kabla właśnie. Zamiast kabla HDMI->VGA potrzebujesz konwertera (adaptera) który przełoży sygnał cyfrowy z wyjścia HDMI na sygnał analogowy rozumiany przez D-SUB (VGA)

Siostra do lapka podłącza monitor w ten sam sposób (przejściówkę HDMI pożyczyłem od niej) i jej normalnie działa rozszerzanie, dwa pulpity, rozciąganie surround w NVidii. Nie znam się na tym, ale wydaje mi się, że gdyby to kwestia kabla to jej też by nie działało. Nawet wziąłem jej monitor i to samo jest. A poza tym podłączyłem dwa monitory przejściówkami DVI i to samo - drugi monitor czarny. Wygląda to tak jakbym po prostu miał w systemie wyłączoną obsługę dwóch monitorów.

Oczywiście mogę się mylić.

A karta grafiki ile ma wyjść HDMI? sprawdzałeś na każdym?

I jedno wyjście jest prawdopodobnie DVI-D, czyli tylko sygnał cyfrowy i tu nie uzyskasz sygnału analogowego przez przejściówkę - sprawdź w specyfikacji karty.

Edit:

Acer X193HQ

Ten ma wejście DVI - jak coś połącz kablem cyfrowym z wejściem DVI-D karty.

A drugi monitor podłącz przez zwykłą przejściówką DVI-VGA - z gniazda DVI-I.

Ale sprawdź w specyfikacji karty te wyjścia.

Grafika ma 1x DVI-I, 1xDVI-D, 1xHDMI i 3xDP. HDMI sprawne, jak podłączyłem pod telewizor zwykłym kablem HDMI to działało - wtedy tylko był podłączony telewizor, bez drugiego monitora.

Trywialne pytanie, ale czy sprawdziłeś, z którego źródła monitor wyświetla obraz? Masz np 2x HDMI, podłączasz do pierwszego, a monitor ma ustawione szukanie sygnału na drugim. Jak zamieniasz monitory miejscami na karcie graficznej to dzieje się to samo?

Masz napisany chyba najlepszy sposób.

Przejściówka DVI-VGA może być w ukompletowaniu karty grafiki.

@JNJN Ten Acer nie ma DVI ma tylko VGA, jakby miał to bym nie używał żadnej przejściówki bo i po co?

@LORDEK Tak, dzieje się to samo. Jak przełożę monitory to z kolei Acer nie ma obrazu, a Samsung ma. I najwyraźniej sygnału szuka na DVI, bo monitor na DVI ma obraz a na HDMI już nie. Chyba, że odłączę DVI i zostawię samo HDMI to wtedy HDMI działa.

EDIT: Mam jeszcze taką teorię, że po prostu monitory są za stare na takie coś. Fakt faktem np. ten Acer wyszedł w 2009r a Samsung w 2004. Samsung siostry jest nowszy.

No to widzę błąd w opisie monitora?

To trzeba kombinować, bo przy drugim podłączonym monitorze do karty bios karty może aktywować np: któryś DP z reguły o oznaczeniu 1, czyli HDMI może nie być aktywne w przypadku podpięcia II monitora.

Lub jw napisano przejściówka HDMI-VGA do kosza lub niekompatybilna z Twoim HDMI.

Zrób zdjęcie tego adaptera. Chce zobaczyc co to za wynalazek.

@JNJN Po prostu zapomniałem napisać, że ten monitor miał 2 wersje. Wersja b ma VGA i DVI. Ja mam pierwszą wersję. BIOS też przejrzałem i mogę tam tylko sterować grafiką zintegrowaną.

@LORDEK Adapter to takie cudeńko

Nie bios płyty, tylko bios karty - karta powinna obsługiwać 4 monitory, ale które gniazda są aktywne? po podpięciu II monitora nie wiadomo? czyli, prawie na 100 % oba DVI i zostają jeszcze 4?

Czyli - trzeba zainwestować w przejściówkę DP-VGA i test.

Edit:

Tego nie dojrzałem:

jak podłączyłem pod telewizor zwykłym kablem HDMI to działało

Ale TV był jako drugi monitor, czy pojedynczy?

A w BIOS karty graficznej to nie wiem jak wejść. Chyba, że to zwykły panel sterowania Nvidii.

EDIT: Jak podłączałem telewizor, to był jedynym “monitorem”.

Tu nie wejdziesz jak do ustawień biosu płyty - przeczytaj co dopisałem.

No to test - zrób TV jako drugi monitor (połączenie HDMI) i zobacz, czy będzie pracował i już prawie wszystko wiesz.

Działa. Hmm czyli wina przejściówki. Jeszcze zobaczę z tym display portem, ale to przejściówkę muszę kupić.

Przejściówka w teorii powinna trybić. Zrób tak: Wejdź w Panel Sterowania -> Panel Sterowania NVIDIA -> Wyświetlanie - > Konfigurowanie wielu monitorów. Przy podączonych obu powiedz ile ich tam widzisz.

Oba monitory wykryte, zarówno w panelu Nvidii jak i w ustawieniach sytemowych.

EDIT: Tylko nie wiem dlaczego monitor na przejściówce HDMI panel Nvidii wykrywa, że jest podłączony pod DVI

W tym samym panelu wejdź w zmianę rozdzielczości. Powiem Ci w czym jest problem. Monitory mają różne natywne rozdzielczości i odświeżanie. by działały oba, musisz ustawić rozdzielczość i odświeżanie Acera, takie samo jak na Samsungu - nie na odwrót. Do klonowania/rozszerzenia trzeba tych samych parametrów. Samsunga ustaw jako monitor główny i z niego klonuj/rozszerz obraz na ACERA. Samsung musi być tym nr. 1

Aha, natywna rodzielczość Samsunga to 1280x1024 60 Hz, Acer ma 1920x1080 75 Hz

Dalej nie działa. Jedyne co się stało to Acer ma zmniejszony obraz i czarne paski po boku. Samsung dalej czarny.

PS. według panelu Nvidia Acer: 1366x768 60Hz Samsung: 1280x1024 60Hz

Ale drugi monitor powinien jednak coś wyświetlać na pulpicie? gdy połączenie OK

Do poczytania

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=219509

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1915281.html