Dużo FPS i zacinanie się gier

Witam, mam taki nawet spory problem otóż posiadam taki sprzęt jak:

Intel Core i5 2380P 3.1Ghz

ASUS AMD Radeon HD 6870 1GB GDDR5 256bit chłodzenie ASUS DirectCU II

2 X 4GB RAM DDR 3 Kingston 1333Mhz

Gigabyte GA-H61MA-D3V

Zasilacz OCZ ZS 550W 135, 80 Plus Bronze

Sprzęt ma około tygodnia. Wydaje mi się, że większość nowych gier powinien obsłużyć bez problemu, ale jednak takowe się pokazują.

Problem jest taki, że w grach posiadam sporą ilość FPS. W zależności od gry jest to zazwyczaj nie mniej niż 50fps a mimo to gry się potrafią porządni zacinać. To znaczy takie większe zacięcia są od czasu do czasu, a takie jakby delikatne klatkowanie, przeskoki są w niektórych grach non stop.

Co do systemu i oprogramowania. System jest świeży. Próbowałem już na różnych sterownikach. Zarówno od AMD jak i tych od ASUSa. Na wszystkich jest to samo. Kości RAM próbowałem zmieniać, ale nic to nie dało. Aktualizowałem UEFI BIOS też nie pomogło.

Dla przykładu:

W GTA IV w benchmarku mam około 60FPS, podczas gry nie spada poniżej 35, a mimo to są cięgle jakieś zacięcia z byle powodu. Nawet gdy się nie odbywa żadna akcja, a jedynie obracam kamerą. Czasem potrafi też występować jakiś problem z tekstturami, ale to sporadycznie.

W Mafii 2 mam ciągle z włączonym VSync 75 FPS. Tutaj to zacinananie występuje rzadziej niż w GTA ale także jest to niekiedy męczące. W jedej dosyć dynamicznej misji FPSy spadły do 8 i nawet jak już się nic nie działo nie chciały wrócić do normy. Pomogło wyjście do pulpitu.

W Test Drive Unlimited 2 większe lagi występują dosyć często, a takie lekkie klatkowanie jest obecne cały czas mimo 60 FPS. Czasem spadnie do 50 ale to i tak wydaje mi się nie powinno powodować klatkowania.

W Medal of Honor, COD BO, Crysis czy Homefront jest to samo. Niby jest ciągle około minimum 60 FPS to czasem potrafi przyciąć. W The Sims 3 też jak przewijam kamerę to się ścina.

O co więc chodzi, bo ja już nie mam pomysłu. Dodam, że temperatury procka w stresie wynoszą max 55-60*C a grafiki 75*C. Dysk na ktorym jest system i gry jest ok, drugi co prawda jest już na wymarciu prawie, ale nawet po odłączeniu jego też jest to samo. Proszę o rady i pomoc. :wink:

napisz jakiego używasz antywirusa (jak go masz) bo możliwe że to on powoduje takie zacinki

Antuwirus to Microsoft Essentials Security poza tym firewall w routerze, ale już wyłączałem antywira i też nic nie dało.

ale jak mam to rozumieć że"też nic nie dało",a jaki masz system i ile bitowy,bo jak masz 32-bit i grasz na max detalach to chyba może w tym być cały problem

Też nic nie dało czyli, że po wyłączeniu antywirusa nadal występowały zacięcia gier. Mam Windows 7 Home Premium 64bit

to chyba pozostają stery albo DirectX sam już nie wiem

Stery próbowałem już różne. Zarówno te od ASUSa jaki i od AMD. Na wszystkich się zacinały. A co do DirectX to są jakieś uaktualnienia do 10 lub 11? Bo 9 mam najnowsza.

podaj jeszcze temp. płyty głównej, a co do Directa to chyba w siódemce jest już wbudowany DirectX w wersji 10 albo 11

a ten system to nie jest chyba żadną tam “przeróbką”

Zajrzyj do dziennika zdarzeń windows i zobacz, czy są jakieś błędy. Monitoruj użycie, temperatury i częstotliwości GPU i CPU podczas gry, szczególnie podczas tych zacinek. Zrobisz to za pomocą Process Explorer, GPU-Z i CPU-Z.

Sprawdź czy dysk twardy jest sprawny i nie posiada żadnych current pending ani reallocated sectors.

nie wiem czy zauważyłeś ale już napisał że dysk jest sprawny jeśli chodzi o ten na którym ma system i gry

To tak porobiłem testy temperatur jak mówiłes i tak.

Podczas gry i w momencie, którym występują błędy temp. wynoszą:

CPU 46*C Użycie: 40%

GPU 64*C Użycie 100%

Chipset: 44*C

Dysk na którym wszystko jest ma 0 w Relocation i 0 w Pending

A jaki to dysk? Jak coś z serii WD green to kiepski wybór.

No dysk to WD Green własnie, ale czy moze on powodowac zacinanie sie gier? Ma dopiero niecały rok

może lepiej zapodaj screeny z HDtune i wytłumacz mi sjkąd masz Dx9 na Win 7 skoro ma on już wbudowany Dx11

Podaje z Acronisa bo w HD Tune nie widzi dysku w AHCI

Na ten drugi dysk nie zwracajcie uwagi bo zadnej gry ani programu na nim nie ma, a wiem ze ledwo zyje.

DirectX mam w sensie takim ze niekotre gry doinstalowywaly sobie skladniki DX9, a w systemie rzecz jasna wbudowany jest DX 11 :wink:

przechwytywanieqn.png

chyba się poddaje, tylko jedno mnie dziwi bo nigdy nie widziałem żeby ktoś miał 0 w pierwszym słupku na smarcie i to prawie w każdej jego wartości

Nie wiem i tak dziekuje Ci za chec pomocy. Moze ktos bedzie wiedzial o co biega. Tylko zastanawia mnie to ze w wielu grach bez przerwy jest takie baaaardzo delikatne klatkowanie, jakby skoki obrazu. A co jakis czas normalne zacieca. Chociaz na przyklad w DiRT 2 chyba ani razu nic sie nie zacielo.

jak jesteś tam jeszcze to może spróbuj jakiejś starszej gry np. NFS Most Wanted, jak na tej grze będzie ci zacinać to masz kosmiczny problem…

OK to jutro sprawdzę i naszpisze co i jak. Dzięki za pomoc dzisiaj :wink:

Wskazuje to na błędy komunikacji między płytą a dyskiem, spróbuj wymienić taśmę łączącą/dociśnij ją. Poza tym poczytaj troszkę o dyskach wd green.