DVD nie czyta płyty wielosesyjnej

Witam,
Pierwszy raz zdarzyło mi się, nagrane zdjęcia w katalogu (całość 1,68GB) i nagrana w trybie wielosesyjnej nie była czytana. Nagrałem i jak chcę odtworzyć, to długo czyta i widać zielony pasek postępu, co później pokazuje na brak zdjęć. Nie wiem czemu tak się stało, ale zawsze gdy nagram katalogi z danymi w takim trybie, to czyta bez problemu.
Spróbowałem ponownie, ale bez katalogu a luzem i bez trybu wielosesji, i nagrało, czyta bez problemu. I tu moje pytanie, czemu tak się stało? Nagrałem na płytę Verbatim DVD-R.

Hej,

Może to być efekt uszkodzenia płyty. Mogło też być tak, że w czasie nagrywania kolejnej sesji na płycie, wcześniejsze pliki zostały ręcznie usunięte i po zapisaniu nie miały prawa być widoczne. Trochę za dużo zmiennych, by jednoznacznie określić, co było przyczyną problemu.

Pozdrawiam,
Dimatheus

To była pierwsza sesja, nie kolejna. Jak nagrywałem pliki zwykłe a nie zdjęcia, ale nie na Verbatim, to bez problemu było a ze zdjęciami tak. Widzi tylko folder i nic więcej.
AAAA, na Windows 10, widzi folder i zdjęcia, ale wolno odczytuje dysk wielosesyjny, na Windows 7 widzi sam katalog.

Hej,

Ale cały czas mówimy o tej samej, jednej nagranej niepoprawnie płycie?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Tak, jeszcze raz napiszę. Stworzyłem folder i tam dałem zdjęcia z aparatu i cała waga tego folderu ze zdjęciami wynosi 1,68 GB (jak wyżej pisałem). Włożyłem płytę Verbatim 4,7GB DVD-R i nagrałem wybierając opcję “Pozwól na późniejsze dodanie plików”. I po kilku minutach nagrało się. Kiedy odtwarzam, to bardzo wolno czyta płytę, leci zielony pasek na górze a folder który stworzyłem, znaczy zawartość okazuje się pusta. I tak w windows 7 jest. W windows 10 szybciej czytała i pokazała zdjęcia, ale kiedy wybrałem jedno zdjęcie, to bardzo długo zaczęło czytać i zrezygnowałem.
Dlatego postanowiłem nagrać bez wielosesji i jest ok, czyta szybko i bez problemu. W kompie gdzie jest W7 mam nagrywarkę LG, w nowym kompie z W10 jest Asus nagrywarka.

Hej,

To napisz jeszcze, na której nagrywarce to nagrywałeś? Na tej w komputerze z Windows 7, czyli na LG-ku?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Nagrywałem na starszym kompie z windows 7, gdzie jest nagrywarka LG, nie napiszę dokładnego modelu, chyba, że zobaczę w specyfikacje faktury. A jeżeli chodzi o program, to Nero 7 essentials, to program dołączony do nagrywarki.
Zdarzało mi się, że płyty były źle wypalone, ale nawet było tak, gdy nagram pliki muzyczne z plikami video, ale to już kiedyś tak miałem na 98, kiedy miałem program Easy CD creator.
Na W7, czyli od 2010 roku, nie miałem żadnej złej nagranej płyty, dopiero teraz.

To że nie miałeś problemów przez ileś lat nie jest gwarancją że nie wystąpi problem nigdy. Zmiennych jest więcej jak sam system W7 bo jeszcze masz sam program, płyty czy też nagrywarka. Ogólnie na danym sprzęcie z danym systemem i programem i z wielosesją i płytą danej firmy serii coś się knoci. Masz więc wiele zmiennych. Nie pisałeś czy zrobiłeś ponowną tą samą próbę i ten sam problem. Dodatkowo jak masz inny sprzęt czy na nim nagra się z wielosesją i będzie odtwarzało bez problemu.

Tak, nie pisałem, czy zrobiłem ponownie z wielosesją i nie zrobiłem, dlatego, wolałem wypalić płytę normalnie bez sesji, aby nie zwalić płyty. A na kompie z W7 robiłem wypalanki wielosesyjne i problemów nie było, tylko, że robiłem nie na aż tak dużych danych co wczoraj (mowa o 1,68GB). Na nowszym sprzęcie jeszcze nie robiłem płyt wielosesji a mam zainstalowany bezpłatny program Ashampoo 2018.

A nie próbowałeś wgrać jeszcze raz na ta płytę co nie chce czytać. Możliwe że na tą płytę już nie wgra się danych ale nie pisałeś czy próbowałeś. Jest program info tool i co wyświetla o płycie; zamknięta , otwarta, błąd, informacje inne?. Przecież Windows 7 ma kreator nagrywania; dane. pliki też na dvd w przeciwieństwie do XP tylko cd i jest do zaznaczenia zamknięcia płyty albo nie, czyli nie trzeba zewnętrznego programu do operacji które wymieniłeś samego kopiowania.

Hej,

Można jeszcze potraktować płytę programem Nero Disc Speed - wykonać w nim test jakości dysku oraz Scan Disc. Pozwoli to ustalić, jak mocno uszkodzona jest płyta.


A skoro problem dotyczył konkretnego nagrania na konkretną płytę, to obstawiam jednak uszkodzony nośnik.

Pozdrawiam,
Dimatheus

hirem, nie próbowałem dogrywać danych, ale tak zrobię, nie dziś, bo mecz-finał:) Jutro spokojnie to zrobię, nawet gdyby okazało się, że nagrywarka pada, to wolę kupić nowy, niż płacić za naprawę. Ale jak napisałem, gdyby okazało się, że nagrywarka pada.

Płyta była kupowana w markecie;)
Ale mam pytanie, gdzieś czytałem o tym, ale podobno jak płyta ma fioletową barwę a nie normalną, to też wpływa na zapis. Ja co prawda w to nie wierzę i nie widzę różnicy. Co o tym myślicie?

http://www.videoaudio.pl/art_kat-17_zgrywanie-z-kamery-cyfrowej-dv-do-divx.htm nie zaszkodzi poczytać może ci pomoże.

Skoro widać że coś się z kopiowało tylko jest problem z odtworzeniem. To są opcje i w pierwszej kolejności należy brak pod uwagę przyczynę od nośnika danego egzemplarza, serii, firma.W dalszej kolejności by podejrzewać; program , system i nagrywarka. Skoro następną płytę nagrało dobrze tylko z zamknięciem, może coś się pomieszało z zachowaniem wielosesyjności czyli nie zamykanie płyty. Dawno nie widziałem nero i nie wiem czy miało znaczenie jak tym razem z kopiowałeś większą ilość, czy czasem jakieś ustawienia by wchodziły w grę. Ale jak dobrze było drugim razem z zamknięciem to by wskazywało na sam nośnik. Jak będzie problem z tą samą komplikacją na innym nośniku, można nawet spróbować jeszcze raz na tym samym nośniku czy problem się powtórzy to wtedy na innym. Więc jest trochę możliwości sprawdzeń aby namierzyć problem i chyba na tyle teoretyzowania i do dzieła. Co do kolorów płyt to nie powiem, co najwyżej, że do zapisu danych jak zdjęcia, bardziej zalecane by były płyty DVD+R.

Hej,

Generalnie nagrywarek się nie naprawia, bo to zupełnie nieopłacalne.

Nie, nie. To bardziej dotyczyło powierzchni płyt CD-R - te z niebieską powłoką wypalały się nieco głębiej, więc sprzęty audio lepiej je czytały, niż w przypadku powierzchni srebrnych. W przypadku DVD nie powinno mieć to żadnego znaczenia.

I oczywiście najlepiej w standardzie ISO - UDF czy UDF/ISO jednak częściej sprawiają problemy…

Pozdrawiam,
Dimatheus

Wpierw trzeba sprawdzić, czy dvd nie czyta płyt!
Isobuster - po instalacji i uruchomieniu programu kliknąć w okienko - Wersja podstawowa - i będzie okrojona free, ale całkowicie wystarczająca na potrzeby zobaczenia zawartości płyty.

Przypomnę lub napiszę jeszcze raz. Na pewno nie jest to wina systemu W7, ponieważ niecały miesiąc temu instalowałem na nowo + ostatnie stery jakie są dostępne. Nagrywarka na pewno działa i jak pisaliście lub mieliście podejrzenia do nośnika lub płyty, to pewnie nero źle wypalił i na płycie wyszło jak wyszło.
Ważne, że bez sesji a normalnie wypaliłem i było dobrze, dobrze czyta na W7 jak i na W10.
Jak pisałem, jutro spróbuje dograć coś do płyty i zobaczę co wyjdzie.

Kiedyś naprawiało się, przynajmniej ja dawałem nagrywarkę za czasów Windows 98 a wtedy nagrywarki nie były tak tanie, jak dziś.

Hej,

Dokładnie tak. :slight_smile:

Możesz też spróbować sprawdzić płytę przy pomocy Nero Speed Disc - pisałem o tym w jednym z poprzednich postów. Być może potwierdzi się, że to błąd płyty…

Pozdrawiam,
Dimatheus

I dograłem do płyty dane bez problemu i bez problemu czyta i widzi to, co dograłem. Natomiast nie widzi tego, co wcześniej nagrałem a wybrałem opcję “Pozwól mi dograć dane w późniejszym czasie”. Jeszcze były procesy końcowe Lead-In i Lead-out.

Czyli wygląda że trafił się jednorazowy bug, gdzie wystąpił problem który ciężko jednoznacznie wskazać. Jak problem się powtórzy wtedy będziesz bardziej dociekał.

1 polubienie