Dwa dyski i dwa Windowsy problem z bootowaniem

Witam,

mam dość dziwny problem, który strasznie mnie irytuje.

Na moim lapku była po kupieniu zainstalowana Vista na partycji C (dysk Hitachi)

Z racji tego że komp mi pod nią strasznie źle działał stwierdziłem że zainstaluje dodatkowo Windowsa 7 na drugim dysku i zobaczę czy podobne problemy ponownie się pojawią.

Potestowałem Windows 7 z dwa tygodnie (zainstalowana na partycji D-> dysk Toshiba) i wszystko smigało gładko. Przy restarcie kompa mogłem wybrać z którego systemu chcę kompa odpalić.

Stwierdziłem że wywalę Viste bo tylko miejsce zajmuje. Po ponownym uruchomieniu kompa wyskakuje komunikat " A disk read error occurred Press Ctrl+Alt+Del to restart". No i tak w kółko. Nie da się wejść w Widowsa 7. Z racji że Windows 7 był na dysku Toshiba ustawiłem w Biosie bootowanie z tego dysku po restarcie wyskakuje:

PXE-E61: media test failure, check cable

PXE-M0F: Exiting PXE ROM

BIOS widzi ten dysk ale nie potrafi z niego bootować. Po ponownym zainstalowaniu Windowsa na dysku Hitachi, mogę znowu wybrać z którego dysku chcę wystartować system (oba działają). Reasumując system z dysku Toshiba działa tylko wtedy gdy na drugim dysku tez zainstalowany jest windows. Z racji że windows na dysku Toshiba jest już skonfigurowany i wszystko mam poinstalowane chciałbym ten system zachować a wywalić system z dysku Hitachi.

Proszę o pomoc

Użyj programu EASYBCD. Tym programem możesz usunąć wpis systemu który jest już niepotrzebny. Potem należy sformatować dysk na którym był system w celu skasowania jego plików i odzyskania miejsca.

http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Pro … 12231.html

http://forum.dobreprogramy.pl/naprawa-mbr-win-t359229.html Może ten wątek Ci coś pomoże :]

nie używaj metody kuby3351 bo i tak skasujesz bootloadera więc próba jest bezcelowa

co do postu Kris-is to to tesz nic nie da bo tam jest naprawa a ty musisz od nowa zrobić bootloadera

najpierw prostsza metoda

wyłącz dysk z vistą

i postępuj zgodnie z tym poradnikiem

http://technicznie.miastofabryk.pl/2010/04/07/odzyskiwanie-mbr-w-windows-7/

i sprawdź jeśli nie będzie działać

to będziemy musieli pójść na około

drugim wyjściem jest zrobić coś takiego uruchamiasz EasyBCDpod win 7 przechodzisz do sekcji BCD deployment

wybierasz partycje na której jest zainstalowany win7 i klikasz install BCD po czym klikasz write BCD i uruchom ponownie komputer bez dysku z win vistą

jeśli będzie pisać

PXE-E61: media test failure, check cable

PXE-M0F: Exiting PXE ROM

to będziesz potrzebował płyty z win7(co raczej masz bo zainstalowałeś win7) i wykonasz

to samo co w tym poradniku tylko samą komendę

bootrec.exe /FixMBR

jeśli to nie zadziała to napisz jest jeszcze 1 możliwość ale po koleji idźmy

dzięki za odpowiedź.

Co do metody 1. Piszesz żebym odłączył dysk na którym była Vista. Nie mogę tego zrobić albo przynajmniej nie umiem bo chodzi o laptopa a nie o stacjonarnego kompa

Już tutaj pokazuje się pierwszy problem:

Jeśli jako 1 bootujący dysk ustawie dysk na którym mam WIn 7 tego którego chcę zostawić (dysk Toshiba) to odpalając z płyty Windowsa, gdy wchodzę w napraw system, nie zostaje wykryty żaden system

Jeśli ustawie jako pierwszy boot dysk na którym wcześniej była oryginalna Vista (dysk Hitaschi) i zrobie to samo co wyżej to widzę oba systemy. Wybrałem Win 7 z dysku Toshiba i zrobiłem to co w poradniku. Po czym restart, ustawienie dysku Toshiba jako domyślny boot, restart = wyskakuje to co wcześniej PXE-E61: media test failure, check cable PXE-M0F: Exiting PXE ROM

Metoda dwa ustawiam jako boot dysk Hitaschi (ten od orginalnej Visty), restart, wybieram z dwóch systemów ten z dysku Toshiba Win7, odpalam Easy BCD, BCD deployment, wybieram partycje z dysku Toshiba, install BCD i wyskakuje błąd: “the boot partition must be a primary partition. Pleas either select a different drive or convert the selected partition to primary first, then try again.”

Czyli kaszana.

Masz może jeszcze jakiś pomysł?

Pobierz GParted i oznacz partycję z Win 7 jako rozruchową. O ile dobrze pamiętam, klikasz na nią prawym przyciskiem, wybierasz właściwości i nadajesz jej typ BOOT.

http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro … 13209.html

PXE-E61: media test failure, check cable

PXE-M0F: Exiting PXE ROM

to oznacza że nie ma bootowania czyli brak mbr

Masz laptopa i 2 dyski twarde podpięte równocześnie? i nie możesz go odłączyć

to sformatuj viste i wtedy użyj 1 metodą

Jednak upewnij się przedtem, czy rzeczywiście wszystkie programy działające pod Vistą działają bezproblemowo pod Wind-7 !

Nie wszystkie sterowniki dla Visty równie dobrze działają z 7-ką :frowning: