Dwie karty graficzne

Mój pierwszy post doczekał się weryfikacji :stuck_out_tongue_winking_eye:

Witam, ostatnio oglądałem filmik (gameplay) z gry Mafia II, gdzie komentator (Krzysiek) powiedział takie słowa:

“(…)m.in. mamy dwie karty graficzne (najnowsze GeForce :lol: )” (1:05).

I takie o to moje pytanie:

Aktualnie posiadam kartę GeForce 7600GT, ale zastanawiam się nad kupnem nowej. Powiedzmy, że wybiorę 9800GT.

Czy mogę “połączyć” te dwie karty w jednym komputerze, tak jak to zrobili koledzy z nvision ( :stuck_out_tongue: ) i czy będzie widoczna lepsza jakoś, niż sama 9800-setka ?

Zadziała tylko gdy kupisz 7600GT :stuck_out_tongue:

Nie,SLI nvidii nie pozwala połączyć kart graficznych które róźnią się vendorem(producentem) ,rodzajem karty,ilością zamontowanej pamięci itp,muszą być dokładnie dwie takie same.

Dodane 05.08.2010 (Cz) 13:22

Tylko tej samej firmy,z taką samą pamięci ,szyną ,bla bla i owszem :slight_smile:

A jeśli już kupię taką samą kartę, 7600GT, to czy będzie poprawa jakości widoczna ?

Chodzi tu głównie o gry, powiedzmy, że w chwili obecnej, przy tej karcie i procesorze Intel Core 2 Duo 1,86 GHz (x2), GTA IV chodzi mi z max. 20 FPS-ami.

To przy 2 kartach z serii 7600 będzie polepszona grafika ?

I czy opłaca się 2 stare niż 1 nową ?

dołożenie drugiej karty to wzrost wydajności o 50 % ,czyli 150 % wydajności 7600 GT,czy się opłaca,uważam że nie ,lepiej wywalić obecną grafikę i kupić kartę graficzną ,polecam kupić z kart do 300 zł ( HD 4670) a z kart od 300 do 400 zł polecam ( HD 4850 lub GTS 250) .Da to dużo większy efekt niż SLI dwóch kart 7600 GT.

  1. problem najważniejszy

Aby można było połączyć karty w SLi płyta główna musi posiadać 2 złącza PCI-E, a to nie jest jednak standard.

  1. problem istotny z punktu ekonomicznego

Poprawna praca SLI jest gwarantowana dopiero przy minimum 500W zasilaczu.

  1. problem z pozoru mało istotny

Takie SLI nieźle grzeje i może się tak zdarzyć, że komputer się będzie przegrzewał, zwłaszcza w starszych obudowach.

A co do wzrostu wydajności, teoretycznie wynosi ona 200% względem jednaj karty. W rzeczywistości jest to troszkę mniej ze względu na straty na obliczania podziału obrazu i tym podobne.

Ile dokładnie to trudno powiedzieć, zależy mocno od sterownika i czy połączenie jest dokonywane za pomocą mostka czy nie.

Tak więc SLIx2 7600GT 256MB wciągnie nosem taką 9800GT 512MB

Nie ma szans,nie wiem skąd ty wyczytałeś że Tak więc SLIx2 7600GT 256MB wciągnie nosem taką 9800GT 512MB ,bo połączenie tych kart nie ma szans się zbliżyć do 9800 GT,jest między nimi ogromna przepaść,po drugie SLI daje jakieś [maks} 150 % wydajności karty pojedynczej.Więc nie opłaca się łączyć tych kart w SLI ,a jak nie wiara to warto spojrzeć na testy,bo w nich czarno na białym widać różnice.

@gural777

Po pierwsze tutaj staramy się pomagać innym, a nie prowadzić dyskusje…

Po drugie, chociażby te testy:

http://pclab.pl/art14592-17.html

Jasno pokazują, że wydajność połączenia SLI może dochodzić do 190% wydajności jednej karty, a więc dużo więcej niż 150%. Z drugiej strony jeśli będziemy pracować na rozdzielczościach rzędu 800X600 w 16 kolorach to SLI może być nawet wolniejsze niż jedna karta. Wydajność zależy od rozdzielczości (im większa tym większa wydajność) na jakiej pracujemy, mocy procesora karty no i oczywiście drivera.

Natomiast w tym temacie jest to praktycznie nie istotne, gdyż przystosowanie komputera do pracy z kartami w układzie SLI byłoby bardzo drogie.

Poprostu to nie zmienia faktu że nie ma szans by 7600 GT w SLI równało się a nawet zbliżało do 9800 GT,jest kolosalna różnica,widać to na przykładzie GF 7950 GX2 który odstaje daleko w tyle za 9800 GT,a jest to połączenie dwóch 7950 na jednej karcie .Więc skoro twierdzisz że nie wolno dyskutować tylko pomagać ,to nie wiem jakby wyszedł ów postujący kupując kolejnego 7600 GT i oczekujący wydajności 9800 GT ,by się niezmiernie zdziwił.

Dokładnie.

Xelosu , fajnie że podałeś stronę do testów syntetycznych , to teraz spójrzmy na wyniki realne w grach, w tym samym teście - http://pclab.pl/art14592-18.html Gdzie Twoje magiczne 190% wydajności? Różnica to około 15 klatek, co czyni to rozwiązanie naprawdę godne polecenia… Do tego dochodzi temperatura obu kart, i takie problemy jak mikroprzycięcia czy spadki wydajności w grach nieobsługujących SLI. Co innego jeśli mówimy o nowych kartach, gdzie skalowanie dochodzi naprawdę do tych 190%, chociaż i w tym przypadku pewniejsze będzie wybranie jednej, mocnej karty.

A co do zasilacza 500W, warto przeczytać to: http://pclab.pl/art14592-16.html Jak widać starsze karty naprawdę potrzebują 500W…

Nie wiem skąd wziąłeś te wiadomości, prawdopodobnie z kosmosu.

Pozdrawiam!

Tak więc autor tematu bierz R4850 albo coś z nowych kart i podaj przy okazji firmę i model zasilacza :wink:

@loltoFFik,

a może tak zamiast grami z przed 2004 roku jak badany tam Doom 3 czy FarCry 1, powstałych w czasach debiutu SLI w wykonaniu NVidii, skupilibyśmy się na obecnych grach?

Założyłem chyba słusznie, że skoro kolega chce wzmocnić sprzęt, to nie ma zamiaru grać w gry do których ulepszenia nie są mu potrzebne? [pytanie retorycznie, nie odpowiadać]

Natomiast test przytoczyłem taki, bo już nawet wtedy wydajność SLI znacznie przekraczała mityczne 50%(swoją droga mnie oskarżasz o wysysanie z palca, a koledze nie zwróciłeś uwagi mimo że mityczne 50% właśnie z stamtąd się wzięło) i na potrzeby argumentu o wydajności nie potrzeba było nic nowszego. [uwaga na boku: wydajność karty, a wydajność w konkretnej grze to są dwie różne sprawy - mam nadzieje, że masz tego świadomość]

Jeśli wykonasz test który pokaże jak takie SLI zachowuje się w obecnych grach(na rozdzielczościach rzędu 1920x1200) przy obecnych sterownikach to wtedy pogadamy.

Co do 500W zasilaczy informacje taką można znaleźć gdzieś na stronach NVidii. Nie pamiętam gdzie i nie mam zamiaru szukać. W każdym razie jeśli wyssałem to z palca to znaczy, że Wikipedia też:

http://pl.wikipedia.org/wiki/SLI

@gural777

I proszę mi nie wmawiać, że polecałem autorowi żeby sobie zamontował SLI. Podałem nawet 3 powody, dla którego nie powinien tego robić.

Dla mnie temat jest zakończony, jeśli macie ochotę na dalszą dyskusję to proszę założyć nowy temat.

A wiesz, że do tej karty najnowsze sterowniki się nie nadają? To, że są najnowsze to nie znaczy, że będą najlepsze. Na nowszych sterownikach (a już najgorzej najnowszych) będziesz miał pewnie jeszcze gorszą wydajność pojedynczej karty, w SLI pewnie też nie będzie najlepiej…

Napisałeś, że do poprawnej pracy SLI potrzebny jest zasilacz 500W. Pokazałem Ci, że SLI działa prawidłowo na starszych kartach z zasilaczem 400W.

OK, rozumiem, że chciałeś mi bardzo udowodnić jakie SLI jest świetne i przekraczało już wtedy 50% wydajności, szkoda że podałeś testy syntetyczne - niestety te nie odzwierciedlają realnej wydajności. Co z tego, że te karty mają dużo więcej punkcików? Komputer chyba ma być do grania?

Dzięki bardzo wszystkim za rady, ale po pierwsze to SLI dwóch kart 7600 GT chyba nie nadaje się na obecne czasy, a po drugie mam bardzo ograniczone środki na ulepszenia ;/

So… działam cały czas na karcie GeForce 7600GT.

Czy jeśli chcę ją zmienić na lepszy model (powiedzmy 9800GT ?) to wystarczy odpiąć starą i przypiąć nową ? :smiley:

Nie chcę wyjść na jakiegoś kompletnego wała, ale nie mam pojęcia, jaki posiadam zasilacz…

Tak więc w razie problemów nie krzyczcie na mnie :stuck_out_tongue_winking_eye:

Z tego co na nim wyczytałem, to pisze:

W razie W mogę cyknąć fotkę :lol:

Usuwasz sterowniki, odpinasz starą grafikę, podpinasz nową, instalujesz nowe sterowniki (ze strony producenta).

Hehe, nie będziemy :slight_smile:

Zasilacz do wymiany, firma Tracer. Niestety zasilacze te nadają się najwyżej na złom, nie trzymają napięć, moc mają znacznie niższą niż deklaruje “producent”… Z najtańszych i dobrych zasilaczy to można wyrwać Deltę 400W lub Fortrona 400W. Powinien starczyć.

A no i zamiast 9800GT lepiej będzie kupić HD 4850, a nawet używanego: HD 4870, HIS HD 4870. Tylko co do tych najmocniejszych to nie mam pewności czy starczy zasilacz.

Czyli jeśli sformatuję dysk twardy, podepnę nową kartę, to mogę normalnie na niej pracować ? Nawet na tym zasilaczu ?

btw. czy 450 zł. (do 450-ęciu) za dysk zewnętrzny 2 TB jest do przełknięcia ?

Co do nowej karty, jak wiadomo (chyba, że nie wiadomo ;]) potrzebuję, by w coś bez nerwów pograć, bez strachu, że coś się zatnie za rogiem…

Jaka karta będzie perfekcyjna, by popularne GTA IV (lub Mafia II, której demo dziś wyszło) działało mi płynnie, na wysokich (nie najwyższych, ale wysokich) detalach, plus najwyższa rozdzielczość (w moim przypadku 1280x1024) ?

Znalazłem takie zdjęcie podpięte do benchmarku (chyba ;p)

gta1s.jpg

Benchmark

Powiedzcie proszę, jaka karta jest najlepsza, by osiągnęła podobny wynik (1000 MB w IV)

@loltoFFik

Człowieku, co ty opowiadasz ? Ty nawet nie umiesz czytać ze zrozumieniem…

Nie tak napisałem i na dowód, że nie zmieniłem tego przed chwilą masz post pod moim z cytowaniem. Napisałem, że:

Nie wiesz jaka jest różnica pomiędzy “poprawną pracą”, a “gwarantowaną poprawną pracą” albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem.

Tak samo przewija się w twoich postach takie sformułowanie jak “realna wydajność”. Takie pseudo-techniczne sformułowania (tzw. techno babel) zadziała na motłoch,

ale komuś kto techniką zajmuje się na co dzień ( i nie chodzi tu o sprzedaż sprzętu na stoisku w MM) wykażą jedynie że masz blade pojęcie o czym mówisz.

To jak karta poradzi sobie w danej grze zależy nie tylko od samej karty. Wpływają na to między innymi: ustawienia gry, sterownik, silnik graficzny gry i jego kompatybilność ze sterownikiem, inne komponenty komputera…

Dlatego test “wydajności w grach” jest kompletnie nie miarodajny. To tak jakby oceniać piłkarza po strzale na bramkę piłką lekarską. Do porównywania “wydajności” kart używa się benchmark-ów.

To, że w grach karty wypadają słabiej pokazuje jedynie jakie lipne silniki piszą programiści…

A ciekawe skąd ty to wiesz? Masz takie karty w SLI i sprawdzałeś jak będzie działać? Tak się składa że specjalnie odwiedziłem stronę NVidii i po wpisaniu kart serii 7 proponowane sterowniki to 258.96 WHQL ( 2010.07.19). Tak więc najnowsze jak najbardziej wspierają jeszcze te modele kart, czy są lepsze czy gorsze… tego nie wiem bo to można stwierdzić jedynie doświadczalnie zwłaszcza ,ze różne rewizje tych kart i rożne dystrybucje mogą lubić te lub tamte.

Tak

Jednak są dwa “ale”, na które czasem nie zwraca się uwagi, a potem boli…

  1. Trzeba sprawdzić czy obecny zasilacz uciągnie daną konfiguracje

  2. Nowsze karty graficzne są generalnie większe (nie zawsze, ale się zdarza). Sprawdź sobie rozmiary karty zanim ją zakupisz, bo może się okazać, że Ci się po prostu fizycznie nie zmieści do komputera.

Zdarza się czasem, że ktoś ma dysk na wysokości slota PCI E i nie za bardzo może go przemieścić… itp. itd.

Powinieneś sobie poradzić bo to jak LEGO, ale jeśli się boisz to pewnie w sklepie gdzie kupisz nową kartę będą mogli Ci zaproponować instalacje do twojego komputera na miejscu.

Wtedy będziesz miał pewność że wszystko pasuje i działa.

Właśnie udowadniasz jak znasz się na technice. Realna wydajność to sformułowanie bardzo często używane, nie tylko przeze mnie, możesz takie pojęcie znaleźć w prawdziwych testach. Te są pewnie wykonywane przez ludzi, którzy znają się na technice na pewno lepiej od Ciebie :wink: Gwarantuję Ci to.

Moim zdaniem to co tutaj wypisujesz jest bardzo niemiarodajne :wink: Komputer będzie wykorzystywany do gier, tak? Sądzisz, że będzie grał w 3DMarka i te magiczne cyferki?

Nie miałem, ale to jest chyba logiczne, że najnowsze sterowniki są dopracowywane i optymalizowane do najnowszych kart graficznych…

Naprawdę bardzo przekonujący argument… Jeśli stara seria jest wspierana to chyba oczywiste, że te sterowniki będą polecane, bo są najnowsze?

No co Ty nie powiesz?

A mógłbyś podać chociaż jeden przypadek, gdzie się zdarzyło, że jedna (jak to nazwałeś) “dystrybucja” lepiej działała na jednym a gorzej na drugim, podczas gdy inna miała inne wyniki?

Po co to piszesz? Czyżbyś nie zauważył, że poleciłem mu inne zasilacze? …

Miałem tylko sprostować pewne niedomówienie stworzone przez gurala777…

ale skoro chcecie koniecznie prowadzić tę dyskusję dalej to może powinienem jeszcze napomknąć o tym:

Oczywiście masz świadomość że to jest dawno i nieprawda?

Tak było jak technologia SLI od nVidii była jeszcze w powijakach.

Obecnie jedyne kryterium to procesor graficzny. Zalecana jest również taka sama ilość pamięci (ale nie jest to konieczność - dopisek dla tych co mają problemy z rozumieniem tekstu).

Ciekawe czemu ten kolega niżej (loltoFFik) nie zwrócił Ci na to uwagi? Może dlatego, że to jakiś twój kumpel, albo nawet Ty sam…

A może dlatego iż uważa, że dalej sterowniki SLI są tak samo zacofane jak 6 lat temu… a nowe sterowniki, panie przecie nie będą działać ze starą kartą bo nie (“tupie nóżka” i “grozi paluszkiem”).

I tym akcentem chciałbym zakończyć tą rzeź. Twój poziom wiedzy niestety nie jest wystarczający do prowadzenia ze mną merytorycznej dyskusji.

Jesteś chociaż inżynierem, albo technikiem? Bo jeśli nie to nie wiem na jakich podstawach wypowiadasz się oceniając moją wiedzę techniczną? Z tego co czytam to

podstawy te czerpiesz z luźnych testów przeprowadzanych przez redaktorów dla graczy i grafików.

Za pojęciami takimi jak prąd, sprawność, wydajność… kryją się definicje. Jest to cecha wszystkich pojęć technicznych. Jak byś zdefiniował “Realną wydajność”?

:“A prosie pana, to jest taka wydajność która jest bardziej prawdziwa od wydajności zwyczajnej?”

To co masz na myśli to zapewne “rzeczywista wydajność”, ale nie ma ona nic wspólnego z tym o czym ty piszesz.

“Prawdziwego testu” kochany to ty na oczy nie wadziłeś, a takie “pseudo testy” jak się wykonuje w “profesjonalnych czasopismach i serwisach” mają tyle wspólnego z “prawdziwym testem” co sedes z bakelitu i Tales z Miletu.

“Prawdziwy test” musi być wykonywany zgodnie z jakimiś normami, za pomocą aparatury o klasie laboratoryjnej i przez wykwalifikowany personel uprawniony do dokonania pomiarów. Tak się wykonuje “prawdziwe testy”, nikt nie przyznaje certyfikatów zgodności czy zaświadczeń jakości na podstawie testów garażowych pana Heńka.

Ciebie i tak nie przekonam mimo iż na fakty odpowiadasz “gdybaniem” i “pewnikami”.

Wszystkich innych zainteresowanych tematem SLI odsyłam do źródła http://pl.slizone.com/page/slizone_faq.html#c7

można się tam zapoznać między innymi z “porównaniem wydajności w grach” (ciekawe czemu nie “prawdziwej wydajności”? myślisz, że pan Heniek się nie zgodził na testowanie?)

PS. Ale dziękuję za jedno, podsunąłeś mi mega temat na bloga ;]

Rozbroiłeś mnie :mrgreen: Nie zauważyłem tego, z resztą, jakie to ma znaczenie jak w SLI i tak w tym wypadku nie ma co się pakować?

Myślisz, że to magiczne porównanie ma odbicie w rzeczywistości? Przecież to jest strona nVidii, chyba logiczne jest, że będą nakłaniać ludzi do korzystania z tej technologii?

Dobra, widzę, że ta rozmowa nie ma sensu ;]