Dwie wersje adresu strony (google/amp) I bezpieczeństwo Malwarebytes

Cześć, sprawdzalem sobie kilka linków w virustotal i napotkalem na coś czego nie rozumiem. Otóż gdy wejdę na stronę (w tym wypadku dobreprogramy) i na niej klikne w jakiegoś newsa to otwiera się on pod adresem dobreprogramy.pl/… natomiast gdy w Google wpisze nazwe tego newsa którego chce przeczytać i wejdę w znaleziony artykuł to strona otwiera się z adresem google.com/amp/… jak w przykładzie poniżej:

Dlaczego tak się dzieje? Dodatkowo ten link z Google amp jest wykrywany jako phishing lub suspicious przez dwa skanery na virustotal gdy ta wersja bez google/amp jest uznana za czystą. Czy faktycznie coś z tym amp jest nie tak? I co to właściwie jest?

Drugie pytanie dotyczy Malwarebytes. Otóż jakiś czas temu mieli ponoć atak że strony hakerów. Czy wiecie może czy używanie Malwarebytes jest w takim razie bezpieczne?

AMP to otwarto-źródłowy projekt wspierany mocno przez Google


W skrócie, jeżeli wyszukujesz na google.com i wyszukiwana uzna, ze korzystasz z telefonu to Google pobierze sobie stronę gdzieś tam wewnętrznie na serwerach, przepuści ją przez AMP’a i wyświetli pod wspomnianym adresem. Po co to wszystko? Żeby na urządzeniach mobilnych strony się szybciej ładowały.

To miało szczególne znaczenie jeszcze parę lat temu gdy smartfony nie były takie mocne. Dziś też się przydaje. AMP stara się poprawić czytelność na mniejszym ekranie itp.

To u Ciebie problem. Ja znajdę temat, kliknę i mam elegancko. Zrobiłem obrazek:


https://www.dobreprogramy.pl/Apple-najbardziej-podziwiana-firma-na-swiecie.-Po-raz-14sty-z-rzedu,News,113099.html
Google pl jako strona ma pasek wyszukiwania i jest zawsze aktualna, ale plugin domyślnej wyszukiwarki, też powinien być google pl, a nie jak u Ciebie deweloper google:
https://developers.google.com/amp?hl=pl
Ja bym się tego pozbył piorunem. To jawne malware google.

Jak się tego pozbyć? To na telefonie się dzieje jak coś.
Plugin domyślnej wyszukiwarki? Jak to sprawdzić?

Szukaj w necie. Google podaje sposoby na usunięcie wszystkich amp:
https://developers.google.com/search/docs/guides/remove-amp?hl=pl

Czego ty sie chcesz pozbyć? Jak w wyszukiwarce Google w smartfonie, wpiszesz coś to wyświetlą ci się powiazane z tym tytuły stron. Jeśli przy którejś z nich, z prawej strony, będzie znaczek błyskawicy to oznacza że jest również napisana w formacie AMP i umieszczona na przygotowanych do tego serwerach, przez co szybciej sie ładuje. Jedna strona w nieco innych formatach.

Czyli wszystko jest w porządku? Odpowiedź Bogdana mnie skołowała. To powinienem w końcu coś robić czy wszystko jest ok? @anon44497448

Nie jest w porządku.
Na kompie to Clearurls


A w telefonie żeby mieć spokój to polecam DNS66

1 polubienie

@jajecpl ale to czekaj, to co jest nie tak?

Przekierowania w adresie.

W sensie, że otwiera jako to AMP? I mówisz zeby to wyłączyć?


Jak chcesz , to poczytaj.

W wolnym czasie poczytam. Ale jakbyś mógł to średnio rozumiem o jakie przekierowywanie chodzi skoro otwierają się te strony jakie powinny. Czy w jakiś sposób zagraża to bezpieczeństwu?

Tak. I większość nie zdaje sobie z tego sprawy.

To jak mam ustawione to ustawienia fabryczne, nic w nich nie zmienialem. Mimo to mówisz, ze lepiej to wyłączyć? Pogubiłem się już w tym. Wiem, że to amp to normalna funkcja ale Tobie chodzi o to, że lepiej to wyłączyć?

amp akurat jest wersją strony lżejszej(na telefony )z tego co pamiętam.

Przekierowania google na amp parę lat temu był ciekawym udogodnieniem, ale były strony, które źle się otwierały.
W dodatkach firefoxa jest Redirect AMP to HTML - i nawet klikając w Twój link amp z pierwszego opisu problemu - uzyskuje się normalne dobreprogramy bez przekierowań na dewelopera.
Gdy widzisz stronę AMP, prawdopodobnie widzisz stronę wyświetlaną bezpośrednio przez Bing lub Google, które mogą pobrać informacje o tym, co robisz na tej stronie. Dbaj o zdecentralizowanie sieci i powiedz „Nie!” do wyszukiwarek, które chcą przejąć kontrolę nad siecią.
Redirect AMP to HTML:
Strony AMP są zaprojektowane dla urządzeń z małym ekranem i często nie przekładają się dobrze na większe ekrany. Rozszerzenie może być szczególnie przydatne, jeśli podczas korzystania z komputera stacjonarnego otrzymujesz linki od osób korzystających z urządzeń mobilnych.

Mhm, czyli nie jest to groźne w sensie infekcji urządzenia jakimiś wirusami itp., ale pomaga to w śledzeniu użytkownika w sieci Google i innym firmom. Czyli w sumie moge tego nie ruszać ale usunięcie da większą prywatność w Internecie?

Sprawdź Redirect AMP to HTML. Przekonasz się.

Jaką prywatność? google