Dysk do kopii zapasowej

(Murmeniusz) #1

mam ok 3 gb różnych danych - filmy, zdjęcia, dokumenty, muzyka. potrzebuję jakiegoś dobrego rozwiązania do trzymania tego wszystkiego na zewnątrz komputera. myślałem o dyskach zewnętrznych, ale ponoć ich żywotność to 6 lat. mało. słyszałem o NAS - żywotność 30 lat. z tym, że NAS to dysk sieciowy, a tego nie będę potrzebował. Potrzebuję dysk, który w każdej chwili mogę podłączyć pod komputer (najlepiej do USB) i którego żywotność będzie właśnie na długie lata. Czy dobrze rozumiem, że NAS to po prostu dyski twarde pozbierane w jednym urządzeniu? i posiadające dodatkowo opcję sieciową? bo ja w sieci nie pracuję, tylko potrzebuję podłączyć dysk dla siebie i zapisać na nim pliki. czy - jeśli NAS to po prostu zwykłe twardziele - to czy mogę sam wykonać taki NAS? czym to się podłącza USB? potrzebuję coś koło 5 - 6 gb, ale nie mam zamiaru wydawać 1000 zł.a może rozwiązaniem dla mnie będzie kieszeń na dysk + dysk twardy?

(lordjahu) #2

A może chmura ? Jak masz konto google to korzystaj.

PS: Ja mam dysk WD My Passport od 3 lat i spisuje się wspaniale, a trzymam na nim całą dokumentację :slight_smile: Fajne jest to że WD daje Ci dodatkowo oprogramowanie do szyfrowania i sprawdzania stanu dysku.

(januszek) #3

Możesz kupić coś takiego: https://pl.aliexpress.com/item/ORICO-NS200C3-2-Bay-Type-C-Hard-Drive-Dock-Support-20TB-storage-USB3-1-5Gbps-UASP/32820628309.html

(Murmeniusz) #4

chmura odpada. sorry, ale nie mam zamiaru wysyłać prywatnych zdjęć i filmów na chmurę. a ■■■■■■■ wie kto to będzie potem sobie swobodnie przeglądał. a to coś z aliexpress to chyba jakiś chiński wynalazek. 20 TB za cenę 600 zł? ciężko znaleźć 4 TB w tej cenie. Bałbym się trzymać na tym dane. a może się mylę?

(lordjahu) #5

Nic nie stoi na przeszkodzie byś takie dane zaszyfrował. Jeśli jest to dla ciebie wydatek, to nagraj te “3 GB” danych na płyty i jak zaczną się rysować, przegrywaj :slight_smile: Ty masz problem z 3, a ja nie mam problemu z 4 TB :slight_smile:

(Veers) #6

Czytaj waść uważnie: to jest tylko zewnętrzna obudowa na dyski - obsługuje DO 20 TB - ale kupujesz bez dysków - czyli 0 TB.

(januszek) #7

To jest obudowa z usb 3 (1.5 Gbps) na dwa dyski o maksymalnej pojemności 20TB… Bez dysków…

Tańsza będzie stacja dokująca na HDD, vide: https://www.dobreprogramy.pl/januszek/Stacja-dokujaca-dyski-twarde-jako-budzetowy-magazyn-i-archiwum-danych,40309.html

(Murmeniusz) #8

no dobra a co z żywotnością dysków? mam rozumieć, że dysk zewnętrzny nie jest dobrym rozwiązaniem i lepiej brać twardziela?

(januszek) #9

To jest zawsze loteria. Dlatego kopie zapasowe trzeba robić na kilka dysków.

(daras28-82) #10

To nie za mało?
Zakładając że chodzi GB bo “gb” to nie wiem co to za jednostka…

(Murmeniusz) #11

chodziło mi o 5-6 TB na jeden dysk :slight_smile: Omyłkowo wpisałem gb

(daras28-82) #12

A może chodzi o TB - terabajty.
Małe “b” to bit a małe “t” to…

Oczywiście obudowa z dyskiem jak najbardziej, celuj tylko w markową obudowę i dysk najlepiej Hitachi lub WD, zakładam że zależy ci na niezawodności.
Obudowa oczywiście lepiej nie niech posiada USB3,0.

(Murmeniusz) #13

dzięki. Dlaczego nie ma być USB 3.0? Myślałem właśnie na odwrót.

Obudowa oczywiście lepiej nie niech posiada USB3,0. - to znaczy ma posiadać 3.0 czy nie ma go posiadać? :slight_smile:

(januszek) #14

Na chwilę obecną USB 3 jest najbardziej wszechstronną opcją. Alternatywne opcje to e-sata i thunderbolt tudzież firewire.

(daras28-82) #15

Oczywiście moja pomyłka, powinien posiadać USB 3,0.
Dzięki kompatybilności wstecz podłączysz praktycznie pod wszystko a tam gdzie masz 3,0 wykorzystasz max szybkości dysku a przy takiej objętości ciężko cokolwiek zrobić na 2,0.

(daras28-82) #16

e-sata - widziałeś kiedyś obudowę z tym złączem?
A z firewire którego już od dawna nigdzie się nie stosuje?
Thunderbolt - osobliwość stosowana przez Apple…

(januszek) #17

Aczkolwiek ja bym jej nie kupił :slight_smile:

(Murmeniusz) #18

bardzo Wam wszystkim dziękuję. Zdecyduję się na jakąś obudowę i twardziela. Wstyd mi, że nie wiem takich podstawowych kwestii. Kiedyś dobrze się orientowałem w kwestiach komputerów, dziś niestety moja wiedza zubożała. Jeszcze raz dzięki

(daras28-82) #19

Zapewne dlatego że niewiele jest urządzeń pod które można to podłączyć.

(januszek) #20

Wystarczy wolny port sata i taki śledź za 10 zł: https://www.komputronik.pl/product/110812/unitek-sledz-bracket-esata.html