Dysk do kopii zapasowej

mam ok 3 gb różnych danych - filmy, zdjęcia, dokumenty, muzyka. potrzebuję jakiegoś dobrego rozwiązania do trzymania tego wszystkiego na zewnątrz komputera. myślałem o dyskach zewnętrznych, ale ponoć ich żywotność to 6 lat. mało. słyszałem o NAS - żywotność 30 lat. z tym, że NAS to dysk sieciowy, a tego nie będę potrzebował. Potrzebuję dysk, który w każdej chwili mogę podłączyć pod komputer (najlepiej do USB) i którego żywotność będzie właśnie na długie lata. Czy dobrze rozumiem, że NAS to po prostu dyski twarde pozbierane w jednym urządzeniu? i posiadające dodatkowo opcję sieciową? bo ja w sieci nie pracuję, tylko potrzebuję podłączyć dysk dla siebie i zapisać na nim pliki. czy - jeśli NAS to po prostu zwykłe twardziele - to czy mogę sam wykonać taki NAS? czym to się podłącza USB? potrzebuję coś koło 5 - 6 gb, ale nie mam zamiaru wydawać 1000 zł.a może rozwiązaniem dla mnie będzie kieszeń na dysk + dysk twardy?

A może chmura ? Jak masz konto google to korzystaj.

PS: Ja mam dysk WD My Passport od 3 lat i spisuje się wspaniale, a trzymam na nim całą dokumentację :slight_smile: Fajne jest to że WD daje Ci dodatkowo oprogramowanie do szyfrowania i sprawdzania stanu dysku.

Możesz kupić coś takiego: https://pl.aliexpress.com/item/ORICO-NS200C3-2-Bay-Type-C-Hard-Drive-Dock-Support-20TB-storage-USB3-1-5Gbps-UASP/32820628309.html

chmura odpada. sorry, ale nie mam zamiaru wysyłać prywatnych zdjęć i filmów na chmurę. a ■■■■■■■ wie kto to będzie potem sobie swobodnie przeglądał. a to coś z aliexpress to chyba jakiś chiński wynalazek. 20 TB za cenę 600 zł? ciężko znaleźć 4 TB w tej cenie. Bałbym się trzymać na tym dane. a może się mylę?

Nic nie stoi na przeszkodzie byś takie dane zaszyfrował. Jeśli jest to dla ciebie wydatek, to nagraj te “3 GB” danych na płyty i jak zaczną się rysować, przegrywaj :slight_smile: Ty masz problem z 3, a ja nie mam problemu z 4 TB :slight_smile:

Czytaj waść uważnie: to jest tylko zewnętrzna obudowa na dyski - obsługuje DO 20 TB - ale kupujesz bez dysków - czyli 0 TB.

To jest obudowa z usb 3 (1.5 Gbps) na dwa dyski o maksymalnej pojemności 20TB… Bez dysków…

Tańsza będzie stacja dokująca na HDD, vide: https://www.dobreprogramy.pl/januszek/Stacja-dokujaca-dyski-twarde-jako-budzetowy-magazyn-i-archiwum-danych,40309.html

no dobra a co z żywotnością dysków? mam rozumieć, że dysk zewnętrzny nie jest dobrym rozwiązaniem i lepiej brać twardziela?

To jest zawsze loteria. Dlatego kopie zapasowe trzeba robić na kilka dysków.

To nie za mało?
Zakładając że chodzi GB bo “gb” to nie wiem co to za jednostka…

chodziło mi o 5-6 TB na jeden dysk :slight_smile: Omyłkowo wpisałem gb

A może chodzi o TB - terabajty.
Małe “b” to bit a małe “t” to…

Oczywiście obudowa z dyskiem jak najbardziej, celuj tylko w markową obudowę i dysk najlepiej Hitachi lub WD, zakładam że zależy ci na niezawodności.
Obudowa oczywiście lepiej nie niech posiada USB3,0.

dzięki. Dlaczego nie ma być USB 3.0? Myślałem właśnie na odwrót.

Obudowa oczywiście lepiej nie niech posiada USB3,0. - to znaczy ma posiadać 3.0 czy nie ma go posiadać? :slight_smile:

Na chwilę obecną USB 3 jest najbardziej wszechstronną opcją. Alternatywne opcje to e-sata i thunderbolt tudzież firewire.

Oczywiście moja pomyłka, powinien posiadać USB 3,0.
Dzięki kompatybilności wstecz podłączysz praktycznie pod wszystko a tam gdzie masz 3,0 wykorzystasz max szybkości dysku a przy takiej objętości ciężko cokolwiek zrobić na 2,0.

e-sata - widziałeś kiedyś obudowę z tym złączem?
A z firewire którego już od dawna nigdzie się nie stosuje?
Thunderbolt - osobliwość stosowana przez Apple…

1 polubienie

Aczkolwiek ja bym jej nie kupił :slight_smile:

bardzo Wam wszystkim dziękuję. Zdecyduję się na jakąś obudowę i twardziela. Wstyd mi, że nie wiem takich podstawowych kwestii. Kiedyś dobrze się orientowałem w kwestiach komputerów, dziś niestety moja wiedza zubożała. Jeszcze raz dzięki

Zapewne dlatego że niewiele jest urządzeń pod które można to podłączyć.

Wystarczy wolny port sata i taki śledź za 10 zł: https://www.komputronik.pl/product/110812/unitek-sledz-bracket-esata.html