Dysk MAXTOR DiamondMax Plus 9+ 80Gb a ustawienie zworek

Dostałem dysk ATA

Maxtor DiamondMax 9+ 80Gb tylko nie wiem jakie on naprawde jest

Maxtor DiamondMax 9+ 80Gb 8Mb cache

czy moze Maxtor DiamondMax 9+ 80Gb 2Mb cache chodzi tu o wielkośc cache 2 czy 8 jak to sprawdzic ??

1 fotka

min_dsc00743baef.jpg

2fotka

min_dsc0074422c7.jpg

i mam pytanie jak w nim zworki nalezy umieścic aby miał maksymalna wydajność bez zadnych limitów (zdjecie 1) widac tam na rysunku jak ustawic zworki i jest (CAP LIMIT) a chciałbym zeby bez rzadnych limitów działał

i (2 djecie) jak go dostałem to ma takie specyficzne umiejscowienie zworek co widac na zdjeciu (prosze o pomoc jak maja byc zworki aby dysk był na SLAVE a na MASTER

2 pyt. czy to dobre dyski??

prosze nie dawajcie linków z allegro czy cos bo ja mam ten i nie chce innego

Wejdź na Seagate.com (producent marki Maxtor).

Wpisz numer seryjny: 6Y080P0 i ci wyskoczy wszystko: Model ATA/133, 8MB cache. Tu masz plik PDF ze specyfikacją.

Ze zworkami to przeginasz… ![-o<

bez zworki - slave (jak chyba każdy Seagate)

zworka po lewej - master

zworka w środki - cable select

zworka po prawej - limitowana pojemność (do starych kompów)

Dysk raczej kiepskiej jakości. Miałem prawie identyczny i wytrzymał ledwie 2 lata bez problemów. Przede wszystkim to bardzo stary model. Za darmo bym wziął.

Aha, na zdjęciu jest cable select a nie cap limit.

a co tpo jest ta opcja cable select??

i na zjeciu 2 jest taka mała zworka w prawym górnym rogu praktynie nie potrzebna bo nic nie łaczy(nie zwiera) to po co jest??

dysk ustawia się w trybie takim jakie wynika z podłączenia kabla danych (bliższa końcówka - slave).

to chyba nie tak

na kablu danych sa 2 końcówki pierwsza od płyty głownej to master a druga to slave

a te cable sect to zmienia ze jest na odwrót??

i co to jest ta zworka pojedyńcza i po co??

mylisz się :wink: - jest tak jak ja napisałem

zajrzyj do specyfikacji produktu na stronie producenta (SEAGATE).

czyli ta dalsza końcówka od płyty głownej to master a ta blizej to slave??

mam nagrywarke podłaczona pod to wejscie blizej płyty głownej(według Ciebie to slave) i widzi mi ja jako master ( działa pod master- tak w biosie widzi i tak ma zworke)

to jak??

Daj spokój chłopie, nie szukaj dziury w całym. Zapomnij o Cable Select. Prawie piętnaście lat używam PC i nigdy go nie używałem.

Ustaw jedno urządzenie na Master, drugie na Slave i będzie działać.

Jak nie wiesz jak jest ustawione drugie urządzenie to ustaw dysk albo na Master, albo na Slave (wszystko jedno).

Jak zadziała to dobrze to gotowe, a jak nie zadziała to zmień i zadziała.

Jeśli się nie uda to znaczy, że jedno z urządzeń jest do dupy.

Gotowe.

Aha, w BIOS ustaw Primary i Secondary (zarówno Master jak i Slave) na Auto. To którą wtyczkę kabla podłączysz do którego urządzenia jest bez znaczenia. Te dziwne etykietki na kablu tym bardziej.

czytasz ze zrozumieniem ?? kabel ma 3 wtyki (2 skrajne, 1 nie “proporcjonalnie” po "środku), 1 skrajny - ten od którego 2 pozostałe są wyraźnie dalej umieszczone - to wtyk do płyty głównej kolejny (2gi) to slave a 3 - przeciwległy do 1go to master.

FIN

Jeszcze jedno, bo chyba nie złapałeś. Ta rozpiska którą podałem w pierwszej odpowiedzi dotyczy wyłącznie tego dysku twardego. Każdy dysk twardy jaki widziałem ma taką instrukcję na obudowie/nalepce. Przeczytałem to z nalepki na zdjęciu. Jeśli chodzi o napędy CD/DVD to chyba wszystkie mają wybite na spodzie obudowy obok miejsca na zworkę (w układzie pionowym) litery: MA, CS i SL. Co to znaczy już chyba wiesz.

witek111 , jeżeli chcesz mieć maksymalną wydajność, to nie zestawiaj na jednej taśmie IDE dysku twardego i napędu optycznego.

Jest tak, jak napisał technik_elektro.

Wtyczka środkowa przeznaczona jest domyślnie dla urządzenia SLAVE (SL), a ostatnia dla urządzenia MASTER (MA).

Jeżeli nie posiadasz drugiej taśmy IDE, to dokup ją (ok. 5 zł. w sklepie komputerowym).

Dysk twardy pozostaw na taśmie PRIMARY IDE, na ostatniej wtyczce taśmy, zworką ustawiony, jako MASTER (MA) - czyli zwierasz pionowo dwa piny z lewej strony.

Napęd optyczny podłączysz do drugiej taśmy - taśmy SECONDARY IDE, również do ostatniej wtyczki taśmy i ustawisz go zworką, jako MASTER (MA).

Status urządzenia (MASTER, SLAVE) określa ustawienie zworek.

Jeżeli napęd ustawisz, jako MASTER (MA) i podłączysz do środkowej wtyczki taśmy (domyślnie przeznaczonej dla urządzenia SLAVE), to BIOS będzie widział ten napęd, jako MASTER - bo tak ustawiłeś go zworką.

W Twoim przypadku (jedna taśma IDE) urządzeniem MASTER powinien być dysk twardy, a urządzeniem SLAVE napęd optyczny. Tak tez powinieneś ustawić zworki.

Jednak zalecam dokupić drugą taśmę IDE i popodłączać, jak napisałem wyżej.

czym sprawdzic czy dysk ma bad sektory lub jakies inne uszkodzenia??jakie narzedzie polecacie??

HD Tune.

Otwórz program, zakładka Error Scan, kliknij na Start. Skanowanie może potrwać jakiś czas.

Nie zaznaczaj pozycji Quick Scan, jeżeli chcesz mieć dokładne wyniki.

profesjonalny (używam) program diagnostyczny - MHDD ;-).

ten hd tune znalazł jeden sektorek na czerwono (damage)czyli uszkodzony? co z tym dalej z tym zrobić??

zaraz spróbuje tym programem :slight_smile:

jednak za trudny ten program :frowning:

co mam zrobic z tym sektorem uszkodzonym?

poczytaj :

http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

zwróć uwagę, że zerowanie dysku (usuwanie badów) wiąże się z utratą danych :-).

moge wyzerować i tak jest bez danych

tu fota jak to wyglada w HD tune

min_beztytuluc6b4.jpg

w tym programie w zakładce Health pokazane jest ze dysk jest Health Status : OK

wklej zdjęcie z HEALTH…