Dysk SSD - gen.2 czy gen.3, jaka różnica dla użytkownika?

Zamierzam kupić dysk ssd 256GB, nie potrafię już panować nad katalogiem AppData i coraz częściej dotychczasowy ssd 128GB ( system - W10/64 ) się „przepełnia”. Dzwonię do znanego wszystkim sklepu i proponują mi dany model oraz polecają, że lepiej niech to będzie gen.3, zatem zamawiam, cena 85zł. :slight_smile: , 36 m-cy gwarancji.
Zgłaszam się po odbiór i sygnalizuję, że miał być gen.3 - odpowiedź tak jest gen.3, szukam w opisie pudełka i nie ma takiej informacji, dlaczego?, tutaj jest rev. 1.2 a to oznacza, że ostatni model, więc gen.3. - sklep, czy ma rację?
Gigabyte 256GB 2,5" SATA SSD, kod producenta - GP-GSTFS31256GTND.

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie bez rozebrania dysku i sprawdzenia jakie ma podzespoły. Nawet jeżeli rozbierzesz dysk nie masz informacji jakie podzespoły miał mieć dysk w danej „wersji”. Producenci dysków SSD znani są z tego że potrafią zmienić kontroler nie zmieniając oznaczenia dysku., nawet nie zmieniają wersji, rewizji. Dotyczy to wszystkich producentów, nie omijając tych droższych i „markowych”.

1 polubienie

Hmm, zatem nie wiadomo do końca jaki to produkt :frowning: , w manualu do tego dysku na stronie producenta stoi, że jest z 2019r. i tylko tyle na temat ew. „nowoczesności” tego produktu. Czy jest zatem sens szukać czegoś z dedykacją „gen.3”, zamiast tego dysku w podobnej cenie?
Rzekomo Gigabyte są dużo mniej awaryjne od Goodram-ów w tej samej półce cenowej. Chyba go w poniedziałek odbiorę.

Oglądam teraz filmik z instrukcją klonowania systemu W10 z HDD na SSD i tam autor poleca jako dobry dysk Adata 256GB, może iść w tym kierunku?, z kolei na znanym portalu sprzedażowym jest kilka opinii, że Adata wytrzymuje max. 1 rok użytkowania. Hmm trzeba chyba jakiś fakultet z informatyki na szybko skończyć, aby kupić dysk, hehehehe :wink:

Ale to nie świadczy o nowoczesności. Pierwotny produkt mógł być nowoczesny, w miarę upowszechniania nie dodają nowoczesności a wręcz przeciwnie. Księgowy naciska aby obniżyć koszty to ucinają na jakości. Ewentualnie mogą usuwać błędy pierwotnego projektu.

1 polubienie

I jak tu się odnaleźć?..

Faktycznymi producentami SSD są:
Samsung
Crucial (Micron)
Intel

Reszta to zamawiacze sprzedający pod swoim logo.

Mozna by tu jeszcze dodać, Toshiba (Kioxia), Silicon Motion, SK Hynix czy Phision, ale oni nie robią wszystkiego. Specjalizują się w pamięciach czy kontrolerach.

1 polubienie

Ok., dzięki :slight_smile:

Nie bardzo rozumiem jakie masz wątpliwości co do tego dysku. Ten model to 2,5 calowy nośnik z interfejsem SATA 3 (możesz to nazwać „trzecią generacją” jeśli chcesz) i tylko takie są jeszcze produkowane - dyski z interfejsami SATA 2 i 1 już się nie są produkowane. Stąd pewnie odpowiedź sklepu że to „gen 3”.

1 polubienie

Chyba trochę mnie wprowadził w błąd konsultant na infolinii, do tego dodam, że znalazłem Goodram- y SATA 3 i gen.2 i już całkowicie uległem sugestii. Zinterpretowałem, że SATA 3 wcale nie oznacza generacja 3.

Propozycja:

60 m-cy gwarancja

1 polubienie

Dzięki @Wredzia za propozycję, 500GB to za dużo, mam teraz 128GB na system W10/64 partycji c i 90% zajęcia, nie daję już rady z opróżnianiem AppData i tylko dlatego zmieniam. 500GB za bardzo by kusiło, aby jeszcze coś tam wrzucać a nie chcę łączyć dysku systemowego z innymi danymi.

Im bardziej zapełniony SSD tym bardziej są spadki wydajności, więc mając 500 a nie zapychając go danymi aplikacji etc, utrzymasz jego wydajność na właściwym poziomie.
A druga sprawa stosunek ceny do pojemności. Jak masz dopłacić do 250 raptem 36zł to niech leży odłogiem, a przyjdzie czas, że przyda się :slight_smile:

1 polubienie

Ja o tej godzinie już chyba nie czaję bazy :wink: , ten zamówiony Gigabyte 250GB kosztuje 85zł., skąd różnica 36zł. do Cruciala 500GB?

To na przykładzie Crucial.
500 - 179zł
250 - 143zł

Ale podobnie jest z Gigabyte:
256 - 85zł
480 - 119zł (+34zł w stosunku do 256).

1 polubienie

Mea culpa :frowning: … tak to jest jak się rzucało kamieniami na szkołę, hehehe
Dzięki bardzo, warte przemyślenia tym bardziej, że mam na kompie jeszcze dwa dyski HDD po 1TB,
dawno nie śledziłem cen dysków ssd.

Problem że Micron też już kombinuje w tej serii modelów z tańszą technologią, że lepiej robić kopię zapasową niż kłócić o 5 lat gwarancji bez darmowej opcji odzyskania danych.

1 polubienie

A któryś z producentów ma w ofercie odzyskiwanie i to za darmo ?

1 polubienie

Od czasu jak kilka razy popłynąłem przez uszkodzenie twardziela, robię kopie 2 dysków HDD 1TB ( dane ) oraz klonuję co jakiś czas system ssd. Tak odpukać w niemalowane, jak mam te kopie to nic nie pada :), obym nie wykrakał. Przy okazji po zakupie nowego ssd na system jak najlepiej skopiować/klonować?, do tej pory robiłem to z pomcą Acronics-a

SSD to przede wszystkim rodzaj pamięci, proponuję zapoznac się z tymi artykułami.

https://www.kingston.com/pl/blog/pc-performance/difference-between-slc-mlc-tlc-3d-nand

Według mnie najkorzystniejszym rozwiazaniem była by MLC w trybie 3D NAND
Mam SSD z pamięcią MLC gdzie czas pracy to prawie 40 tys. godzin a tzw. „zuzycie” wynosi ok.13 % normy, mimo dość częstego korzystania z funkcji przywracania obrazu dysku

Kingston1

1 polubienie

Nauki nigdy za wiele, dziękuję. A tak wygląda mój systemowy dysk, teraz widzę, że więcej pracuje jako wł/wył. :wink: