Dysk SSD NVMe nie osiąga prędkości zapisu

@januszek

te różne systemy plików to w linuksie czy w Windowsie?

Myślę, że będą różnice, w zależności od tego jaki to system operacyjny i jaki system plików :slight_smile:

Dzięki dobry Człowieku

Mam jednak wątpliwości, podczas zapisu nigdy Max CPU usage nie przekroczyło 81%, a i tak nie wiem czy to było przy benchmarku zapisu.

Samsung M.2 860 Pro 512 GB
Test%20SAM960%20Pro

1 polubienie

Piękne osiągi, ale to w Windowsie.

Masz włączonego Samsung Magician i jego przyspieszanie (np. Rapid Mode)?

Podaj pełen konfig kompa

Coś mi się przypomniało: na zaszyfrowanym dysku SSD SATA3 kiepsko wychodziły mi transfery ale nie mierzyłem ich bo to nie był Samsung. Czasami reansfery rzędu 35 MS/s - 160 MB/s zapis. Read nie pamiętam ale coś koło 100 MB/s przeważnie. Przypominam nie sprawdzałem benchmarkiem tylko w okienku od kopiowania pojawiało się ile MB/s tak jak w Windowsach.

Wyłączyłem Samsung Magician.
Konfig:
Win10
Intel i7-7700K (bez O.C.)
Gigabyte GA-Z270-Gaming K3
64 GB RAM Corsair 3000 MHz (z czego 16 GB RAM-Dysk)
GTX 1070 (bez O. C.)
Samsung M.2 960 Pro 512 GB
HDD WD8002FRYZ 8 TB

Dzięki

Aż dziwne, tylko jeden czipset do góry. Ja Z170, Ty Z270.

Zastosowanie głównie filmy (dlatego RAM-Dysk) , czasem pogram.

Jest taka strona, samsunga.


A w niej opis i o obsłudze szyfrowanych partycji i instrukcje do pobrania.
I jakie systemy obsługuje
Do pobrania również sterownik.
O linuxie na stronie zero.
Więc może to problem ze sterownikiem, poniewaz oryginalny, zrobiony przez producenta jest tylko do Windowsa.
Tam szukaj odpowiedzi. U żródła a nie tu.
P.S. Ktoś napisał sterownik pod linuxa. Znajdz go , ich. Moze tam znajdziesz odpowiedz. U twórcy.

Pierwsze co zrobiłem zanim kupiłem to to kontaktowałem się z Samsungiem.

A to, że czegoś nie ma na Linuxa bo im się nie chce/nie opłaca to nie znaczy że nie będzie działać.

Ale dzięki Kolego!

A działa? Widać że nie bardzo

Działa jeśli chodzi o read. Więc tak w 50%. Powiesz, że jeśli nie w 100% to pewnie nie działa.
Ja jednak odczuwałem i widzę poprawę w stosunku do zwykłego SSD SATA3.

Ogólnie nie zawsze wszystko działa tak jak byśmy tego chcieli dlatego Windows ma przewagę.

Windows i systemy oparte na linuxie to dwa odrębne światy.
Dlatego niektórzy producenci (mało) pisza swoje stery sprzetowe pod windows i oddzielnie pod linux.
Zajrzyj na strony sprzetowe.
To co ci ktos z samsunga powiedzial to jedno. Specyfikacja wyrażnie stwierdza. Sterownik pod windows i obsługiwane systemy to od 7 do 10. I tyle. Poszukaj czy nie ma sterownika r repozytoriach linuxa.

Szukałem w standardowych, nie ma. Są jakieś specjalne do tego?

Skoro działa to jest obsługiwany. W Linuksie sterowniki są dostarczane wraz z kernelem, to nie Windows, żeby ich szukać po stronach producenta. Pisałem Ci, żebyś przetestował dysk bez szyfrowania, bo masz bardzo słaby procesor, który może dusić proces zapisu na dysku.

NVME jest obsługiwane bodaj od kernela 3.3. W repo możesz znaleźć jakiś pakiet nvme-cli, ale nie wiem jakie narzędzia on dostarcza. Na pewno nic istotnego :wink:

Zaraz będę tak robił.

Sprawdź sobie ten procesor. On wymiata nawet w linuksie.

No wymiata. Pozwala w locie szyfrować z prędkością 750 MB/s, ale to może być jego maks przy tym algorytmie.
Rzuciłem na niego okiem na tej stronie. To porównanie twojego procka, z moim i z moim starym, który leży w pudełku, bo był dla mnie za wolny :wink:

1 polubienie

A teraz hicior:

ani Samsung
ani producent płyty głównej nie wie

co to znaczy napisane na specyfikacji tego dysku i innych wcześniejszych " * Interfejs PCIe Gen 3.0 x 4, NVMe 1.3".

To 1.3. Wiadomo, że wersja ale, coś więcej? Odbijanie piłeczki od producenta do Samsunga. Śmiech na sali.

Mam Linuksa - Ubuntu 18.04 na SSD Samsung 960 EVO 250 GB M.2 NVME. Działa wyśmienicie i osiąga fabryczne parametry.
edit:
acha, dysk nie jest szyfrowany.

1 polubienie