Dysk SSD - partycje a żywotność?


(sensu) #1

Witam.

Załóżmy, że na dysku SSD o pojemności 120 GB chcę mieć JEDNĄ partycję a na niej system, programy i inne rzeczy zajmujące łącznie 30 GB (miejsce które się nigdy nie zwolni). Reszta miejsca tzn 90 GB będzie robocza.

Jeśli zdecyduję się na DWIE partycje po 60 GB każda, na tej pierwszej również zajmę 30GB, pozostawiając 30 GB wolnego miejsca. To czy w takim przypadku żywotność dysku będzie 3 razy mniejsza, bo mam 30 GB zamiast 90 na zapis? Czy może to jest tak, że system tylko zaznacza sobie "ścieżkę" na partycje C oraz D, a dane i tak będą fizycznie rozrzucone na całej powierzchni dysku?

 

Mam nadzieję, że dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi.


(ttomas) #2

https://www.facebook.com/notes/pc-projekt/ograniczona-liczba-cykli-zapisu-problem/232136263556285/

nie zagłębiałem się, ale nie zależnie od partycji masz spokój na około 10 lat :slight_smile:


(Kumek128) #3

Dyski SSD mają inteligentne firmware które równomiernie zapisuje dane na całej powierzchni dysku wydłużając jego życie, ale jak robisz partycję od tego do tego GB to chyba tego firmware nie przeskoczy. Odradzałbym jednak dzielenia tak małego dysku na partycje i nie chodzi o żywotność tylko o to że się szybko przytkasz z danymi. 120GB to na prawde mało w obecnych czasach.


(Longhorn2009) #4

Partycjonowanie to “relikt” z czasów HDD, na ssd raczej nikt tego nie robi chyba że do celów wgrania drugiego systemu na jednym dysku.


(KAZDAN63) #5

Ale pomysł .


(mordesku) #6

tak relikt jak nic, polecam zapisywać efekty swojej pracy na jednej partycji z os i po jakimś czasie zrobić sobie format systemu.


(KAZDAN63) #7

Dla mnie ktoś kto “zapisuje efekty swojej pracy na jednej partycji z os” to wykazuje oznaki braku “porannego kontaktu z rozumem” .

  1. Formatujemy to dysk lub partycję dysku .

  2. “Polska język trudna język .” W “polska język” zdanie zaczynamy z dużej litery .


(mordesku) #8

KF51i2F.gif


(xyzzyx) #9

Hmmmm, to coś pewnie zemną nie tak. Mam właśnie tak zrobione-Samsung 850EVO 120Gb.

Podzielony na pół, od roku działa wszystko bezbłędnie.

“Lekceważę” sobie to gdyż:

[Obok dysków SSD w naszej ofercie pokazały się ostatnio liczby oznaczające ilość cykli zapisu. Wynoszą one od 47k (47 000) do 120k (120 000). Oznacza to, że każdą z komórek pamięci flash składających się na dysk SSD można zapisać CO NAJMNIEJ od 47 do 120 tysięcy razy. Liczba ta oznacza minimalną liczbę gwarantowanych cykli zapisu. Po jej przekroczeniu komórka może ulec uszkodzeniu i nie będzie możliwy zapis/odczyt danych w niej zapisanych.]

Tak więc mojego życia pewnie nie starczy…

Chyba że siądzie z innego powodu, ale to już następny temat do dyskusji!.

Nie napisałem tego aby polemizować.  Tutaj polemika to narażenie się…


(mechanic) #10

ten gif rządzi… :), ale jak już tak upominamy, to nie dajemy kropki po spacji.

Dużo ludzi kupuje dysk SSD i zamiast go normalnie używać do wszystkiego, to go ograniczają, przenosząc wszystko na HDD, pliki tymczasowe i tym podobne, to po co im dysk SSD? sam mam Crucial MX100 250, od lipca 2014, mam na nim system i maszynki wirtualne które dość fajnie smigają, na dysku aktualnie mam zapisane 10.290 TB, ma on 97% sprawności,dysk trza używać a nie chuchać na niego ;), a co do partycji to tylko 2, na system i na resztę i mi to odpowiada.


(sensu) #11

Chcę mieć 2 partycje po to, aby pierwsza z nich, ta systemowa, była całkowicie do odtworzenia np po formacie i nie posiadała istotnych danych. Na drugiej chcę trzymać rzeczy nad którymi pracuje, raczej ważne, po to aby w przypadku np koniecznosci ponownej instalacji systemu wszystko zostało na miejscu.

Dodatkowo mam bardziej pojemny dysk hdd na resztę danych, gdzie szybkość nie jest dla mnie istotna.

Czy w takim przypadku dzielenie SSD na partycje to zły pomysł?

Znalazłem jeszcze informacje ze zywotnosc mojego dysku to “endurance and reliability with 75 TBW (Total Bytes Written)”

 

Pozdrawiam


(mktos) #12

Dane są rozrzucane w przypadku SSD po całej powierzchni dysku wedle zamierzeń kontrolera, więc podział ma znaczenie tylko dla ciebie. I jako osoba, która właśnie się przesiadła z 120 GB na 250 GB muszę napisać, że 120 GB to mało, a ty chcesz to jeszcze na pół podzielić? Zastanów się, czy wystarczy.

Producent zakłada, że dysk bezproblemowo wytrzyma do 75 TB, które można zapisać na niego. Mój 3-letni dysk z tylko partycją systemową, z wykorzystaniem hibernacji i wieloma różnymi operacjami (ale magazynem głównym był zwykły HDD) ma obecnie poniżej 10 TB zapisanych danych. 75 TB to naprawdę spora wartość, wystarczy na kilka lat.


(sensu) #13

Tak, myślę, że dla mnie wystarczy. Teraz siedzę na kompie z dwoma dyskami dyskami 2x40 GB + 2x125 GB

Planuję mieć SSD podzielony na dwie partycje po 60 GB oraz HDD również podzielony na dwie po 250 GB.

Ten SSD podzielony tylko po to, aby nie bać się zrobić szybki format, a HDD to już dla porządku.


(MacGregor) #14

Dla dysko SSD przebieg w godzinach raczej nie jest tak istotny ponieważ nie posiada żadnych części mechanicznych


(phx84lbn) #15

W SSD nie ma chyba znaczenia czy formatujesz partycję 20GB czy 200GB - prędkość powinna być taka sama. Chyba…

Ja jednak mam podzielone podobnie jak kolega 120GB: 50GB na system i reszta na resztę, między innymi dlatego, że używam Opery Portable - trzymam ją na szybkiej partycji SSD a w razie odświeżania systemu nie muszę od nowa całej historii tworzyć itd.

Więc jeśli autor tematu nie planuje często używać programów, które nie wymagają reinstalacji to nie ma sensu dzielić SSD na partycje…


(MacGregor) #16

Sęk w tym że po formacie partycji systemowej wszystkie programy trzeba przeinstalować inaczej posypią się błędy.


(sensu) #17

Dzięki za podpowiedzi.

Zdecydowałem się, dziele na 2 partycje po 60 GB